Երևանի շահագրգռվածության դեպքում ՀԱՊԿ երկրները պատրաստ կլինեին Հայաստան ուղարկել դիտորդական առաքելություն. Զախարովա
14:50 - 29 դեկտեմբերի, 2022
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հայտարարությունն այն մասին, որ հիմա Ռուսաստանի համար ստեղծվել է հնարավորություն՝ Հայաստանի կողքին կանգնելու ու նրա ինքնիշխանությունը պաշտպանելու համար։
«Ես չեմ ուզում վերլուծել, թե կոնկրետ ինչ նկատի ուներ ձեր նշած քաղաքական գործիչը: Եթե խոսքը ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում պարտավորությունների մասին է, Երևանի շահագրգռվածության դեպքում, կազմակերպության մյուս անդամ երկրները պատրաստ կլինեին Հայաստան ուղարկել դիտորդական առաքելություն»,- ասել է Զախարովան։
«Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հարցում Ռուսաստանը հենվում է ամենաբարձր մակարդակով եռակողմ պայմանավորվածությունների ամբողջ համալիրի վրա՝ ներառյալ 2020 թ․-ի նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի, 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի և 2022 թ․-ի հոկտեմբերի 31-ի հայտարարությունները։ Հենց դրանք էլ հուսալի հիմք են հանդիսանում Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու համար։ Իհարկե, մենք հաշվի ենք առնում, որ կապված ենք դաշնակցային պարտավորություններով թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի հետ։ Հետևաբար, որպես միջնորդ, մենք միշտ այդպիսի դիրքորոշմամբ ենք հանդես գալիս, որը թույլ է տալիս արդյունավետորեն իրականացնել այդ գործառույթը: Ես իսկապես հույս ունեմ, որ Հայաստանում մարդիկ գիտեն այս մասին»,-նշել է նա։

In case of Yerevan's interest, the CSTO countries would be ready to send an observation mission to Armenia - Zakharova
14:50 - 29 December, 2022
The official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, commented on the statement of the Secretary of the Security Council of Armenia, Armen Grigoryan, that now an opportunity has been created for Russia to stand by Armenia and protect its sovereignty.
"I don't want to analyze what exactly the politician you mentioned meant. If we are talking about obligations within the CSTO framework, in case of Yerevan's interest, the other member states of the organization would be ready to send an observation mission to Armenia," said Zakharova.
"Russia relies on the entire complex of tripartite agreements at the highest level, including those announcements of November 9, January 11, 2020, November 26, 2021, and October 31, 2022, to regulate Armenian-Azerbaijani relations. They are the reliable basis for promoting the process of normalization of relations between Baku and Yerevan. Of course, we take into account that we are bound by alliance obligations with both Armenia and Azerbaijan. Therefore, as a mediator, we always take a position that allows us to perform this function effectively. I really hope that people in Armenia know about this," he said.