Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդում էթնիկ զտման ենթարկել ԼՂ հայությանը. Արարատ Միրզոյան
Հունվարի 17-ին աշխատանքային այցով Վիեննայում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ավստրիայի եվրոպական և արտաքին գործերի դաշնային նախարար Ալեքսանդր Շալենբերգի հետ։
Հայաստանի ու Ավստրիայի ԱԳ նախարարները գոհունակությամբ արձանագրել են, որ երկու երկրների միջև առկա է ակտիվ քաղաքական երկխոսություն և պատրաստակամություն հայտնել գործուն քայլեր ձեռնարկել երկկողմ օրակարգը էլ ավելի հարստացնելու ուղղությամբ: Այս համատեքստում կարևորվել է առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացումը, գործարար կապերի ակտիվացումն ու ներդրումային ծրագերի իրականացումը:
Հանդիպման ընթացքում նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում օրեցօր վատթարացող հումանիտար իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով նպատակ է հետապնդում էթնիկ զտման ենթարկել ԼՂ հայությանը: ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է միջազգային գործընկերների կողմից հստակ գործողությունների հրամայականը՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անմարդկային շրջափակումը դադարեցնելու համար։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև 2022թ. դեկտեմբերի 19-ին ավարտված ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության և հնարավոր նոր առաքելության իրականացման վերաբերյալ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային բնույթի հարցերի, միջազգային կազմակերպություններում հայ֊ավստրիական համագործակցությանը և ընդհանուր օրակարգերի առաջմղմանը:

On January 17, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who was in Vienna on a working visit, had a meeting with Austrian Federal Minister of European and Foreign Affairs Alexander Schallenberg.
The Foreign Ministers of Armenia and Austria noted with satisfaction that there is an active political dialogue between the two countries and expressed readiness to take active steps to further enrich the bilateral agenda. In this context, the development of trade and economic cooperation, the activation of business ties, and the implementation of investment projects were emphasized.
During the meeting, Minister Mirzoyan presented to his colleague the daily worsening humanitarian situation in Nagorno-Karabakh as a result of Azerbaijan's blocking of the Lachin Corridor, stressing that Azerbaijan's actions aim to ethnically cleanse the Nagorno-Karabakh Armenians. The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia emphasized the imperative of clear actions by international partners to stop the inhuman blockade of the people of Nagorno Karabakh.
The parties also exchanged ideas on the EU monitoring mission that ended on December 19 and the implementation of a possible new mission.
Regional issues, Armenian-Austrian cooperation in international organizations, and the promotion of common agendas were also discussed at the meeting.