Հրդեհի հետևանքով վիրավորված զինծառայողների վիճակը այս պահին գնահատվում է բավարար․ Անահիտ Ավանեսյան
Երկու օր առաջ երեք զինծառայողներից մեկի առողջական վիճակի հետ կապված մի փոքր ծանրացում ունեինք։ Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Բայց հրավիրված կոնսիլիումի և բուժման մեջ փոփոխություններ մտցնելու արդյունքում այս պահին բոլորի վիճակը գնահատվում է բավարար և դեռ ստանալու են անհրաժեշտ ամբողջ ծավալով օգնությունը»,- նշեց նա՝ հույս հայտնելով, որ բոլորը առողջացումով պիտի տուն գնան։
Պատասխանելով հարցին, թե այցելե՞լ է վիրավոր զինծառայողներին, Ավանեսյանը ասա, որ ինքն այսօր գիշերն է վերադարձել գործուղումից․ «Երևի այսօրվա ընթացքում կայցելեմ նրանց»։
Հունվարի լույս 19-ի գիշերը՝ ժամը 01:30-ի սահմաններում, հրդեհ է բռնկվել Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի տարածքում տեղակայված ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում: Զոհվել է 15 զինծառայող, 3-ի վիճակը ծանր է։
Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրի 532-րդ հոդվածի 4-րդ մասով․ այն է՝ շրջապատի համար վտանգ ներկայացնող նյութերի հետ վարվելու կանոնների խախտում, որն անզգուշությամբ առաջացրել է 2 և ավելի անձանց մահ։
Պաշտոնանկություններ են եղել նաև ՊՆ-ում։
Ձերբակալվել է ՊՆ N զորամասի թիկունքի պետ-հրամանատարի թիկունքի և կոմունալ շահագործման ծառայության գծով տեղակալ Գ.Ա.-ն՝  Քրօրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (զինվորական պաշտոնեական անփութություն, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ):

The condition of the servicemen injured as a result of the fire is assessed as satisfactory at the moment - Anahit Avanesyan
12:40 - 26 January, 2023
Two days ago, we had a slight aggravation regarding the health condition of one of the three servicemen. RA Health Minister Anahit Avanesyan said this in a briefing with journalists.
"But as a result of the convened council and making changes in the treatment, at the moment everyone's condition is assessed as satisfactory and they will still receive the necessary full amount of help," he said, expressing hope that everyone will go home with recovery.
Answering the question of whether she visited the wounded servicemen, Avanesyan said that he returned from a business trip last night. "Perhaps I will visit them today."
On the night of January 19, around 01:30 a.m., a fire broke out in the shelter of the engineer sapper company of the N military unit of the RA Defense Force, located in the territory of Azat village, Gegharkunik. 15 servicemen were killed, and 3 are in serious condition.
In connection with the incident, a criminal proceeding was initiated under Article 532, Part 4 of the Criminal Code. that is a violation of the rules for dealing with substances that are dangerous for the environment, which caused the death of 2 or more people through carelessness.
There were also layoffs in the Ministry of Defense.
G.A., Deputy Commander-in-Chief of the rear of the N Military Unit of the Ministry of Defense, in charge of the rear and communal operation service, was arrested under Part 3 of Article 550 of the Criminal Code (military official negligence that caused the death of a person by negligence).