Կարմիր խաչի միջնորդությամբ այսօր 8 անձ Արցախից տեղափոխվել է Հայաստանի ԲԿ-ներ, 4 բուժառու վերադարձել է
16:02 - 16 փետրվարի, 2023
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով, վիրահատական միջամտություններ և հետինպլանտացիոն համուղղում պահանջող ախտաբանությամբ 8 անձ այսօր՝ փետրվարի 16-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից։
4 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
Արցախի առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։ «Արևիկ» բուժմիավորումում 3 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 8 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 105 հիվանդ։

Through the mediation of the Red Cross, 8 people were transferred from Artsakh to the hospitals of Armenia today, 4 patients returned
Due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh to Armenia, 8 people with tumor diseases, surgical interventions, and pathology requiring post-implantation correction were transferred from Artsakh to RA specialized medical centers, with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross.
4 medical patients, who were referred to Armenia for treatment within the framework of the state order, returned to Artsakh with their companions.
Planned surgeries continue to be suspended in the medical facilities operating under the Artsakh Ministry of Health. 3 children are in the neonatal and intensive care units in the “Arevik” medical unit.
At “Republican Medical Center” CJSC, 8 patients are in the intensive care unit, and 5 of them are in critical condition.
Until today, a total of 105 patients have been transferred from Artsakh to Armenia with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross.