Ադրբեջանը Հաագայի դատարանում պահանջեց հրատապ միջոց կիրառել Հայաստանի դեմ՝ պնդելով, թե «նոր փաստեր ունեն»
16:51 - 31 հունվարի, 2023
Ադրբեջանը Հաագայի դատարանում պահանջեց հրատապ միջոց կիրառել Հայաստանի դեմ՝ պնդելով, թե «նոր փաստեր ունեն» |azatutyun.am|
azatutyun.am: Արցախն արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի ավելի քան մեկուկես ամիս շարունակվող արգելափակման ֆոնին՝ Բաքուն այսօր Արդարադատության միջազգային դատարանից պահանջում է պարտավորեցնել Հայաստանին դադարեցնել «ադրբեջանական տարածքների ականապատումը» և Լաչինի ճանապարհի օգտագործումը՝ Ղարաբաղ «ականները տեղափոխելու համար»։ Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Էլնուր Մամեդովը ՄԱԿ-ի դատարանում իր ելույթում պահանջեց հրատապ միջոց կիրառել Հայաստանի դեմ՝ պնդելով, թե նոր փաստեր ունի։
«Ադրբեջանը նոր ապացույցներ ունի, որ Հայաստանը շարունակում է ականապատել ադրբեջանական տարածքներ։ Ադրբեջանում 2021 թվականին հայկական արտադրության ավելի քան 2700 ական է հայտնաբերվել։ Այդ ականների կեսից ավելին հայտնաբերվել է քաղաքացիական տարածքներում։ Տներում պայթուցիկ թակարդներ են հայտնաբերվել, որոնց նպատակը սպանել կամ խեղել տուն վերադառնալ ցանկացող ադրբեջացիներին», - հայտարարել է նա։
Ադրբեջանի ներկայացուցչի խոքով՝ Հայաստանը այսպիսով խախտում է 2020թ.-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը։ Ըստ ադրբեջանական կողմի՝ այդ ականների և այլ տեսակի սպառազինության փոխադրման համար օգտագործվում է Լաչինի ճանապարհը, որը նախատեսված է բացառապես հումանիտար նպատակներով։
Ավելի վաղ «Արմենպրեսի» հետ զրույցում Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել էր, թե նոր արտադրության ականները ադրբեջանցիները հայտնաբերել են ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղում, այլ 2021 և 2022 թվականներին իրենց կողմից օկուպացրած Հայաստանի տարածքներում։
«Մենք չենք հերքում, որ ՀՀ ԶՈՒ-ը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում իրականացնում է ականապատման աշխատանքներ, և դա պայմանավորված է Ադրբեջանի կողմից ռազմական նոր ագրեսիաների իրականացման մշտապես բարձր ռիսկի հետ, ինչի ականատեսն ենք եղել ինչպես 2021թ․ մայիսին և նոյեմբերին, այնպես էլ 2022թ․ սեպտեմբերին»,- ասել էր Արարատ Միրզոյանը։
Մամեդովն այսօր հայկական կողմին մեղադրեց ականների մասին տեղեկությունները թաքցնելու մեջ՝ պնդելով, թե իրենց դեմ պատերազմը շարունակվում է: Նրա խոսքով՝ 44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո ականների պայթյունների հետևանքով 292 ադրբեջանցի է զոհվել կամ վիրավորվել։
«Ադրբեջանցիները շարունակում են լրջորեն վնասվել և մահանալ, որովհետև Հայաստանը չի ցանկանում կիսել այն տեղեկությոնը, որը կարող էր նրանց փրկել», - նշեց նա։
Հայկական կողմը երեկոյան միայն հնարավորություն կունենա հակափաստարկներ ներկայացնել։ Երեկ Հաագայի դատարանում միջազգային դատավորները լսել են հայկական կողմի բողոքն ընդդեմ Ադրբեջանի։ Հայաստանը միջազգային դատարանից պահանջում է հրատապ միջոց կիրառել և պարտավորեցնել Ադրբեջանին բացել Լաչինի միջանցքը, ապահովել մարդկանց, տրանսպորտի ազատ, երկկողմ տեղաշարժը, ինչպես նաև անհապաղ վերականգնել էներգիայի մատակարարումը։

With the blockade of the only road connecting Artsakh to the outside world for more than a month and a half, Baku today demands the International Court of Justice to oblige Armenia to stop the “mining of Azerbaijani territories” and the use of Lachin road to “transport mines” to Karabakh. Azerbaijan’s representative Elnur Mammadov in his speech at the UN court demanded an urgent measure against Armenia, claiming that he has new facts.
“Azerbaijan has new evidence that Armenia continues to mine Azerbaijani territories. In 2021, more than 2700 mines of Armenian production were found in Azerbaijan. More than half of those mines were found in civilian areas. Explosive traps were found in the houses, the purpose of which is to kill or maim the Azerbaijanis who want to return home,” he stated.
With the complaint of the representative of Azerbaijan, Armenia thus violates the tripartite statement of November 9, 2020. According to the Azerbaijani side, the Lachin road, which is intended exclusively for humanitarian purposes, is used for the transportation of these mines and other types of weapons.
Earlier, in a conversation with “Armenpress”, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan announced that the Azerbaijanis discovered mines of new production not in Nagorno-Karabakh, but in the territories of Armenia occupied by them in 2021 and 2022.
“We do not deny that the RA Armed Forces carry out mine-laying works in the sovereign territory of Armenia, and this is due to the constantly high risk of new military aggressions by Azerbaijan, which we witnessed in 2021. in May and November, as well as in 2022. in September,” said Ararat Mirzoyan.
Today, Mammadov accused the Armenian side of hiding information about mines, claiming that the war against them continues. According to him, after the end of the 44-day war, 292 Azerbaijanis were killed or injured as a result of mine explosions.
“Azeris continue to be seriously injured and die because Armenia does not want to share the information that could save them,” he said.
The Armenian side will only have the opportunity to present counterarguments in the evening. Yesterday, international judges heard the appeal of the Armenian side against Azerbaijan at the Hague court. Armenia demands the international court to apply an urgent measure and oblige Azerbaijan to open the Lachin Corridor, ensure the free, two-way movement of people and transport, as well as immediately restore the energy supply.