Բաքվին և Երևանին բանակցությունների հարթակ տրամադրելու առաջարկը մնում է ուժի մեջ. ՌԴ ԱԳՆ |armeniasputnik.am|
11:24 - 12 հունվարի, 2023
armeniasputnik.am: Դժվար է գնահատական տալ հայկական կողմի դիրքորոշմանը, երբ պաշտոնական Երևանի հայտարարությունները նույն հարցի շուրջ էապես տարբերվում են։ Նման հայտարարություն է արել ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի հայտարարության մեջ ասվում է, որ, այնուամենայնիվ, խաղաղության պայմանագրի շուրջ հայ-ադրբեջանական բանակցությունների համար հարթակ տրամադրելու ռուսական առաջարկը մնում է ուժի մեջ։
«Եթե հայ գործընկերներն իսկապես շահագրգռված են նշված խնդիրները լուծելու բարձր մակարդակով և եռակողմ պայմանավորվածությունների համալիր իրականացման հունով, ապա մտավարժանքներով զբաղվելու փոխարեն անհրաժեշտ է շարունակել համատեղ աշխատանքը»,–նշել է Զախարովան։
Բացի այդ, ՌԴ ԱԳՆ-ում հայտարարել են, որ Բաքվի հետ խաղաղության պայմանագիր մշակելիս Երևանի համաձայնությունը հիմնվել է 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա, որն ամրագրված էր 2022 թվականի հոկտեմբերին Պրահայում կայացած գագաթնաժողովի արդյունքներով արված հայտարարության մեջ: Դաարմատապես փոխել է բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը։

The proposal to provide a platform for negotiations to Baku and Yerevan remains valid – RF MFA |armeniasputnik.am|
It is difficult to evaluate the position of the Armenian side, when the statements of the official Yerevan on the same issue differ significantly, the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova stated.
She mentioned that, however, the Russian proposal to provide a platform for Armenian-Azerbaijani negotiations on the peace treaty remains valid.
“If the Armenian partners are really interested in solving the mentioned problems at a high level and in the way of complex implementation of the tripartite agreements, then instead of engaging in mental exercises, it is necessary to continue the joint work,” Zakharova noted.
In addition, the representative of the Russian Foreign Ministry announced that Yerevan’s agreement in developing a peace treaty with Baku was based on the Alma-Ata Declaration of 1991, which was confirmed in the statement made as a result of the summit held in Prague in October 2022.  It has fundamentally changed the logic of the negotiation process.