Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ ղեկավարը նամակ է ուղարկել Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարին՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհի փակման կապակցությամբ
18:54 - 13 դեկտեմբերի, 2022
Դեկտեմբերի 13-ին Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը գրություն է ուղարկել  Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի փակման և դրա հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար աղետի կապակցությամբ։
Նամակում նշվում է, որ Ադրբեջանը ոտնահարել է Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող մոտ 120.000 անձանց հիմնարար իրավունքները, որոնց թվում են երեխաներ, ծերեր, հաշմանդամություն ունեցող անձինք և կանայք։
Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ Ադրբեջանը չի հարգում Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի դրույթները, որը երաշխավորում է բոլորի, այդ թվում՝ հակամարտության գոտում բնակվող անձանց ապրելու, ազատ տեղաշարժվելու և անվտանգության իրավունքի պաշտպանությունը։
Այդ համատեքստում կոչ է արվում․
- կիրառել Եվրոպայի խորհրդի ամբողջ գործիքակազմը` վերացնելու Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անօրինական և անմարդկային շրջափակումը,
- Եվրոպայի խորհրդի դիտորդական առաքելություն ուղարկել տվյալ տարածք՝ կանխելու Կոնվենցիայի հետագա խախտումները,
- կասեցնել կազմակերպությունում Ադրբեջանի ներկայացուցչության իրավունքները՝ Ադրբեջանի կողմից Եվրոպայի խորհրդի Կանոնադրության 3-րդ հոդվածի խախտման պատճառով:
Գրության պատճեններն ի գիտություն ուղարկվել են նաև Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահին, Մարդու իրավունքների հանձնակատարին և Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղարին։

The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh has sent a letter to the Secretary General of the Council of Europe regarding the closure of the road connecting Artsakh to Armenia by Azerbaijan
18:54 - 13 December, 2022
On December 13, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Davit Babayan sent a letter to the Secretary General of the Council of Europe, Maria Peychinovich Burich, in connection with the closure of the only road connecting Artsakh to Armenia by Azerbaijan and the resulting humanitarian disaster in Artsakh.
The letter states that Azerbaijan has violated the fundamental rights of about 120,000 people living in Nagorno-Karabakh, including children, the elderly, people with disabilities and women.
The document emphasizes that Azerbaijan does not respect the provisions of the European Convention on Human Rights, which guarantees the protection of the right to live, free movement and security of everyone, including those living in the conflict zone.
In that context, it is called:
- to apply the entire toolkit of the Council of Europe to eliminate the illegal and inhumane blockade of the population of Nagorno Karabakh by Azerbaijan,
- send an observation mission of the Council of Europe to the given area to prevent further violations of the Convention,
- to suspend the rights of Azerbaijan's representation in the organization due to Azerbaijan's violation of Article 3 of the Charter of the Council of Europe.
Copies of the letter were also sent to the President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, the Commissioner for Human Rights and the Secretary General of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe.