Հայկական ակադեմիական սփյուռքը․ Scopus-ում հրապարակումների վերլուծություն՝ հիմնված հայկական ազգանունների վրա
23 767․ սա հայկական ազգանուն ունեցող բոլոր այն հետազոտողների թիվն է, որոնք 1901-ից 2026 թվականների ընթացքում առնվազն մեկ հրապարակում են ունեցել Scopus-ում։ Այս հետազոտողներից  21 672-ը կամ 92%-ը աֆիլացված է բացառապես օտարերկրյա հետազոտական կառույցների հետ․ նրանց կարելի է համարել հայկական գիտական սփյուռքի մի մաս։
«Ինֆոքոմը» վերլուծել է աշխարհի խոշորագույն ակադեմիական շտեմարաններից մեկի՝ Scopus-ի տվյալները՝ հասկանալու համար հայկական սփյուռքի ակադեմիական ներուժը, ինչպես նաև Հայաստանի հետ աֆիլացված և օտարկերկրյա հաստատությունների հետ աֆիլացված ու հայկական ծագում ունեցող հետազոտողների միջև գոյություն ունեցող և հնարավոր համագործակցությունները։
Տվյալների հավաքագրումը
Գիտական աշխարհն ու գիտական արդյունքներն արդեն վաղուց են վերլուծվում ազգային պետությունների սահմաններից դուրս և տարբեր մակարդակներում։ Գիտությունը հիմնարար կերպով դարձել է գլոբալ․ պետությունների և հետազոտական կառույցների միջև համագործակցությունները լայն տարածում ունեն, իսկ գիտելիքի, ինֆորմացիայի և փոխգործակցության հոսքերը պարբերաբար հատում են պետական սահմանները։
Հայաստանի դեպքում գիտության գլոբալ բնույթն առանձնահատուկ հետաքրքրություն է ներկայացնում՝ հաշվի առնելով պատմական մեծ սփյուռքի գոյությունը։ Հայաստանի ակադեմիական մեծ սփյուռքը ձևավորվել է կայսրությունների ստեղծման և փլուզման, պատերազմների, ցեղասպանության, ինչպես նաև վերջին 30 տարիների միգրացիոն գործընթացների հետևանքով։
Մեր նպատակն էր ուսումնասիրել այս սփյուռքի կառուցվածքն ու դրա կապը հայկական գիտական կառույներում իրականացվող հետազոտությունների հետ։ Սկզբում մենք կազմել ենք հայկական ժամանակակից և պատմական ազգանունների ցանկ` հիմնվելով armeniapedia.org հարթակի տվյալների վրա, և Scopus շտեմարանից առանձնացրել ենք բոլոր այն հրապարակումները, որոնք ունեն այդ ազգանուններով հեղինակներ/համահեղինակներ (տե՛ս «Մեթոդաբանություն» բաժինը)։
Իհարկե, ներկայումս հայկական ազգանուն ունենալը պարտադիր կերպով չի ենթադրում հայկական ինքնության պահպանում՝ անկախ նրանից, թե ինչպես է այդ ինքնությունը սահմանվում։ Պարտադիր չէ նաև, որ այն ենթադրի հայերենի իմացություն կամ հայկական մշակույթի հետ որևէ կապի առկայություն։ Այնուամենայնիվ, չնայած այս սահմանափակումներին, մենք արժեքավոր ենք համարել վիզուալ ներկայացնել հայկական ակադեմիական սփյուռքը, ինչպես նաև ուսումնասիրել առկա և հնարավոր համագործակցությունները Հայաստանի հետազոտական կառույցների ու արտերկրի այն կառույցների միջև, որտեղ գործունեություն են ծավալում հայկական ազգանուններով գիտնականներ։
Մեր հաջորդ քայլն էր ուսումնասիրել, թե ժամանակի ընթացքում ինչպես է փոխվել այն երկրների «դիրքը», որոնց հետ աֆիլացվող և հայկական ազգանուն ունեցող գիտնականները հրապարակումներ են ունեցել։ Մենք հաշվարկել ենք Scopus-ում ինդեքսավորված ամբողջ ժամանակահատվածում յուրաքանչյուր երկրի հետ աֆիլացվող հրապարակումների թիվը։ Մեր տվյալների շտեմարանն ընդգրկում է 125 տարի, և մեր չափանիշներին համապատասխանող ամենավաղ հրապարակումը Scopus-ում ինդեքսավորվել է 1901 թվականին։ Հայկական ազգանուններով հետազոտողների հետ աֆիլացվող երկրների փոփոխվող բաշխումը կարող եք տեսնել ստորև ներկայացված ինտերակտիվ վիզուալում։
Ինչպե՞ս են զարգացել Հայաստանի հետ կապվող հետազոտությունները
125 տարին՝ Scopus-ի դիտանկյունից
Հատկանշական է, որ մոտավորապես 1913 թվականից սկսած՝ Միացյալ Նահանգները դարձել է հայկական ակադեմիական սփյուռքի հետ աֆիլացվող հրապարակումների թվով առաջատար երկիրը։ Սա, ամենայն հավանականությամբ, արտացոլում է Հայոց ցեղասպանությանը հաջորդած միգրացիոն գործընթացները, ինչպես նաև Միացյալ Նահանգներում առկա գիտական և կրթական հնարավորությունները։
Արդյունքում Միացյալ Նահանգները դարձել է հայկական ակադեմիական սփյուռքի գլխավոր կենտրոն։ Երկրների միջև այս «մրցավազքն» ինքնին խոսուն է, սակայն վերջին երկու տարվա ակադեմիական արդյունքի դիտարկումը ցույց է տալիս, որ առաջատար երկրներն են Միացյալ Նահանգները, Ռուսաստանը, Կանադան, Ֆրանսիան, Գերմանիան և Միացյալ Թագավորությունը․ այս երկրներն, ի դեպ, առաջ են ընկնում Հայաստանից։ Իսկ 2026 թվականի ապրիլի դրությամբ Հայաստանից առաջ է ընկնում միայն ԱՄՆ-ն։ Հայաստանը ևս առաջատար երկրների շարքում է․ 1960-ականների վերջից երկիրը դարձել է անկախ ակադեմիական «խաղացող»։
Երկրների այսպիսի բաշխվածությունն արտացոլում է հայկական սփյուռքի ավելի լայն կառուցվածքը, պատմական միգրացիոն օրինաչափությունները, կայսերական ժառանգությունը (անցյալում Խորհրդային Միության, Օսմանյան կայսրության և Պարսկաստանի կազմում գտնվելու հանգամանքը), ինչպես նաև ժամանակակից աշխարհաքաղաքական պատկերը։
Նախքան հայկական հետազոտական կառույցների հետ աֆիլացված գիտնականների և սփյուռքի՝ հայկական ծագմամբ գիտնականների միջև առկա համագործակցությունները գնահատելը՝ մենք ուսումնասիրել ենք հայկական ակադեմիական սփյուռքի ընդհանուր գիտական ներուժը․ ո՞ր երկրներն ու հետազոտական կառույցներն են առաջատար հրապարակումների թվով։
Այս հարցի պատասխանը գտնելու նպատակով ընտրել ենք բոլոր այն հրապարակումները, որոնց շրջանակում Հայաստանի հետ աֆիլացվող գիտնականների հետ որևէ համագործակցություն չի եղել՝ այդպիսով հասկանալով հենց սփյուռքի հրապարակումների ակտիվությունը։ Հրապարակումների թվով առաջատար 15 երկրների առաջատար 15 հետազոտական կառույցների բաշխումը կարող եք տեսնել ստորև ներկայացված գրաֆիկում։ Առաջատար երկրների թվում են Միացյալ Նահանգները, Ռուսաստանը և Ֆրանսիան։
Համագործակցությունների պոտենցիալը
Առաջատար 15 երկրներում առաջատար 15 կառույցները, որտեղ աշխատում են հայկական ծագումով գիտնականներ
ըստ հետազոտությունների թվի
Պոտենցալ vs. գոյություն ունեցող համագործակցություններ
Բայց որքանո՞վ է այս առկա ներուժն իրացվում։ Այս հարցին պատասխանելու համար տվյալները բաժանել ենք երկու խմբի և վերլուծել հրապարակումների մակարդակով՝ համեմատելով այդ խմբերի հրապարակման արդյունքներն՝ ըստ գիտակարգերի։ Առաջին խմբում ներառել ենք միայն հայկական ազգանուններով հետազոտողների հրապարակումները, որոնք չեն համագործակցել Հայաստանի գիտական կառույցների հետազոտողների հետ։ Երկրորդ խմբում ներառել ենք այն հրապարակումները, որոնք իրականացվել են հայաստանյան կառույցների հետ աֆիլացվող հետազոտողների հետ համագործակցությամբ։
Ստորև ներկայացված գրաֆիկում կարող եք տեսնել ընդհանուր ներուժի և առկա համագործակցությունների համեմատությունը տոկոսներով։ Առկա ներուժն առավել ամբողջական իրացվում է ֆիզիկայի և աստղագիտության, մաթեմատիկայի, ինչպես նաև արվեստի և հումանիտար գիտությունների ոլորտներում։ Սակայն նույնիսկ այս ոլորտներում առավելագույնն իրացվում է ներուժի մոտ մեկ քառորդը։
Հայկական ակադեմիական սփյուռքը նաև զգալի ներուժ ունի բժշկության ոլորտում, սակայն այս ներուժի միայն մոտ 3%-ն է ներկայումս իրացվում Հայաստանի գիտնականների հետ համագործակցությունների միջոցով։
Հրապարակումների վրա հիմնված առկա համագործակցությունները
Հայաստանի կառույցներում գործող հետազոտողների և հայկական ակադեմիական սփյուռքի հետազոտողների միջև առկա համագործակցությունները գնահատելու համար մենք հաշվարկել ենք հրապարակումները, որոնց համահեղինակները մի կողմից բացառապես հայկական կառույցների հետ աֆիլացված գիտնականներ են, մյուս կողմից՝ օտարերկրյա կառույցների հետ աֆիլացված և հայկական ազգանուններ ունեցող գիտնականներ։
Այս տվյալները ներառում են նաև Հայաստանի կառավարության կողմից ֆինանսավորվող «Հեռավար լաբորատորիաներ» ծրագրի շրջանակում իրականացվող համագործակցությունները։ Ծրագիրը ենթադրում է Հայաստանում հետազոտական թիմերի ձևավորում՝ արտերկրից համաղեկավաների ներգրավմամբ։ Օտարերկրյա 84 համաղեկավարներից 29-ը կամ ավելի քան 34%-ը հայկական ծագում ունի։
Ստորև ներկայացված գրաֆիկը ցույց է տալիս համագործակցությունների՝ համահեղինակությամբ հրապարակումների վրա հիմնված պատկերը՝ առաջատար 15 երկրներում և դրանցից յուրաքանչյուրում գործող առաջատար 5 հաստատություններում։
Առաջատար երկրների շարքում Գերմանիան, Իտալիան, Ռուսաստանը, Իսպանիան և Ֆրանսիան առանձնանում են որպես առավել նշանակալի համագործակիցներ։ Հայաստանի կողմից համագործակցությունների խոշորագույն հանգույցներն են Ա․ Ի․ Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիան (Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտ) և Երևանի պետական համալսարանը։
Այս համագործակցություններում ակնհայտ է ֆիզիկայի և ֆիզիկային առնչվող գիտակարգերի հստակ գերակայությունը։
Հայաստանի և արտերկրի կառույցների միջև համագործակցությունները՝ ըստ հայկական աֆիլյացիա ունեցող և օտարերկրյա կառույցների հետ աֆիլացվող՝ հայկական ծագմամբ գիտնականների հրապարակումների
առաջատար 15 երկրները, և յուրաքանչյուր երկրում առաջատար 5 հաստատությունները
Առկա համագործակցությունները՝ հիմնված աֆիլյացիաների վրա
Այնուհետև կենտրոնացել ենք համագործակցությունների ավելի կոնկրետ տեսակի՝ աֆիլյացիաների վրա հիմնված համագործակցությունների վրա։ Խոսքն այն դեպքերի մասին է, երբ նույն անձը միաժամանակ աֆիլացված է թե՛ հայկական, թե՛ օտարերկրյա կառույցների հետ։ Նման դեպքերն առանձնացրել ենք տվյալների ընդհանուր շտեմարանից և հաշվարկել դրանց արդյունքում կատարված հրապարակումների թիվը։ Ստորև ներկայացված են առաջատար 15 երկրները, դրանցից յուրաքանչյուրում առաջատար 5 կառույցները, ինչպես նաև հայկական կողմի հիմնական համագործակից կառույցները։
Այս կատեգորիայում համագործակցությունների օրինաչափությունը որոշ չափով տարբերվում է հրապարակումների վրա հիմնված համագործակցություններից։ Հայ գիտնականներն ամենից հաճախ հայկական աֆիլյացիան համատեղում են Ռուսաստանի, Գերմանիայի, Իռլանդիայի, Իտալիայի և Միացյալ Նահանգների կառույցների աֆիլյացիայի հետ։ Հայկական կողմում այս համագործակցությունների ինստիտուցիոնալ բաշխումը ավելի բազմազան է․ Ա․ Ի․ Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայից (Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտ) և Երևանի պետական համալսարանից բացի՝ առաջատար կառույցների թվում են նաև Մխիթար Հերացու անվան Երևանի պետական բժշկական համալսարանը և Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիան։
Հայաստանի և արտերկրի կառույցների միջև համագործակցություններն՝ ըստ միաժամանակ հայկական և ոչ հայկական կառույցների հետ աֆիլացվող գիտնականների հրապարակումների
Ամփոփելով՝ սփյուռքի հայ գիտնականների հետ կան ինչպես ֆորմալ, այնպես էլ ոչ ֆորմալ համագործակցություններ։ Սակայն հայկական սփյուռքի ակադեմիական պոտենցիալի շատ փոքր մասն է իրացվում գիտական համագործակցություններում։ Մենք հույս ունենք, որ այս հետազոտությունը կօգնի առավել մանրամասն ծանոթանալու հայկական ակադեմիական սփյուռքին և հնարավորության դեպքում՝ սկիզբ դնելու նոր համագործակցությունների։
Անցե՛ք հղումով՝ հայկական ակադեմիական սփյուռքի քարտեզին ծանոթանալու համար:
Մեթոդաբանություն
Հայկական ակադեմիական սփյուռքի հետ գոյություն ունեցող և պոտենցիալ համագործակցությունների պատկերը վերլուծելու, ինչպես նաև Հայաստանի ակադեմիական սփյուռքի քարտեզը կազմելու նպատակով մենք որպես հիմք ենք ընդունել Scopus շտեմարանը՝ առանձնացնելով շտեմարանում ինդեքսավորված հասանելի ամենահին հրապարակումներից մինչև 2026 թվականի ապրիլի դրությամբ հրապարակումները, որոնց հեղինակներն ունեն հայկական ազգանուններ։ Չնայած Scopus-ը չի ներառում բոլոր հնարավոր հրապարակումները, սակայն բավականին ներկայացուցչական է ակադեմիական արդյունքի տեսանկյունից։
Հայկական ազգանունների ցանկը կազմելու համար որպես հիմնական աղբյուր օգտագործվել է Armeniapedia.org-ը, որը տրամադրում է հայկական ազգանունների համապարփակ ցանկ։ Կարևոր է նշել, որ այս ցանկը ներառում է ոչ միայն հայկական ժամանակակից ամենատարածված ազգանունները, այլև պատմական ազգանուններ, որոնք շարունակում են հանդիպել հայկական սփյուռքում։
Կարևոր է նաև նշել, որ հեղինակների նույնականացումը հիմնված է ազգանունների ձևի վրա և չի ենթադրում ազգություն, ինքնություն կամ ինքնանույնականացում, թեև կարող է համընկնել դրանց հետ։ Այլ կերպ ասած՝ ազգանվան հայկական բնույթը պարտադիր կերպով չի նշանակում, որ անձն իրեն համարում է հայ, տիրապետում է հայերենին կամ ունի մշակութային կապ Հայաստանի հետ։ Բացի այդ՝ մեր տվյալներում ներառված չեն հայկական ծագում ունեցող այն գիտնականները, որոնք փոխել են իրենց ազգանունները։ Կարելի է ասել, որ ազգանունները ծառայում են որպես ավելի լայն և տարասեռ պատմական հայկական սփյուռքին պատկանելիության ցուցիչ։
Քանի որ հայկական ազգանունների օրինաչափությունների վրա հիմնված պարզ որոնումը տալիս է զգալի թվով կեղծ դրական արդյունքներ՝ հատկապես Հարավարևելյան Ասիայում և Չինաստանում՝ անգլերեն տառադարձման առանձնահատկությունների պատճառով, ինչպես նաև Իրանում՝ ազգանունների նմանության պատճառով, մենք իրականացրել ենք ազգանունների լրացուցիչ վերլուծություն և զտել ենք ցանկը՝ կեղծ դրական դեպքերի մեծ մասը հեռացնելու համար։ Իրանի դեպքում մենք հեռացրել ենք գրեթե բոլոր ազգանունները, քանի դեռ չի հաստատվել դրանց կապը հայկական սփյուռքի հետ՝ կեղծ դրական արդյունքները նվազագույնի հասցնելու նպատակով։ Մենք շարունակելու ենք այս գործընթացը և առաջիկայում կհամալրենք ցանկը, եթե Իրանում բնակվող հայկական ծագմամբ նոր հետազոտողների հայտնաբերենք։
Scopus-ում ինդեքսավորված հրապարակումները ստանալուց հետո մենք առանձնացրել ենք միայն հայկական ազգանուն ունեցող հեղինակներին՝ նրանց աֆիլյացիաներով։ Կարևոր սահմանափակումներից մեկն այն է, որ յուրաքանչյուր հրապարակման դեպքում հասանելի են միայն առաջին 100 հեղինակների տվյալները։ Սա նշանակում է, որ մենք ենթադրաբար բաց ենք թողել որոշ հեղինակների, որոնք մասնակցել են մեծ հետազոտական համագործակցային նախագծերի՝ 100-ից ավելի հեղինակներով։
Այնուհետև տվյալների շտեմարանը համալրվել է գիտնականների հետ աֆիլացվող կառույցների աշխարհագրական տեղորոշման, ինչպես նաև հրապարակումների գիտական ուղղությունների մասին տվյալներով։ Հրապարակումների՝ ըստ գիտակարգերի դասակարգման համար հիմք են ծառայել այն գիտական ամսագրերի՝ Scopus-ի կողմից սահմանված կատեգորիաները, որոնցում տեղ են գտել հրապարակումները։ Աֆիլյացիաների և գիտակարգերի մասին տվյալների հիման վրա մենք վերլուծել ենք Հայաստանի հետ աֆիլացվող և Հայկական սփյուռքի գիտնականների միջև գոյություն ունեցող և պոտենցիալ համագործակցությունները։ Տեղորոշումը հիմք ենք ընդունել՝ ստեղծելու Հայաստանի հետ կապվող հետազոտողների քարտեզը։
Հայկական որոշ ազգանունների բարդ կառուցվածքի և տարբեր լեզուներից անգլերեն տառադարձման առանձնահատկությունների պատճառով մեր տվյալների շտեմարանը նույնիսկ լայնածավալ զտումից հետո կարող է պարունակել կեղծ դրական դեպքեր, ինչպես նաև կարող է չներառել որոշ հետազոտողների՝ որպես կեղծ բացասական դեպքեր։ Բացի այդ՝ Scopus շտեմարանում աֆիլյացիաների, տեղադիրքի և երկրների տվյալների անհամապատասխանությունների պատճառով մեր քարտեզը նույնպես կարող է պարունակել անճշտություններ։ Եթե նկատեք նման որևէ դեպք, խնդրում ենք հայտնել այդ մասին՝ գրելով [email protected] հասցեին և կցելով էկրանապատկեր (screenshot)։
Հեղինակների ներդրումը․
Յուրի Ագաֆոնովը հավաքագրել և վերլուծել է Scopus-ի տվյալները, պատրաստել վիզուալներն ու գրել հոդվածը,
Աննա Սահակյանը հավաքագրել է «Հեռավար լաբորատորիաներ» ծրագրի տվյալները և աջակցել կեղծ դրական դեպքերի զտման աշխատանքին։

23 767 is the number of researchers with Armenian surnames who published at least once in Scopus between 1901 and 2026. Of these researchers, 92% percent, or 21 672, are affiliated with foreign institutions only; they can be considered part of the Armenian scientific diaspora.
Infocom analyzed data from Scopus, one of the world’s largest academic databases, to better understand the academic potential of the Armenian diaspora, as well as existing and potential collaborations between Armenia-affiliated researchers and foreign-affiliated researchers of Armenian origin.
The scientific world and its output have long been analyzed beyond the boundaries of nation-states and at multiple scales. Science has become fundamentally global: cross-country and cross-institutional collaborations are widespread, while flows of knowledge, information, and interaction routinely transcend state borders.
For Armenia, the global nature of science has a particularly interesting dimension due to the existence of a large historical diaspora. As a result of imperial formation and collapse, wars, genocide, and migration processes over the past thirty years, Armenia has developed an extensive academic diaspora.
We set out to explore the structure of this diaspora and its connections to research conducted within Armenian institutions themselves. As a starting point, we compiled a dictionary of contemporary and historical Armenian surnames based on the armeniapedia.org data and extracted from the Scopus database all publications containing these surnames (see Methodology section).
Of course, the presence of an Armenian surname today does not necessarily imply the preservation of Armenian identity—however defined—nor does it necessarily indicate knowledge of the language or affiliation with Armenian culture. Nevertheless, despite these limitations, we considered it highly valuable to visualize this academic diaspora and examine the existing and potential collaborations between institutions in Armenia and institutions abroad where scholars with Armenian surnames are based.
We began by examining how the “rating” of countries in which scholars with Armenian surnames publish have changed over time. We calculated the number of publications affiliated with each country across the entire period indexed in Scopus. Our dataset spans 125 years: the earliest publication meeting our criteria was indexed in Scopus in 1901. The changing distribution of countries affiliated with researchers with Armenian surnames can be explored in the interactive visualization below.
It is notable that from approximately 1913 onward, the United States became the leading country in terms of publications associated with the Armenian academic diaspora. This likely reflects migration patterns following the Armenian Genocide, as well as the scientific and educational opportunities available in the United States.
As a result, the United States emerged as the principal center of the Armenian academic diaspora. The “race” among countries is itself revealing, but a look at the academic output of the last two years shows that the leading countries are the United States, Russia, Canada, France, Germany, and the United Kingdom, leaving Armenia behind. As of April 2026, only the USA is ahead of Armenia. Armenia itself appears among the leading countries, emerging as an independent academic “player” in the late 1960s.
This distribution of countries reflects the broader structure of the Armenian diaspora, historical migration patterns, imperial legacies – being a part of the Soviet Union, Ottoman Empire and Persia in the past, and the contemporary geopolitical landscape.
Before assessing existing collaborations between scholars affiliated with Armenian institutions and Armenian-related researchers in the diaspora, we first examined the overall scientific potential of the Armenian academic diaspora. Which countries and institutions lead in terms of publication output?
To address this question, we selected all publications which didn’t involve any collaborations with Armenia-affiliated scholars, allowing us to isolate the publication activity of the diaspora itself. The distribution of the top 15 institutions across the top 15 countries by the number of publications is presented in the graph below. Among the leading countries are the United States, Russia, and France.
But to what extent is this existing potential actually realized? To answer this question, we divided the dataset into two parts and analyzed it at the publication level by comparing the publication output of the two groups across academic disciplines. The first group included only publications by researchers with Armenian surnames who were not involved in any collaborations with Armenia-based researchers. The second group consisted of publications involving existing collaborations with researchers affiliated with institutions in Armenia.
The graph below presents a comparison between the overall potential and existing collaborations in percentage terms. The existing potential is most fully realized in physics and astronomy, mathematics, and the arts and humanities. However, even in these fields, no more than roughly one quarter of the potential is used.
The Armenian academic diaspora also demonstrates substantial potential in medicine, yet only around 3% of this potential is currently realized through collaborations with Armenia-based scholars.
To assess existing collaborations between Armenia-based researchers and researchers from the Armenian academic diaspora, we calculated co-authored publications involving scholars affiliated exclusively with Armenian institutions and publications authored by researchers with Armenian surnames with foreign affiliations.
This data also includes collaborations within the Armenian government-funded project called “Remote Laboratories”. This project assumes founding research teams in Armenia with foreign PIs. 29 out of 84, or more than 34% of the foreign PIs, have Armenian origin.
The graph below presents collaboration patterns based on co-authored publications for the top 15 countries and the top 5 institutions within each country.
Among the leading countries, Germany, Italy, Russia, Spain, and France stand out as the most prominent collaborators. On the Armenian side, the largest collaborative hubs are the A. I. Alikhanyan National Science Laboratory (Yerevan Physics Institute) and Yerevan State University.
A clear dominance of physics and physics-related disciplines is evident in these types of collaborations.
We then narrowed our focus to a more specific category of collaborations: affiliation-based collaborations, in which the same individual simultaneously holds Armenian and non-Armenian affiliations. We identified such cases within the broader dataset and calculated the number of resulting publications. The graph below presents the top 15 countries, the top 5 institutions within each country, and the main collaborators on the Armenian side.
The pattern of collaborations in this category differs somewhat from the publication-based collaborations. Armenian scholars most frequently combine Armenian affiliations with affiliations in Russia, Germany, Ireland, Italy, and the United States. On the Armenian side, the institutional distribution in these collaborations appears more diversified. In addition to the A. I. Alikhanyan National Science Laboratory (Yerevan Physics Institute) and Yerevan State University, prominent institutions also include Yerevan State Medical University after Mkhitar Heratsi and the National Academy of Sciences of Armenia.
In summary, there are both formal and informal collaborations with Armenian scholars in the diaspora. However, only a very small part of the Armenian academic diaspora’s potential is currently realized through research collaborations. We hope this research will help provide a more detailed understanding of the Armenian academic diaspora and, where possible, lay the groundwork for new collaborations.
Follow the link to explore the map of the Armenian academic diaspora.
To analyze the existing and potential collaboration patterns and create the map of the Armenian academic diaspora, we relied on the Scopus database and extracted all publications indexed from the earliest available records through April 2026 in which authors had Armenian surnames. Scopus does not cover all possible publications, but is quite representative in terms of the academic output.
The primary source for constructing the dictionary of Armenian surnames was Armeniapedia.org, which provides a comprehensive list of Armenian surnames. Importantly, this list includes not only the most common contemporary Armenian surnames but also historical forms that remain in use within the Armenian diaspora.
Importantly, the identification of authors is based on surname patterns and does not imply nationality, identity, or self-identification, although it may overlap with them. In other words, the Armenian character of a surname does not necessarily mean a person identifies them as Armenian, possesses the Armenian language, or has cultural affiliation with the country. Besides, our data does not capture scholars of Armenian descent who have changed their surnames. Rather, surnames serve as an indicator of belonging to the broader and heterogeneous historical Armenian diaspora.
Because a simple search based on Armenian surname patterns yields a substantial number of false positives—particularly in Southeast Asia and China due to transliteration conventions into English and Iran due to the similarity of family names—we conducted additional surname-level analysis and cleaned the list to remove most false-positive cases. In the case of Iran, we removed almost all family names unless their affiliation with the Armenian diaspora could be confidently verified, in order to minimize false positives. We will continue this verification process and will add new researchers of Armenian origin residing in Iran as they are confirmed.
After retrieving Scopus indexed publications, we extracted only authors with Armenian surnames along with their affiliations. A key limitation is that only the first 100 authors per publication were available․ This means we could possibly miss some authors who participated in big research collaborations with more than 100 authors.
The dataset was subsequently enriched with geolocation data for affiliated institutions and disciplinary classifications for publications. Disciplinary categorization of publications was defined based on the categories assigned by Scopus to the journals in which the publications appeared. Using data about affiliation and disciplines we analyzed existing and potential patterns of collaboration of scholars with Armenian affiliations with the scholars from the Armenian diaspora. The geolocation data was used to create a map of Armenian-linked researchers.
Due to the complex nature of some heritage Armenian family names and the peculiarities of transliteration from different languages into English, our database, even after extensive cleaning, may still contain false positives and may exclude some individuals as false negatives. Additionally, due to inconsistencies in affiliation, location, and country data in the Scopus database, our map may also contain inaccuracies. If you spot any such case, please report it via email ([email protected]) and attach a screenshot.
Author contributions:
Iurii Agafonov has extracted and analyzed the Scopus data, made visuals and prepared the article;
Anna Sahakyan has gathered the data of “Remote Laboratories” project, and helped with the cleaning of the false positive cases․