Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը մարտի 21-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի ռեկտոր Սալվա Նակուզիին, Իրավաբանական ֆակուլտետի դեկան Կարին Հովսեփյանին և Իրավաբանական կլինիկա ծրագրի օգնական Անահիտ-Աննա Մկրտչյանին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է վերջերս Ֆրանսիական համալսարանում մեկնարկած «Իրավաբանական կլինիկա» ծրագիրը, որի նպատակն է նպաստել ուսանողների մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը, ինչպես նաև իրավաբանական աջակցություն տրամադրել խոցելի խմբերին։
Այս համատեքստում, քննարկվել է նաև Պաշտպանի ինստիտուտի հետ համագործակցության հնարավորությունը՝ ծրագրի արդյունավետության բարձրացման նպատակով։
Անահիտ Մանասյանը բարձր է գնահատել նման նախաձեռնությունների իրականացումը՝ շեշտելով, որ դրանք էական նշանակություն ունեն իրավագիտակցության բարձրացման և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա խնդիրների լուծման տեսանկյունից։ Պաշտպանը հայտնել է իր պատրաստակամությունը մանդատի շրջանակում աջակցելու ծրագրի իրականացմանը, այդ թվում՝ ուսանողների համար Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում փորձաշրջան անցնելու, արտահերթ զեկույցների և այլ հետազոտական աշխատանքների մշակման գործընթացում ներգրավելու հնարավորությունների ապահովման միջոցով:
Պաշտպանը հյուրերին ներկայացրել է «Մարդու իրավունքների ձմեռային դպրոց» ծրագիրը, որը 2024 թվականին մեկնարկել է առաջին անգամ և ընդգրկել է Հայաստանի տարբեր բուհերի ուսանողներին, այդ թվում՝ մարզերից։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև մարզային ուսանողների ներգրավվածության հնարավորությունները, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության գլոբալ մարտահրավերները։ Անդրադարձ է կատարվել ատելության խոսքի, խտրականության բացառման, ինչպես նաև երեխաների և հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության խնդիրներին։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատեցին իրենց պատրաստակամությունը շարունակել համատեղ նախաձեռնությունները՝ նպաստելով իրավաբանական կրթության զարգացմանն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությանը։