Ադրբեջանական կողմը կրակ է բացել Խնածախ բնակավայրի ուղղությամբ․ վնասվել է բնակելի տուն․ ՊՆ
Ադրբեջանի ՊՆ-ն դարձյալ ապատեղեկատվություն է տարածել․ ՀՀ ՊՆ
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել՝ հերքելով ադրբեջանական կողմի հայտարարությունը՝ սահմանային կրակոցների վերաբերյալ։ «Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը, թե իբր մարտի 29-ի երեկոյան և մարտի 30-ի առավոտյան ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու արևելյան և հարավարևելյան հատվածներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը»,- հայտնում են ՀՀ պաշտպանական գերատեսչությունից։ Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի ՊՆ-ն 2025թ․ մարտի 16-21-ը 12 անգամ հաղորդագրություն է տարածել սահմանային կրակոցների մասին, բոլոր 12 հաղորդագրություններն էլ հերքվել են ՀՀ ՊՆ-ի կողմից։ Բոլոր հաղորդագրություններին զուգահեռ ՀՀ ՊՆ-ն հիշեցրել է, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել է հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ այդ մասին տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծել, ինչին մինչև օրս Ադրբեջանը չի արձագանքել։ «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատում է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի դիրքորոշմանը համապատասխան՝ պատրաստ է հետաքննել Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը հիմնավորող փաստերը՝ դրանք ՀՀ-ին փոխանցելու պարագայում»,- նշվում է ՊՆ հաղորդագրությունների մեջ։
21:01 - 30 մարտի, 2025
news.am: Կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն անդրադարձավ վերջին օրերին սահմանամերձ գյուղերում հնչող կրակոցների դեպքերին։ «Ես երեկ հետևել եմ լրահոսին, տեղյակ եմ գրառումներից, տեսանյութերը դիտել եմ։ Դրանով պայմանավորված պաշտպանության նախարարությունը հանդես եկավ հայտարարությամբ, որ սահմանի երկայնքով լինում են դեպքեր, երբ կան կրակոցներ, սակայն  դրանք ՀՀ-ի ուղղությամբ չեն։ Դրանք այն դեպքերն են, որոնք վտանգ չեն պարունակում, և մեր կողմից հայտարարության չեն արժանանում։ ՊՆ–ն հետևում է ամենին, և կարծում ենք, որ լուծման ճանապարհը դիվանագիտական է, մենք հարցի կարգավորումը հենց այդ կերպ ենք պատկերացնում և իրականացնում»,–ասաց Սուրեն Պապիկյանը։ Հիշեցնենք, որ երեկ ՊՆ-ն հայտարարեց, որ սահմանի երկայնքով լինում են դեպքեր, երբ կան կրակոցներ, սակայն  դրանք ՀՀ-ի ուղղությամբ չեն։ Չնայած հայտարարությանը, համացանցում հայտնվեցին տեսանյութեր, որտեղ սահմանամերձ գյուղերում լսվում էին կրակոցներ։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը շնորհավորական խոսքով է հանդես եկել արհեստավարժ սերժանտների երդման հանդիսավոր արարողության ժամանակ։ Նա, մասնավորապես, նշել է․ «Ես շատ եմ կարևորում այս օրը, քանզի մեր եռամյա աշխատանքը, որը շատերին անհնարին ու անիրական էր թվում, ի պատիվ մեր գործընկերների, պարոնայք գեներալների և այս աշխատանքում մեծ ներդրում ունեցած բոլոր սպաների, կարող եմ ասել, որ մենք կարողացանք մեր առջև դրված ԶՈՒ կերպափոխման հայեցակարգի այս կարևոր հատվածը կենսագործել։ Ես ինչու եմ կարևորում այս օրը որպես կարևոր հանգրվան։ Այն միևնույն ժամանակ ձեզնից յուրաքանչյուրի ուսերին դնում է լրջագույն պարտականություն․ այլևս ստեղծվում է մի նոր համակարգ, որը խորթ էր և երկար ժամանակ բարդությունների, դժվարությունների է հանդիպելու։ Դա բնականոն գործընթաց է»։ Մանրամասները՝ տեսանյութում։
news.am: Զինված ուժերում տեղի ունեցող բոլոր դեպքերի մասով տեղի են ունենում ծառայողական քննություններ, քննություններ պատկան մարմինների կողմից: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 21-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ անդրադառնալով նրան, որ բանակում վերջերս թոքաբորբից զինվոր է մահացել, նաեւ ինքնասպանության դեպքեր են գրանցվում: Նախարարն անպատասխան թողեց հարցը, թե ինչու աշխատանքից չեն ազատվում զինված ուժերում մահվան դեպքերի համար պատասխանատուները: Հիշեցնենք՝ փետրվարի 22-ին ՊՆ-ն հաղորդեց հոսպիտալում հիվանդության հետևանքով զինծառայողի մահվան դեպքի մասին։ ՊՆ-ից տեղեկացրել էին, որ, ըստ բժշկական նախնական գնահատականի, հիվանդությունն ունեցել է կայծակնային ընթացք, ձեռնարկված բուժական հրատապ և անհետաձգելի միջոցառումներն ու գործադրված ջանքերն արդյունք չեն տվել:  Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ զինծառայող Արտակ Վարդանյանը մահացել էր թոքաբորբի հետևանքով։
ՀՀ ՊՆ-ն հերքել է Ադրբեջանի ՊՆ-ի հերթական հաղորդագրությունը
Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը, թե մարտի 20-ի լույս 21-ի գիշերը ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու արևելյան և հարավարևելյան հատվածներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը։ Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել է հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ այդ մասին տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծել, ինչին մինչև օրս Ադրբեջանը չի արձագանքել։ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատում է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի դիրքորոշմանը համապատասխան՝ պատրաստ է հետաքննել Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը հիմնավորող փաստերը՝ դրանք ՀՀ-ին փոխանցելու պարագայում։ Այս պահի դրությամբ Ադրբեջանի Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետությանը չի փոխանցել ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման ոչ մի փաստական տվյալ կամ հիմնավորում։