Մարտի 27-ին՝ Թատրոնի միջազգային օրը, Կապանի մշակույթի կենտրոնում կայացավ «Արտավազդ» ամենամյա թատերական մրցանակաբաշխության 24-րդ հանդիսավոր արարողությունը։ Միջոցառումը կազմակերպվել էր Հայաստանի թատերական գործիչների միության և Սյունիքի մարզպետարանի կողմից՝ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի աջակցությամբ։ Մրցանակաբաշխությունը նվիրված էր Կապանի Ալ. Շիրվանզադեի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի 90-ամյակին։
Այս տարվա Մեծ «Արտավազդ» մրցանակը շնորհվել է Տիգրան Աթայանին՝ Կապանի թատրոնին ստեղծագործական նոր շունչ հաղորդելու և կամերային ներկայացումների փառատոնի հիմնադրման համար։ Հատուկ «Արտավազդ» մրցանակներ են շնորհվել «Արմմոնո» փառատոնին, Թբիլիսիի Պ. Ադամյանի անվան հայկական դրամատիկական թատրոնին, Գյումրու Վ. Աճեմյանի անվան թատրոնին, Կամերային թատրոնին և այլ կառույցների ներկայացուցիչների։
Թատերարվեստին արժանապատիվ ծառայության համար մրցանակներ են ստացել Արտավազդ Գրիգորյանը և Նատալյա Բաղդասարյանը։
Տարվա լավագույն դերակատարի անվանակարգերում հաղթող են ճանաչվել Վարշամ Գևորգյանը («…իսկ դրսում ձյուն է գալիս», Համազգային թատրոն) և Լիլիա Մուկուչյանը («Սպանդի աստվածը», Ռուս. դրամ. թատրոն)։ Երկրորդ պլանի լավագույն դերակատարներ են ճանաչվել Նարեկ Հայկազյանը և Թեհմինե Խաչատրյանը։
Լավագույն ռեժիսոր է ճանաչվել Սուրեն Շահվերդյանը («Փող։ Կիրք։ Իշխանություն», Կ. Ստանիսլավսկու անվան Ռուս. դրամ. թատրոն), իսկ տարվա լավագույն ներկայացման մրցանակը շնորհվել է Համազգային թատրոնի «Լակոտը» բեմադրությանը։
Մրցանակակիրների ամբողջ ցանկը՝ ստորև
ՄԵԾ «ԱՐՏԱՎԱԶԴ»
Տիգրան Աթայան – Կապանի Ա. Շիրվանզադեի անվան թատրոնին՝ ստեղծագործական նոր շունչ հաղորդելու և Կապանի կամերային ներկայացումների փառատոնը հիմնադրելու համար։
ՀԱՏՈՒԿ «ԱՐՏԱՎԱԶԴ»