Բայրամովի հետ հեռախոսազրույցում Լավրովն ընդգծել է Լաչինի միջանցքով երթևեկության ամբողջական վերականգնման անհրաժեշտությունը |1lurer.am|
20:36 - 17 հունվարի, 2023
1lurer.am:Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Կողմերը քննարկել են երկկողմ և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք արդիական թեմաներ։
«Ռուսական կողմն ընդգծել է Լաչինի միջանցքով երթևեկության շուտափույթ ամբողջական ապաշրջափակման անհրաժեշտությունը՝ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի բարձր մակարդակի եռակողմ հայտարարության մեջ ամրագրված չափանիշներին համապատասխան: Շեշտվել է նաև բոլոր հարակից հարցերի շուրջ փոխընդունելի լուծումների հասնելու կարևորությունը՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների պայմանավորվածությունների հիման վրա ադրբեջանա-հայկական կարգավորման առանցքային ուղիների համալիր աշխատանքը վերսկսելու նպատակով»,- նշված է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:

Lavrov emphasized the need for the complete restoration of traffic through the Lachin Corridor in a telephone conversation with Bayramov
20:36 - 17 January, 2023
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov had a telephone conversation with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, the press service of the Russian Foreign Ministry reports.
The parties discussed a number of current issues of bilateral and regional agenda.
"The Russian side emphasized the need for the immediate complete unblocking of traffic through the Lachin Corridor in accordance with the criteria laid down in the November 9 in 2020 high-level trilateral statement. The importance of reaching mutually acceptable solutions on all related issues was also emphasized, in order to resume the complex work of the key ways of the Azerbaijani-Armenian settlement based on the agreements of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia", said the message of the Russian Foreign Ministry.