Միրզոյանը Եգիպտոսի ԱԳ նախարարին է ներկայացրել ԼՂ-ում ստեղծված իրավիճակը
Հունվարի 29-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Եգիպտոսի ԱԳ նախարար Սամեհ Շուքրիին, որը Հայաստանում է գտնվում Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ-Սիսիի պատվիրակության կազմում:
Արարատ Միրզոյանը կարևորել է երկկողմ հարաբերությունների պատմության ընթացքում Եգիպտոսի ղեկավարի կողմից առաջին պաշտոնական այցի իրականացումը Հայաստան։ Երկուստեք նշվել է, որ բարձրաստիճան փոխայցելությունները նոր լիցք են հաղորդում հայ-եգիպտական համագործակցության զարգացմանը։
Հայաստանի և Եգիպտոսի ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել առևտրատնտեսական, բարձր տեխնոլոգիաների և զբոսաշրջության ոլորտներում առկա փոխգործակցությունն առավել խորացնելու հեռանկարների շուրջ։ Կողմերը կարևորել են նաև երկկողմ իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը։ Անդրադարձ է կատարվել բազմակողմ հարթակներում երկու երկրների համագործակցության ամրապնդմանը։
Զրուցակիցները քննարկել են միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:
Արարատ Միրզոյանը Սամեհ Շուքրիին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում օրեցօր վատթարացող հումանիտար իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները և միջազգային մարդասիրական իրավունքը: Հայկական կողմը շեշտել է, որ Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդում էթնիկ զտման ենթարկել արցախահայությանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է միջազգային հանրության կողմից գործուն և անհապաղ քայլերի ձեռնարկման անհրաժեշտությունը` Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման, Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի միջև անվտանգ և անարգել կապի վերականգնման հարցում։
Արարատ Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել նաև Հայաստան–Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները:

On January 29, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met Egyptian Foreign Minister Sameh Shukri, who is in Armenia as part of Egyptian President Abdel Fattah al-Sissi's delegation.
Ararat Mirzoyan highlighted the first official visit of the Egyptian leader to Armenia in the history of bilateral relations. It was noted on both sides that high-level mutual visits give a new charge to the development of Armenian-Egyptian cooperation.
The Foreign Ministers of Armenia and Egypt exchanged ideas on the prospects of further deepening the existing cooperation in the fields of trade and economy, high technologies, and tourism. The parties also emphasized the expansion of the bilateral legal contract field. Reference was made to strengthening cooperation between the two countries on multilateral platforms.
The interlocutors discussed issues of international and regional security and stability.
Reference was made to the process of regulating Armenia-Azerbaijan relations.
Ararat Mirzoyan presented the daily worsening humanitarian situation in Nagorno-Karabakh because of Azerbaijan's blocking of the Lachin Corridor, stressing that Azerbaijan is grossly violating the 2020 provisions of the tripartite declaration of November 9 and international humanitarian law. The Armenian side stressed that Azerbaijan aims to subject the Artsakh Armenians to ethnic cleansing.
Armenian FM also emphasized the need for practical and immediate steps to be taken by the international community regarding the unblocking of the Lachin Corridor and the restoration of safe and unhindered communication between Armenia and Nagorno Karabakh.
Ararat Mirzoyan also presented to his partner the latest developments in the Armenian-Turkey relations normalization process.