Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Լաչինի միջանցքի շրջափակման կապակցությամբ ԵԽ նախարարների կոմիտեի նախագահի հայտարարությանը |1lurer.am|
19:38 - 19 հունվարի, 2023
1lurer.am: Ադրբեջանի արտգործնախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ ափսոսանք հայտնելով Լաչինի միջանցքի մեկամսյա շրջափակման կապակցությամբ Եվրոպայի Խորհրդի նախարարների կոմիտեի նախագահի հայտարարության կապակցությամբ:
Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը նաև հայտնել է, որ «չի հասկանում Լաչինի ճանապարհին խաղաղ ցույցերի նկատմամբ նման վերաբերմունքը», և հայտարարել, որ բողոքի ցույցերի անցկացումն Ադրբեջանի քաղաքացիների իրավունքն է և պետք է հարգանքով ընկալվի:
Ավելի վաղ Եվրոպայի Խորհրդի նախարարների կոմիտեում նախագահող, Իսլանդիայի արտգործնախարար Թորդիս Կոլբրուն Ռեյկֆյորդ Գիլֆադոտիրը հանդես էր եկել Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ հայտարարությամբ: Նա կոչ էր արել օպերատիվ կերպով վերականգնել Լաչինի միջանցքով տեղաշարժվելու ազատությունը:

Azerbaijani MFA responded to the statement of the Chairman of the EC Committee of Ministers regarding the blockade of Lachin Corridor |1lurer.am|
The Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan issued a statement expressing regret regarding the one-month blockade of the Lachin Corridor in connection with the statement of the President of the CE Committee of Ministers.
The Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan also said that it “does not understand such attitude towards the peaceful demonstrations on Lachin road” and stated that the holding of protests is the right of Azerbaijani citizens and should be understood with respect.
Earlier, the chairman of the Committee of Ministers of the Council of Europe, Iceland’s Foreign MinisterÞórdís Kolbrún Reykfjörð Gylfadóttir made a statement about the Lachin Corridor. He called for the immediate restoration of freedom of movement through the Lachine Corridor.