Վարչապետ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Վլադիմիր Պուտինի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից։
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և կարևորել դրա հաղթահարման ուղղությամբ ՌԴ կողմից անհրաժեշտ քայլերի իրականացումը:
Այս համատեքստում, անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ առաքելության գործունեությանը:
Զրուցակիցները քննարկել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին, 2021 թվականի հունվարի 11-ին, նոյեմբերի 26-ին և 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ին ստորագրված Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացմանը վերաբերող հարցեր:

Prime Minister Nikol Pashinyan had a telephone conversation with the President of the Russian Federation Vladimir Putin, PM's office reports.
Pashinyan referred to the humanitarian crisis created in Nagorno-Karabakh as a result of Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor and highlighted the importance of the implementation of the necessary steps by Russia to overcome it.
In this context, reference was made to the activities of the Russian peacekeeping mission in Nagorno-Karabakh.
The interlocutors discussed issues related to the implementation of the tripartite agreements signed by the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan on November 9, 2020, January 11, 2021, November 26, and October 31, 2022.