Հայաստանում ՀԱՊԿ-ի առաքելություն տեղակայելու առաջարկը դեռևս սեղանին է․ Լավրով
Դեռևս արդիական է Ռուսաստանի առաջարկը՝ Հայաստանում ՀԱՊԿ առաքելության տեղակայման վերաբերյալ։ Եթե Հայաստանը նախկինի պես հետաքրքրված է, առաքելությունը կարող է տեղակայվել 1-2 օրվա ընթացքում։ Այս մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Россия 24 հեռուստաընկերությանը և РИА Новости գործակալության տված հարցազրույցի ժամանակ։
«Առաջարկը դեռևս սեղանին է, և եթե մեր հայ դաշնակիցները, ընկերները նախկինի պես հետաքրքրված են, այդ առաքելությունը կարող է 1-2 օրվա ընթացքում տեղակայվել»,- հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարարը։
Հիշեցնենք, որ ԵՄ խորհուրդը համաձայնություն է ձեռք բերել Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելություն ստեղծելու մասին։ ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը Հայաստանում նախնական կտեղակայվի երկու տարով, կառավարման շտաբը կգործի Հայաստանում: Քաղաքացիական գործողությունների հրամանատարը կլինի Ստեֆանո Թոմաթը:
Եվրամիության քաղաքացիական մոնիթորինգային առաքելության ստեղծման որոշմանը արձագանքել է ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ նշելով, որ որ «այն կարող է միայն աշխարհաքաղաքական դիմակայություն բերել տարածաշրջան և սրել առկա հակասությունները»․ «Երևանում, տրամաբանական ավարտին չհասցնելով ՀԱՊԿ առաքելության ուղղությամբ աշխատանքը, նախընտրեցին ընտրություն կատարել հօգուտ ԵՄ-ի։ Եթե հայ դաշնակիցների մոտ պահպանվի ՀԱՊԿ-ի ներուժի գործարկման հարցում շահագրգռվածությունը, ապա այդ առաքելությունը կարող է օպերատիվ ծավալվել Հայաստանում»,- ասված էր ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։

The proposal to deploy a CSTO mission in Armenia is still not off the table - Lavrov
"The proposal is not off the table, and if our Armenian allies and friends are as interested as before, that mission can be deployed within 1-2 days," the Russian Foreign Minister mentioned.
It should be reminded that the EU Council reached an agreement on creating a civilian mission of the European Union in Armenia.  The EU civil mission will be initially deployed in Armenia for two years, the management headquarters will operate in Armenia.  The Civil Operations Commander will be Stefano Tomat.
The Russian Foreign Ministry responded to the decision to create a civilian monitoring mission of the European Union, noting that "it can only bring geopolitical confrontation to the region and aggravate the existing contradictions".
"In Yerevan, not bringing the work towards the CSTO mission to a logical end, they chose to make a choice in favor of the EU.  If the Armenian allies remain interested in the implementation of CSTO's potential, then this mission can be carried out promptly in Armenia," said the message of the Russian Foreign Ministry.