Ալիևը Մակրոնի հետ զրույցում հայտարարել է, թե «Հայաստանը դեռևս օկուպացված է պահում Ադրբեջանին պատկանող 8 գյուղ»
14:30 - 24 դեկտեմբերի, 2022
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի ու Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հեռախոսազրույցի մասին Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը եւս հաղորդագրություն է տարածել։
Ըստ ադրբեջանական կողմի հաղորդագրության՝ հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններին, ինչպես նաեւ Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակին։
Իլհամ Ալիեւը պնդել է, թե «ճանապարհը մարդասիրական նպատականերով օգտագործման համար բաց է և որևէ խոչընդոտ չկա՝ ընդգելով, որ շտապօգնության մեքենաների անցումն ապահովված է Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի տեղական գրասենյակի միջնորդությամբ՝ առանց այլ հաստատությունների անհրաժեշտության»։
Զրույցի ընթացքում Իլհամ Ալիևը նշել է, թե «Հայաստանը դեռևս օկուպպացված է պահում Ադրբեջանին պատկանող 8 գյուղ»։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, թե «Իլհամ Ալիևը ափսոսանք է հայտնել Ֆրանկոֆոնիայի և այլ միջազգային միջոցառումների ընթացքում Ադրբեջանի դեմ ծավալվող գործունեության համար»։
Էմանուել Մակրոնն իր հերթին ասել է, որ Ֆրանսիան պատրաստ է աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը և խաղաղության պայմանագրի բանակցությունների շարունակմանը։
Հիշեցնենք, որ հեռախոսազրույցի մասին հայտնել է նաև ֆրանսիական կողմը՝ նշելով, որ Էմանուել Մակրոնը կոչ է արել ապահովելու Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի միջև ազատ տեղաշարժը։
Դեկտեմբերի 12-ից մինչ օրս Ադրբեջանը շարունակում է փակ պահել Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը: Դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան ժամը 10:30-ից մի խումբ ադրբեջանցիներ բնապահպանական պատճառաբանություններով փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու Շուշի-Քարին տակ հատվածը` շրջափակման մեջ դնելով Արցախի 120.000 բնակիչների։ 1100 քաղաքացիական անձինք, այդ թվում՝ 270-ը անչափահասներ, չեն կարողանում վերադառնալ Արցախ, նրանց մի մասը ժամանակավոր մնացել է Սյունիքի մարզում։ Ընդհատված է Շուշիի շրջանի Լիսագոր, Մեծ Շեն, Հին Շեն և Եղցահող գյուղերի տրանսպորտային կապը մայրաքաղաք Ստեփանակերտի հետ։

In a conversation with Macron, Aliyev stated that "Armenia still occupies 8 villages belonging to Azerbaijan"
14:30 - 24 December, 2022
The staff of the President of Azerbaijan has also released a message about the telephone conversation between the President of Azerbaijan Ilham Aliyev and the President of France Emmanuel Macron.
According to the message of the Azerbaijani side, during the telephone conversation, the Armenia-Azerbaijan relations were discussed as the situation in the Lachin Corridor.
Ilham Aliyev asserted that "the road is open for use for humanitarian purposes and there are no obstacles, adding that the passage of ambulances is ensured by the mediation of the local office of the International Committee of the Red Cross, without the need for other institutions."
During the conversation, Ilham Aliyev noted that "Armenia still occupies 8 villages belonging to Azerbaijan."
The report states that "Ilham Aliyev expressed regret for the activities against Azerbaijan during the Francophonie and other international events."
Emmanuel Macron, for his part, said that France is ready to support the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan and the continuation of peace treaty negotiations.
It should be reminded that the French side also informed about the telephone conversation, noting that Emmanuel Macron called to ensure free movement between Armenia and Nagorno-Karabakh.
From December 12 until today, Azerbaijan continues to close the only road connecting Artsakh to Armenia. On December 12, at 10:30 a.m., a group of Azerbaijanis closed the Shushi-Karin section of the Stepanakert-Goris highway, putting 120,000 residents of Artsakh under siege. 1100 civilians, including 270 minors, cannot return to Artsakh, some of them temporarily staying in Syunik marz. The transport connection of Lisagor, Mets Shen, Hin Shen, and Yegtsahogh villages of the Shushi region with the capital Stepanakert is interrupted.
Since December 13, Azerbaijan has also interrupted the gas supply of the Republic of Artsakh. The gas supply was restored on December 16.