Կարգավիճակը տվյալ իրադրության մեջ ոչ թե նպատակ է, այլ միջոց՝ ապահովելու ԼՂ հայության անվտանգությունն ու իրավունքները. Նիկոլ Փաշինյան |armenpress.am|
armenpress.am: Մենք բազմիցս ենք հայտարարել խաղաղության պայմանագրի գործընթացը սկսելու մեր պատրաստակամության մասին: Այս մասին ապրիլի 13-ին ԱԺ-ում իր ելույթի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը տեղեկացրեց, որ մարտի 10-ին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրներից մեկը Հայաստանին է փոխանցել Ադրբեջանի պատկերացումները խաղաղության պայմանագրի հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ:
«Այդ սկզբունքները հետեւյալն են՝
– փոխադարձաբար միմյանց ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիության, քաղաքական անկախության ճանաչում եւ հարգում,
– միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջների բացակայության արձանագրում եւ դե յուրե պարտավորությունների արձանագրում ապագայում միմյանց նկատմամբ նման պահանջներ չառաջադրելու վերաբերյալ,
– միջպետական հարաբերություններում միմյանց անվտանգության, տարածքային ամբողջականության կամ քաղաքական անկախության համար այդ թվում՝ ուժի կիրառման սպառնալիքներ չստեղծելու, ՄԱԿ-ի նպատակներին չհամապատասխանող գործողություններ չձեռնարկելու փոխադարձ պարտավորություն,
– սահմանների դելիմիտացիա եւ դեմարկացիա եւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում,
– տրանսպորտային եւ այլ կոմունիկացիաների ապաշրջափակում, նոր կոմունիկացիաների ստեղծում, եւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում համագործակցություն:
Այս առաջարկությունները մենք օպերատիվ ձեւով քննարկել ենք, եւ արձանագրել, որ դրանցում Հայաստանի համար անընդունելի ոչինչ չկա, մանավանդ որ դե յուրե, Հայաստանը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը եւ սահմանների անխախտելիությունը ճանաչել է դեռեւս 1992 թվականին Անկախ Պետությունների Համագործակցություն ձեւավորելու մասին համաձայնագիրը վավերացնելով եւ այդ ճանաչումը այսօր էլ մեր ներպետական օրենսդրության մաս է:
Մենք արձանագրել ենք, որ Հայաստանը երբեք Ադրբեջանից տարածքային պահանջներ չի ունեցել եւ Ղարաբաղի հարցը ոչ թե տարածքի, այլ իրավունքի հարց է: Եւ հետեւաբար, մենք արձանագրել ենք, որ Հայաստանի համար սկզբունքային նշանակություն ունեն Ղարաբաղի հայության անվտանգության երաշխիքները, նրանց իրավունքների եւ ազատությունների ապահովումը եւ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հստակեցումը»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ օրակարգի այս լրացումով Հայաստանը պատրաստ է խաղաղության բանակցությունների մեկնարկին եւ այս դիրքորոշումը արձանագրվել է Բրյուսելում տեղի ունեցած վերջին հանդիպման ընթացքում: Փաշինյանն ընդգծեց՝ այս իրավիճակում կարեւոր է արձանագրել մի շատ էական նրբություն:
«Եթե նախկինում մենք հիմքում դնում էինք Ղարաբաղի կարգավիճակը՝ դրանից բխեցնելով անվտանգության երաշխիքներն ու իրավունքները, այժմ հիմքում դնում ենք անվտանգության երաշխիքներն ու իրավունքները, դրանից բխեցնելով կարգավիճակը: Այլ կերպ ասած՝ մենք արձանագրում ենք, որ կարգավիճակը տվյալ իրադրության մեջ ոչ թե նպատակ է, այլ միջոց՝ ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգությունն ու իրավունքները»,- ՀՀ վարչապետը:

2022-04-13-bdd8c40f-c912-4a86-94c9-c97c3cf530ca.jpg
Status is not a goal, but measure to ensure security and rights of Armenians of Nagorno Karabakh – Pashinyan |armenpress.am|
armenpress.am: Armenia has numerously announced its readiness to start the process of a peace treaty, Prime Minister Nikol Pashinyan said in parliament.
He said that on March 10 one of the OSCE Minsk Group Co-Chairing countries conveyed to Armenia the Azerbaijani side’s perceptions regarding the fundamental principles of a peace treaty.
“These principles are the following: reciprocal recognition and respect of each other’s sovereignty, territorial integrity, inviolability of internationally recognized borders and political independence; mutual confirmation of absence of territorial claims against each other and acceptance of legally binding obligations not to raise such claims in the future; mutual obligation to not create threats, including threats to use force for security, territorial integrity or political independence of each other in inter-state relations, and other actions incompatible with the UN Charter; delimitation and demarcation of the borders and establishment of diplomatic relations; unblocking of transport and other connections, creation of new communications, cooperation in other sectors of mutual interest.
We swiftly discussed these proposals and noted that there is nothing unacceptable for us in them, especially when de-jure Armenia recognized Azerbaijan’s territorial integrity and the inviolability of borders back in 1992 by ratifying the CIS treaty which is part of our national legislation till this day.
We’ve recorded that Armenia never had territorial claims against Azerbaijan and that the Karabakh issue is not a territorial issue but a matter of rights. And therefore, we recorded that the security guarantees of the Armenians of Karabakh, ensuring their rights and freedoms and the clarification of the final status of Nagorno Karabakh are of principled significance for Armenia,” Pashinyan said.
The PM said that with this addition to the agenda Armenia is ready to launch the peace talks and this position was recorded during the latest Brussels meeting.
Pashinyan emphasized another “significant nuance”. “If in the past we were placing the Karabakh status in the basis, and stemming security guarantees and rights from it, we are now placing the security guarantees and rights in the basis, stemming the status from it. In other words, we are recording that in this situation the status isn’t a goal, but a measure to ensure the security and rights of the Armenians of Nagorno Karabakh,” the PM said.