Ադրբեջանը պետք է դադարի իր դատապարտելի արարքներում Հայաստանին մեղադրել․ Մարգարյանը նամակ է գրել ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարին
10:11 - 25 մարտի, 2023
Մարտի 24-ին որպես ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի և Գլխավոր ասամբլեայի պաշտոնական փաստաթուղթ հրապարակվել է ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանի նամակը՝ ուղղված ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարին՝ զինված հակամարտությանը երեխաների ներգրավման առնչությամբ Հայաստանի հանդեպ մեղադրանքներ պարունակող, Ադրբեջանի կողմից շրջանառած զեկույցի առնչությամբ։ Այս մասին հաղորդում է ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչությունը։
Նամակում հերքվում է ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի կողմից տարածված ապատեղեկատվությունն այն մասին, թե իբր Հայաստանի զինված ուժերում անչափահաս երեխաներ են ներգրավվում՝ ընդգծելով, որ կեղծիքի տարածումը ՄԱԿ-ում Ադրբեջանին բնորոշ գործելաոճ է դարձել:
Ընդգծելով հակամարտության տարածքներում բնակվող երեխաների իրավունքների պաշտպանությանը Հայաստանի հանձնառությունը՝ ՀՀ մշտական ներկայացուցչի կողմից նշվում է, որ Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի իր իսկ դատապարտելի արարքների մեջ Հայաստանին մեղադրելու ապարդյուն փորձերը, այդ թվում՝ չարաշահելով երեխաների իրավունքների թեման առերևույթ քարոզչական նպատակների համար, և դրա փոխարեն կատարի իր իրավական պարտավորությունները, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի դեմ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից կայացված որոշումները։

Azerbaijan should stop blaming Armenia for its reprehensible actions:  Armenia's Permanent Representative wrote a letter to the UN Secretary-General
10:11 - 25 March, 2023
Azerbaijan should stop blaming Armenia for its reprehensible actions: Armenia's Permanent Representative wrote a letter to the UN Secretary-General
It refutes the disinformation spread by Azerbaijan at the United Nations that underage children are allegedly being recruited into the armed forces of Armenia, emphasizing that the spread of fake information at the United Nations has become a characteristic of Azerbaijan.
Emphasizing Armenia's commitment to protecting the rights of children living in conflict areas, the Permanent Representative of the Republic of Armenia stated that Azerbaijan should stop its futile attempts to accuse Armenia of its own reprehensible actions, including misusing the topic of children's rights for apparent propaganda purposes, and instead fulfill its legal obligations, in particular, the decisions made by the International Court of Justice regarding the application of interim measures against Azerbaijan.