Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուին ձերբակալվել է։ Պաշտոնական ձերբակալությունը տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ նրա Հանրապետական-ժողովրդական կուսակցության (CHP) սկսել է փրայմերիզ անցկացնել՝ նրան որպես նախագահի թեկնածու առաջադրելու համար:
Իմամօղլուն համարվում է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ամենամեծ մրցակիցը: Թուրքիայում նախագահական ընտրությունները նախատեսված են 2028 թվականին, սակայն Էրդողանը կարող է կրկին առաջադրվել միայն այն դեպքում, եթե սահմանադրական փոփոխություններն ընդունվեն կամ արտահերթ ընտրություններ նշանակվեն։
Անկարայի քաղաքապետ Մանսուր Յավասը, որը նույնպես Հանրապետական-ժողովրդական կուսակցության (CHP) անդամ է, քննադատել է Իմամօղլուի դեմ վարույթում գաղտնիության բացակայությունը։
«Անկեղծ ասած, մենք խայտառակված ենք մեր իրավական համակարգի անունից»,- ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Թուրքիայի դատախազությունը դատարանից պահանջում էր կալանավորել Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուին և նրա չորս օգնականներին մինչև դատավարությունը։ Շաբաթ օրը բողոքի ցույցերի ընթացքում ձերբակալվել է 323 մարդ:
Լուսանկարը՝ Getty Images: