ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում Եվրամիության քաղաքացիական մոնիթորինգային առաքելության ստեղծման մասին, որում նշվում է․
«Հունվարի 23-ին ԵՄ Խորհուրդը որոշում է ընդունել Հայաստանում երկու տարի ժամկետով Եվրամիության նոր քաղաքացիական առաքելություն հիմնելու մասին։ ԵՄ ներկայության հստակ չափորոշիչները կորոշվեն մոտ ապագայում։ Բայց արդեն ակնհայտ է, որ այն լինելու է ավելի մասշտաբային, քան ԵՄ մոնիթորինգային մեխանիզմը, որը գործում էր Հայաստանում անցյալ տարվա հոկտեմբերից դեկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում։
Անդրկովկասում արտատարածաշրջանային գործոնի ամրագրման հարցում Ռուսաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը չի փոխվել։ Ոչ մի «ավելացված արժեք» չենք տեսնում հայ-ադրբեջանական սահմանի շրջանում տեղի ունեցող իրադարձություններին ԵՄ «փորձագետների» դիտարկումից։ Եթե Բրյուսելում անկեղծորեն շահագրգռված լինեին Անդրկովկասի խաղաղությամբ, ապա Ադրբեջանի հետ կհամաձայնեցնեին իրենց առաքելության աշխատանքային պայմանները։
Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում Եվրամիության ներկայացուցիչների հայտնվելը, որը վերածնվել է որպես ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի ելունդ և ԱՊՀ տարածքում առճակատմանն ուղված քաղաքականություն է վարում, կարող է միայն աշխարհաքաղաքական դիմակայություն բերել տարածաշրջան և սրել առկա հակասությունները։ ԵՄ առաքելության հայտարարված քաղաքացիական բնույթը նույնպես չպետք է մոլորության մեջ գցի. այն ձևավորվում է անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում ԵՄ ընդհանուր քաղաքականության շրջանակներում՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով։
Հայաստանում ամեն գնով ամրապնդվելու, Ռուսաստանի միջնորդական ջանքերը ճնշելու Եվրամիության փորձերը կարող են վնաս հասցնել հայերի և ադրբեջանցիների արմատական շահերին՝ տարածաշրջանի խաղաղ զարգացմանը վերադառնալու ձգտումներում։ Համոզված ենք, որ տեսանելի ապագայում տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության առանցքային գործոն է մնում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմը, որը տեղակայվել է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության հիման վրա, ինչպես նաև հայկական սահմաններին ծառայություն իրականացնող ռուս սահմանապահները։ Նրանք կարձագանքեն ԵՄ դիտորդների պահվածքին՝ հաշվի առնելով «գետնի վրա» իրավիճակի զարգացումը։
Արձանագրում ենք, որ Երևանում, տրամաբանական ավարտին չհասցնելով ՀԱՊԿ առաքելության ուղղությամբ աշխատանքը, նախընտրեցին ընտրություն կատարել հօգուտ ԵՄ-ի։ Եթե հայ դաշնակիցների մոտ պահպանվի ՀԱՊԿ-ի ներուժի գործարկման հարցում շահագրգռվածությունը, ապա այդ առաքելությունը կարող է օպերատիվ ծավալվել Հայաստանում։
Ինչպես և նախկինում կարծում ենք, որ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման և ընդհանրապես տարածաշրջանում իրավիճակի առողջացման ամենակայուն և երկարաժամկետ հիմքը Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի և 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ի եռակողմ պայմանավորվածությունների անշեղ և հետևողական իրականացումն է, այդ թվում՝ բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի չափորոշիչների համաձայնեցման, հանրության, փորձագիտական շրջանակների և խորհրդարանականների մասով եռակողմ շփումների զարգացման մասին: Ռուսաստանի Դաշնությունը պատրաստ է ամեն կերպ աջակցել դրան»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Հիշեցնենք, որ ԵՄ խորհուրդը համաձայնություն է ձեռք բերել Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելություն ստեղծելու մասին։ ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը Հայաստանում նախնական կտեղակայվի երկու տարով, կառավարման շտաբը կգործի Հայաստանում: Քաղաքացիական գործողությունների հրամանատարը կլինի Ստեֆանո Թոմաթը:
Հիշեցնենք նաև, որ միչ այդ՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի, Իլհամ Ալիևի, Էմանուել Մակրոնի և Շառլ Միշելի քառակողմ հանդիպումը։ Հանդիպման արդյունքներով ընդունվել է հայտարարություն։ Ըստ հայտարարության՝ Հայաստանն իր համաձայնությունն է հայտնել՝ խրախուսելու ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը Ադրբեջանի հետ սահմանի երկայնքով: Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործարկումը մեկնարկեց 2022 թվականի հոկտեմբերի 20-ին և ավարտեց 2022 թվականի դեկտեմբերի 19-ին՝ Պրահայում ձեռք բերված պայմանավորվածությանը համահունչ:

Russian border guards will react to the behavior of EU observers, taking into account the development of the situation "on the ground": The  statement of the Russian Foreign Ministry
18:09 - 26 January, 2023
Russian border guards will react to the behavior of EU observers, taking into account the development of the situation "on the ground": The statement of the Russian Foreign Ministry
The Russian Foreign Ministry issued a statement about the establishment of the EU civilian monitoring mission in the border regions of Armenia, which states:
"On January 23, the EU Council adopted a decision to establish a new civil mission of the European Union in Armenia for a period of two years.  The exact parameters of the EU presence will be determined in the near future.  But it is already obvious that it will be more large-scale than the EU monitoring mechanism, which operated in Armenia from October to December last year.
Russia's principled position on fixing the extra-regional factor in Transcaucasia has not changed.  We do not see any "added value" from the observation of EU "experts" on the events taking place near the Armenian-Azerbaijani border.  If they were sincerely interested in the peace of Transcaucasia in Brussels, they would have agreed on the working conditions of their mission with Azerbaijan.
The appearance of representatives of the European Union in the border regions of Armenia, which has been reborn as an outgrowth of the USA and NATO and pursues a policy aimed at confrontation in the territory of the CIS, can only bring a geopolitical confrontation to the region and intensify the existing contradictions.  The announced civilian nature of the EU mission should not mislead either. It is formed within the framework of the common EU policy in the field of security and defense, with all the consequences arising from it.
The European Union's attempts to strengthen itself in Armenia at any cost, to suppress Russia's mediation efforts, may harm the fundamental interests of Armenians and Azerbaijanis in their efforts to return to the peaceful development of the region.  We are sure that in the foreseeable future, the key factor of stability and security in the region remains the Russian peacekeeping troops, which were deployed on the basis of the statement of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia on November 9, 2020, as well as the Russian border guards performing service on the Armenian borders.  They will react to the behavior of the EU observers, taking into account the development of the situation "on the ground.
We record that in Yerevan, not bringing the work towards the CSTO mission to a logical end, they chose to make a choice in favor of the EU.  If the Armenian allies remain interested in the implementation of CSTO's potential, then this mission can be carried out in Armenia.
As before, we believe that the most stable and long-term basis for the normalization of Armenian-Azerbaijani relations and the recovery of the situation in the region in general is the meetings of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia on November 9, 2020, January 11, 2021 and November 26, 2022 and October 2022  It is the steady and consistent implementation of the tripartite agreements of 31, including the unblocking of all transport and economic links, the demarcation and demarcation of the Armenian-Azerbaijani border, the agreement on the parameters of the peace treaty between Azerbaijan and Armenia, the development of tripartite contacts with the public, expert circles and parliamentarians.  The Russian Federation is ready to support it in every possible way," the message states.
It should be noted that the EU Council reached an agreement on creating a civilian mission of the European Union in Armenia.  The EU civil mission will be initially deployed in Armenia for two years, the management headquarters will operate in Armenia.  The Civil Operations Commander will be Stefano Tomat.
It should be reminded that that on October 6, 2022, the four-way meeting of Nikol Pashinyan, Ilham Aliyev, Emmanuel Macron and Charles Michel took place in Prague.  A statement was adopted as a result of the meeting.  According to the statement, Armenia expressed its agreement to encourage the EU civilian mission along the border with Azerbaijan.  The launch of the EU monitoring mission in Armenia started on October 20, 2022 and ended on December 19, 2022, in line with the agreement reached in Prague.