Միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումն անհրաժեշտ է Ադրբեջանի էթնիկ զտման քայլերը կանխարգելելու համար. Հայաստանի ու Արցախի ՄԻՊ-եր
20:39 - 13 հունվարի, 2023
Հայաստանի և Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանների հաստատությունները հրապարակել են Լաչինի միջանցքի արգելափակման հումանիտար հետևանքների վերաբերյալ արտահերթ զեկույց՝ 2023 թ. հունվարի 13-ի դրությամբ նոր թարմացված տվյալներով։
Զեկույցում Պաշտպաններն անդրադարձել են Լաչինի միջանցքի խնդրին միջազգային կառույցների, գործիչների և մեդիայի արձագանքին, Լաչինի միջանցքը շրջափակելու վերաբերյալ Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների և հասարակային գործիչների կողմից սադրիչ հայտարարություններին, Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից էթնիկ զտման շարունակական նշաններին, շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամին, «էկո-ակտիվիստների» ակցիայի կեղծ էությունը հիմնավորող նոր տվյալներին, ինչպես նաև Ադրբեջանի կառավարության հետ ճանապարհը ապօրինաբար փակած անձանց անմիջական կապերին:
Զեկույցում անդրադարձել են նաև բնակչության ազատ տեղաշարժի, բավարար կենսամակարդակի ապահովման, սննդի հասանելիության, առողջության պահպանման իրավունքներին, ինչպես նաև երեխաների իրավունքների խախտումներին։
Զեկույցի տարբեր բաժիններում իրավունքների խախտումները վերլուծվել են ըստ միջազգային մարդու իրավունքների և հումանիտար իրավունքի սկզբունքների ու նորմերի։ Պաշտպանների հետևությունն է, որ միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումն անհրաժեշտ է ի թիվս այլնի, էթնիկ զտման ադրբեջանական քաղաքականության առավել հեռուն գնացող քայլերը կանխարգելելու համար։
Հաստատված պրակտիկայի համաձայն՝ զեկույցը կներկայացվի մարդու իրավունքների միջազգային մանդատ ունեցող կազմակերպություններին ու դերակատարներին։

The sending of the international fact-finding mission is necessary to prevent steps of ethnic cleansing in Azerbaijan - Artsakh Human Rights Defenders of Armenia and Artsakh
20:39 - 13 January, 2023
Institutions of human rights defenders of Armenia and Artsakh have published an extraordinary report on the humanitarian consequences of blocking the Lachin Corridor, with newly updated data as of January 13, 2023.
In the report, the Defenders referred to the reaction of international structures, figures, and media to the Lachin Corridor issue, the provocative statements by high-ranking Azerbaijani officials and public figures regarding the blockade of the Lachin Corridor, the continuous signs of ethnic cleansing by high-ranking Azerbaijani officials, the humanitarian crisis caused by the blockade, the action of "eco-activists" to the new data justifying the false nature, as well as to the direct connections of the persons who illegally blocked the road with the government of Azerbaijan.
The report also referred to the rights of free movement of the population, ensuring a sufficient standard of living, access to food, and health care, as well as violations of children's rights.
In different sections of the report, the violations of rights were analyzed according to the principles and norms of international human rights and humanitarian law. It is the conclusion of the defenders that the sending of the international fact-finding mission is necessary, among other things, to prevent the most far-reaching steps of the Azerbaijani policy of ethnic cleansing.
According to established practice, the report will be submitted to organizations and actors with an international human rights mandate.