Ապրիլի 1-ին շարունակվել է Բաքվում ապօրինի պահվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի գործի քննությունը։ Ադրբեջանի «Ազերթաջ» պետական լրատվական գործակալությունը գրում է, որ նիստի ընթացքում դատարանը հարցաքննել է գործով «տուժողներին»:  Իր ցուցմունքում «տուժողներից» մեկն ասել է` չնայած իր ծառայության գտնվելու վայրը հեռու է եղել հայկական զինված ուժերի հետ շփման գծից, իբրև թե «հայկական զինուժի ականանետային կրակոցից տարբեր աստիճանի վնասվածքներ է ստացել»:  Մեկ այլ «տուժող» էլ պատմել է, թե իբր տարբեր աստիճանի վնասվածքներ է ստացել «հայկական զինուժի կողմից արձակված ականանետի պայթելու հետևանքով, երբ փորձել է դուրս բերել ադրբեջանական զինուժի մեծամասշտաբ զոհված զինծառայողների դիերը»: Հարցաքննվել են 20-ից ավելի «տուժողներ», նրանք ասել են, որ Ռուբեն Վարդանյանին ճանաչում են լրատվամիջոցներով և սոցիալական ցանցերով, սակայն անձամբ չեն ճանաչում: |hetq.am|
Ապրիլի 1-ին շարունակվել է Բաքվում ապօրինի պահվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի գործի քննությունը։ Ադրբեջանի «Ազերթաջ» պետական լրատվական գործակալությունը գրում է, որ նիստի ընթացքում դատարանը հարցաքննել է գործով «տուժողներին»: Իր ցուցմունքում «տուժողներից» մեկն ասել է` չնայած իր ծառայության գտնվելու վայրը հեռու է եղել հայկական զինված ուժերի հետ շփման գծից, իբրև թե «հայկական զինուժի ականանետային կրակոցից տարբեր աստիճանի վնասվածքներ է ստացել»:  Մեկ այլ «տուժող» էլ պատմել է, թե իբր տարբեր աստիճանի վնասվածքներ է ստացել «հայկական զինուժի կողմից արձակված ականանետի պայթելու հետևանքով, երբ փորձել է դուրս բերել ադրբեջանական զինուժի մեծամասշտաբ զոհված զինծառայողների դիերը»: Հարցաքննվել են 20-ից ավելի «տուժողներ», նրանք ասել են, որ Ռուբեն Վարդանյանին ճանաչում են լրատվամիջոցներով և սոցիալական ցանցերով, սակայն անձամբ չեն ճանաչում: |hetq.am|
Երեկ՝ մարտի 31-ի գիշերը, Սյունիքի մարզի սահմանային Խոզնավար գյուղի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչել։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 1-ին, NEWS.am–ի հետ զրույցում ասել է Խոզնավարի վարչական ղեկավար Վահան Զաքյանը։ «Գիշերը 22։20 էր, մի քանի անգամ կրակեցին։ Գյուղը չի տուժել կրակոցներից, վիճակը լարված չէ», – հավելել է նա։ |news.am|
Գյումրու ՏԻՄ ընտրություններին քաղաքապետի թեկնածու Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել: Այս մասին 1Lurer.am-ի հետ զրույցում հայտնել են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից: ՔԿ-ում քրեական վարույթ է նախաձեռնվել Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը): Նշենք, որ համացանցում էր հայտնվել Վարդան Ղուկասյանի ենթադրյալ մասնակցությամբ խոսակցության ձայնագրությունը, որում նա սպառնում է և պահանջում կանչել մի շարք մարդկանց՝ նշելով, որ վերջիններս խնդիրներ են ունենալու: |1lurer.am| |1lurer.am|
Եվրոպական խորհրդարանի Ստրասբուրգում կայանալիք լիագումար նիստի ընթացքում Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված քննարկում տեղի կունենա։ Քննարկումը կանցկացվի ապրիլի 3-ի նիստի ընթացքում։ Եվրոպական հանձնաժողովի անունից հայտարարությամբ հանդես կգա հանձնակատար Օլիվեր Վարհելին։ |armenpress.am|
Վերջին երկու տարում Դավթաշենում 1 այգի է բարեկարգվել և ևս 1 պուրակ՝ կառուցվել։ Երկուսն էլ, սակայն, իրականացվել են ժամկետների խախտումով և նախագծային շեղումներով:
- Կենտրոնական այգում բացակայում են նախածով սահմանված մարզասարքերը, չի գործում զուգարանը,
- Ենգիբարյանի անվան դպրոցի հարակից այգում նախագծված շատրվանները չեն կառուցվել, ֆուտբոլի դաշտը հակառակ ուղղությամբ է տեղադրված
- Կապալառուն պնդում է, որ շինարարական աշխատանքների ուշացումների և շեղումների պատճառը թերի նախագծերն են, որոնք հետագայում փոփոխությունների կարիք են ունենում
- Աշխատանքների ուշացման համար Կենտրոնական այգու կապալառուին հաշվարկվել է 14 մլն դրամ, իսկ դպրոցի հարակից այգու համար՝ 1.67 մլն դրամ տուգանք
Վերջին երկու տարում Դավթաշենում 1 այգի է բարեկարգվել և ևս 1 պուրակ՝ կառուցվել։ Երկուսն էլ, սակայն, իրականացվել են ժամկետների խախտումով և նախագծային շեղումներով: - Կենտրոնական այգում բացակայում են նախածով սահմանված մարզասարքերը, չի գործում զուգարանը,  - Ենգիբարյանի անվան դպրոցի հարակից այգում նախագծված շատրվանները չեն կառուցվել, ֆուտբոլի դաշտը հակառակ ուղղությամբ է տեղադրված - Կապալառուն պնդում է, որ շինարարական աշխատանքների ուշացումների և շեղումների պատճառը թերի նախագծերն են, որոնք հետագայում փոփոխությունների կարիք են ունենում - Աշխատանքների ուշացման համար Կենտրոնական այգու կապալառուին հաշվարկվել է 14 մլն դրամ, իսկ դպրոցի հարակից այգու համար՝ 1.67 մլն դրամ տուգանք
73-հոգանոց վաշտի զոհվելու գործով այսօր դատարանում հարցաքննվեց եւս 5 տուժողի իրավահաջորդ։ Նրանք այն անձինք են, որոնց հարազատները 2020 թ․ հոկտեմբերի 9-ին Մարտունիից «9-րդ կմ» կոչվող տեղանք մեկնելու հրաման են ստացել։ Սակայն վաշտը անցել է նախապես որոշված այդ տեղամասը, քանի որ նրանց ոչ ոք չի դիմավորել, ինչի հետեւանքով հասել են Այգեստան գյուղ եւ թշնամու կրակի տակ ընկել։ Զոհված Կամո Շահվերդյանի կինը՝ Արեւ Պետրոսյանը պատմեց՝ դեպքից հետո փորձել է հանդիպել հրամանատար Գոռ Իշխանյանին, սակայն չի հաջողվել․ «Ես այդ ժամանակ մորգերում ամուսնուս էի ման գալիս, ուզում էի հասկանալ՝ շարունակե՞մ ման գալ թե՞ շրջափակման մեջ էին։ Երեք անգամ գնացի, ասացին՝ տեղում չէ, կգա, մինչեւ երեկոյան հինգը նստեցի, սպասեցի, քանի որ երեխես էլ էդ ժամանակ չկար, Եղնիկներում էր ծառայում, հետ եկա Հայաստան, շարունակեցի որոնումներս»: Զոհված Ռազմիկ Մադաթյանի մայրը՝ Շողիկ հարությունյանը, եւս փորձել է Գոռ Իշխանյանից պարզել՝ որտեղ է իր որդին․ «Հարցրինք՝ ո՞ւր են մեր էրեխեքը, ասաց՝ մենք էլ ենք սպասում, Կարմիր խաչը գնացել է․․․ Բայց գրիչը ձեռքին դողում էր․․․ Ես լսել եմ, որ իրենք քիչ են եղել, թշնամին՝ շատ, դրա համար շրջափակման մեջ են ընկել, մեկ էլ լսել եմ, որ Գոռ Իշխանյանը գումարով ծախել է էրեխեքին»:
Ժամը 13:56-ին երկրաշարժ է տեղի ունեցել Հայաստան-Վրաստան սահմանային գոտի՝ Բավրա գյուղի մոտակայքում։ Էպիկենտրոնային գոտում ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունը կազմել է 4-5 բալ: Երկրաշարժը զգացվել է Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքում, Բավրա, Սարագյուղ, Թավշուտ, Ղազանչի, Մուսայելյան և Ամասիա գյուղերում՝ 3 բալ ուժգնությամբ, ինչպես նաև Լոռու մարզի Տաշիր քաղաքում՝ 2-3 բալ ուժգնությամբ: [Փրկարար ծառայություն]
Իմ ադրբեջանցի գործընկերը հրապարակայնորեն մերժել է խաղաղության համաձայնագրի նախագծի շուրջ կարծիքների փոխանակման հանդիպման վերաբերյալ հանդիպման առաջարկս՝ ինձ «պոպուլիստ» անվանելով: Եթե խաղաղության քարոզչությունը պոպուլիզմ է, ապա ես հպարտորեն ընդունում եմ այդ պիտակն այնքան ժամանակ, որքան անհրաժեշտ է: Իմ առաջարկը մնում է սեղանին. Ես պատրաստ եմ ներգրավվել միջխորհրդարանական մակարդակով վստահության ամրապնդման միջոցառումներին՝ անխոնջ աշխատելով մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության համար: [ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյան]
Մյանմարի ավերիչ երկրաշարժի զոհերի թիվը գերազանցել է 2700-ը։ Այս մասին հայտնելէ Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսությունը՝ վկայակոչելով որոնողափրկարարական աշխատանքների տվյալները։
Գերմանական կողմը ներողություն է խնդրել Ադրբեջանից Արցախի դրոշի հրապարակման համար:Ադրբեջանական Azertac-ը հրապարակել է Գերմանիայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, պետքարտուղար Դյորտե Դինգերի նամակն Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևին, որտեղ պետքարտուղարը ներողություն է խնդրում հրապարակման համար՝ նշելով, որ այն տեխնիկական սխալի արդյունք է։ Դինգերը հայտնել է, որ երկրի նախագահ Շտայնմայերի առաջիկա այցը Բաքու նպատակ ունի ամրապնդել երկու երկրների միջև գործընկերությունը և աջակցել տարածաշրջանում ընթացող խաղաղ գործընթացին։ |azatutyun.am|