Արարատ Միրզոյանը Եվրոպական խորհրդարանում Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող Անդրեյ Կովաչևի հետ քննարկել է  Հայաստան-ԵՄ գործընկերությանը վերաբերող հարցեր
17:13 - 24 հունվարի, 2023
Արարատ Միրզոյանը Եվրոպական խորհրդարանում Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող Անդրեյ Կովաչևի հետ քննարկել է Հայաստան-ԵՄ գործընկերությանը վերաբերող հարցեր
Հունվարի 24-ին աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանում Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող Անդրեյ Կովաչևի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին։ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն անհապաղ և համաձայն նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների պետք է վերականգնի Լաչինի միջանցքի բնականոն գործունեությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-ԵՄ գործընկերությանը վերաբերող հարցեր։ Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում մշտադիտարկման առաքելության տեղակայման վերաբերյալ ԵՄ խորհրդի նախօրեին կայացված որոշումը։

RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who is in Brussels on a working visit, had a meeting with Andrey Kovatchev, the permanent rapporteur on Armenian issues in the European Parliament, RA Foreign Ministry reports.
The parties referred to the situation in Nagorno Karabakh as a result of the blocking of the Lachin Corridor by Azerbaijan.
Ararat Mirzoyan emphasized that Azerbaijan should restore the normal operation of the Lachin Corridor immediately and in accordance with the provisions of the tripartite statement of November 9.
Issues related to Armenia-EU partnership were discussed during the meeting. In this context, Ararat Mirzoyan highly appreciated the EU Council's decision on deployment of the monitoring mission in Armenia.