Վստահելի և պատասխանատու ԱԲ-ի զարգացումը պետական քաղաքականության կարևոր ուղղություններից մեկն է. ԲՏԱ փոխնախարար
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանի մասնակցությամբ փետրվարի 10-ին տեղի է ունեցել «ԵՄ-ի մոտեցումն արհեստական բանականությանը» թեմայով աշխատաժողովի բացման արարողությունը։ Վերջինս կազմակերպվել է Եվրոպական Միության «Տեխնիկական աջակցության և տեղեկատվության փոխանակման գործիք» (TAIEX) ծրագրի շրջանակներում։ Այս մասին հայտնում են ԲՏԱ նախարարությունից:
Ողջունելով աշխատաժողովի մասնակիցներին՝ նախարարի տեղակալը նշել է, որ Հայաստանը մեծ ներուժ ունի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում, իսկ արհեստական բանականությունը հանդիսանում է այն առանցքային տեխնոլոգիան, որը կարող է էականորեն փոխել տնտեսության և պետական կառավարման բազմաթիվ ոլորտներ։
«Արհեստական բանականությունը ոչ միայն տեխնոլոգիական առաջընթաց է, այլև համակարգային փոփոխությունների հզոր գործիք։ Մեզ համար չափազանց կարևոր է ԵՄ փորձի ուսումնասիրությունն ու համեմատական վերլուծությունը՝ ձևավորելու համահունչ, հավասարակշռված և նորարարությանը չխոչընդոտող կարգավորող միջավայր։ Վստահելի և պատասխանատու ԱԲ-ի զարգացումը մեր պետական քաղաքականության կարևոր ուղղություններից մեկն է»,– ընդգծել է Ռուբեն Սիմոնյանը։
«Աշխատաժողովը նվիրված է Եվրոպական Միության արհեստական բանականության կարգավորման մոտեցմանը, վստահելի և պատասխանատու ԱԲ-ի զարգացման սկզբունքներին, ինչպես նաև ազգային կառավարման մոդելներին։ Աշխատաժողովի շրջանակում միջազգային փորձագետների մասնակցությամբ թեմատիկ նիստերի ընթացքում կներկայացվի ԵՄ լավագույն փորձը ԱԲ-ի կիրառման, մեծ լեզվական մոդելների, պետական ծառայություններում ԱԲ օգտագործման, հիմնարար իրավունքների, էթիկայի, տվյալների պաշտպանության և անվտանգության հարցերի ու այլ կարևոր ուղղությունների վերաբերյալ։
Միջոցառումն անցկացվել է փետրվարի 10-11-ը՝ պետական կառավարման համակարգի տարբեր մարմինների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ»,- ասվում է հաղորդագրությունում։