Խաղաղապահ զորակազմի ծառայողների ուղեկցությամբ Հայաստանից Արցախ զինծառայողներ և զենք չեն տեղափոխվել. Արցախի ՆԳՆ-ն հերքում է
16:49 - 14 մարտի, 2023
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները երեկ՝ մարտի 13-ին, հերթական ապատեղեկատվությունն են տարածել այն մասին, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ծառայողների ուղեկցությամբ Հայաստանից Արցախ զինծառայողներ ու զենք է տեղափոխվել՝ կից հրապարակելով մեքենաների փոքր շարասյան մի տեսանյութ:
Ինչպես հայտնում են Արցախի ներքին գործերի նախարարությունից, իրականում ադրբեջանական կողմի հրապարակած տեսանյութում ոչ թե ռազմական, այլև արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությանը պատկանող մեքենաներ են:
Փրկարար ծառայողները շրջափակման հետևանքով Արցախում մնացած՝ ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող խաղաղ բնակիչներին ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Շուշին շրջանցող լեռնային ճանապարհով ուղեկցել են դեպի Հայաստան:
Հաշվի առնելով այդ ճանապարհի լեռնային ու խիստ դժվարանցանելի բնույթը՝ Արցախի փրկարարները ստիպված էին ՈՒԱԶ մեքենաներով կազմակերպել քաղաքացիների փոխադրումը:
Իսկ ռուս խաղաղապահները կատարել են իրենց գործառույթները՝ ապահովելու համար քաղաքացիական անձանց անվտանգությունը, առավել ևս՝ մարտի 5-ի դիվերսիոն հարձակումից հետո առաջացած լրացուցիչ վտանգների պայմաններում:

Artsakh denies the transfer of soldiers and weapons from Armenia accompanied by peacekeeping troops
Yesterday, March 13, the Azerbaijani media spread another misinformation that soldiers and weapons were transported from Armenia to Artsakh accompanied by Russian peacekeeping troops, publishing a video of a small convoy of vehicles.
According to the Artsakh Ministry of Internal Affairs, the video published by the Azerbaijani side does not show military vehicles, but vehicles that belong to the state emergency service.
The rescue workers accompanied the civilians who remained in Artsakh and have RA citizenship as a result of the blockade, accompanied by Russian peacekeepers, along the mountain road bypassing Shushi to Armenia.
Considering the fact that the road is mountainous and extremely difficult to pass, the rescuers of Artsakh had to organize the transportation of citizens with UAZ vehicles.
Russian peacekeepers have performed their duties to ensure the safety of civilians, especially in the background of additional threats after the March 5 sabotage attack.