ԵԽ նախարարների կոմիտեի նախագահը կոչ է անում վերաբացելու Լաչինի միջանցքը
Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի նախագահ, Իսլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Թորդիս Կոլբրուն Ռեյկֆյորդ Գիլֆադոտիրը անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի ճգնաժամին։
Նա նշել է, որ իրեն մտահոգում է Լաչինի միջանցքի մեկամսյա շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդկանց ավելի ու ավելի անկայուն մարդասիրական իրավիճակը։
«Կոչ եմ անում պատկան մարմիններին արագ վերականգնելու միջանցքով տեղաշարժի ազատությունը՝ իրավիճակի հետագա վատթարացումից խուսափելու համար։
Ես կոչ եմ անում բոլոր շահագրգիռ կողմերին լուծելու իրենց մտահոգությունները երկխոսության միջոցով և շարունակելու ջահնքեր գործադրել այս ուղղությամբ»,- նշել է նա։
2022թ․ դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը փակել է Արցախը ՀՀ-ին կապող Լաչինի միջանցքը, ինչի հետևանքով շրջափակման մեջ է Արցախի 120 000 բնակիչ, այդ թվում՝ 30 000 երեխա։ 1100 քաղաքացիական անձ, այդ թվում՝ 270 անչափահաս, չի կարողանում ՀՀ-ից վերադառնալ Արցախ։ Միայն հունվարի 17-ին 19 երեխա Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհով վերադարձել է տուն։
Շրջափակման պատճառով ՀՀ-ից ամեն օր 400 տոննա սննդամթերք ու դեղորայք հնարավոր չի լինում հասցնել Արցախ․ առկա է սննդի, դեղորայքի պակաս:
10 երեխա նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում է, 9 բուժառու՝ վերակենդանացման բաժանմունքում․ 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։ Այս օրերի ընթացքում շտապ բուժօգնության կարիք ունեցող 34 հայ և 4 օտարերկրացի է միայն Կարմիր խաչի միջնորդությամբ տեղափոխվել ՀՀ, իսկ Արցախում հիվանդներից մեկը մահացել է:

Chairman of the Committee of Ministers of the Council of Europe, Iceland’s Minister of Foreign Affairs Þórdís Kolbrún Reykfjörð Gylfadóttir spoke about the Lachin Corridor crisis.
He noted that he is concerned about the increasingly unstable humanitarian situation of the people living in Nagorno-Karabakh as a result of the one-month blockade of the Lachin Corridor.
“I call on the relevant bodies to quickly restore freedom of movement through the corridor to avoid further deterioration of the situation.
I call on all interested parties to resolve their concerns through dialogue and to continue efforts in this direction,” he said.
It should be reminded that since December 12, 2022, Azerbaijan has closed the Lachin Corridor connecting Artsakh to Armenia, as a result of which 120,000 residents of Artsakh, including 30,000 children, are under siege. 1100 civilians, including 270 minors, cannot return to Artsakh from RA. Only on January 17, 19 children returned home on the Goris-Stepanakert road.
Due to the blockade, it is not possible to deliver 400 tons of food and medicine from RA to Artsakh every day. there is a shortage of food and medicine.
10 children are in the neonatal and intensive care units, and 9 patients are in the intensive care unit. 4 are in extremely serious condition. During these days, 34 Armenians and 4 foreigners in need of emergency medical care were transferred to RA only through the mediation of the Red Cross, and one of the patients died in Artsakh.
From January 10, the power supply is carried out according to a four-hour schedule of fan outages.
On the morning of January 18, Azerbaijan again disrupted the work of the only gas pipeline feeding Artsakh.