ԵՄ դիտորդական առաքելությունը հնարավորություն է նվազագույնի հասցնելու նոր մարտերը․ Միջազգային ճգնաժամային խումբ
|civilnet.am|
13:59 - 31 հունվարի, 2023
ԵՄ դիտորդական առաքելությունը հնարավորություն է նվազագույնի հասցնելու նոր մարտերը․ Միջազգային ճգնաժամային խումբ |civilnet.am|
civilnet.am: Բրյուսելում տեղակայված Միջազգային ճգնաժամային խումբ հետազոտական կենտրոնը զեկույց է հրապարակել «Կանխելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նոր պատերազմը» (Averting a New War between Armenia and Azerbaijan) վերնագրով։ Զեկույցը զգուշացնում է նոր բախման մեծ հավանականության մասին և առաջարկություններ ներկայացնում, թե ինչ պետք է անել դա կանխելու համար։
2022-ի կեսերին ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ն առաջարկել էին Բաքվին, որ նա կարող է հաղթահարել փակուղին Ստեփանակերտի իշխանությունների հետ ուղիղ բանակցությունների միջոցով: Ադրբեջանը նշել է, որ, չնայած վերապահումներին, կքննարկի այս տարբերակը, թեև հաշվի առնելով շրջափակումը, այդ ուղղությամբ որևէ առաջընթաց չի գրանցվել։
Զեկույցի հեղինակները հատուկ ուշադրություն են դարձնում Հայաստանում տեղակայվելիք ԵՄ դիտորդական առաքելությանը և հիշեցնում, որ ԵԱՀԿ դիտորդներ ուղարկելու առաջարկությունը չստացավ Բաքվի հավանությունը։
ԵԱՀԿ-ի ավելի երկարաժամկետ առաքելության գաղափարը աջակցություն ստացավ հատկապես ԱՄՆ-ում և Ֆրանսիայում: Քանի որ ԵԱՀԿ-ն միավորում է եվրոպական բոլոր հիմնական դերակատարներին, ֆրանսիացի պաշտոնյաները Ճգնաժամային խմբին ասել են, որ իրենք տեսնում են ԵԱՀԿ-ի ավելի մեծ դերը որպես միջոց՝ խուսափելու արևմտյան պետությունների և Մոսկվայի միջև լարվածությունից, որը կարող է առաջացնել ԵՄ առաքելությունը: Ֆրանսիացի մի դիվանագետ նշել է, որ եթե Մոսկվան ծուռ նայի ԵՄ առաքելությանը, ապա դրանից Հայաստանը կտուժի։ Նոր մարտերի դեպքում, ըստ դիվանագետի, «թույլ Հայաստանը ստիպված կլինի միայնակ դիմակայել, որովհետև մենք չենք կարողանա [պաշտպանել նրան]»: ԱՄՆ պաշտոնյաները, իրենց հերթին, ուղիներ էին փնտրում ապահովելու լայն միջազգային ներգրավվածություն՝ միաժամանակ խուսափելով իրենց երկրի անմիջական դերից: «Գետնի վրա [ԱՄՆ-ի] կոշիկներ չեն լինի»,- ասել է ամերիկացի պաշտոնյան:
Զեկույցում նշվում է, որ ԵՄ դիվանագետները նախնական բանակցություններ էին սկսել ադրբեջանցի պաշտոնյաների հետ, սակայն դրանք խաթարվել են Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետ կապված ճգնաժամի պատճառով։ «Ակնկալվում է, որ մենք ճնշում կգործադրենք Բաքվի վրա Լաչինի ճանապարհի ճգնաժամը լուծելու համար, բայց դա մեզ համար ավելի կդժվարացնի մեղմացնել Բաքվի դիրքորոշումը առաքելության շուրջ բանակցություններում»,- Ճգնաժամյին խմբին ասել է բանակցություններում ներգրավված ԵՄ դիվանագետը:
Ըստ զեկույցի՝ թեև ԵՄ դիվանագետները առաջարկվող առաքելության շուրջ ձգտում էին ստանալ տարածաշրջանային առաջնորդների հավանությունը՝ ԵՄ պաշտոնյաներն իրենց հերթին աշխատում էին հաղթահարել դրա շուրջ վերապահումները Բրյուսելում: Եվրոպացի որոշ պաշտոնյաներ Ճգնաժամային խմբին ասել են, թե կարծում են, որ ԵՄ-ն պետք է իր ռեսուրսները կենտրոնացնի Ուկրաինայի պատերազմի վրա, այլ ոչ թե այլուր: Մյուսներն էլ հարց էին տալիս, թե արդյոք ԵՄ-ն պետք է դիտորդներ տեղակայի Հայաստանում՝ մի երկիր, որը ՀԱՊԿ-ի միջոցով ռազմական դաշնակիցն է Ռուսաստանի, որը տեսականորեն պետք է պատասխանատվություն կրի նրա անվտանգության համար: Ճգնաժամային խմբին մի դիվանագետ ասել է․ «Եթե մենք առաքելություն ուղարկենք միայն հայկական կողմին՝ առանց Բաքվի համաձայնության, դա կարող է սխալ տպավորություն ստեղծել… Բաքուն կարող է դա համարել, թե ԵՄ-ն դեմ է իրեն»: Ոմանք էլ անհանգստացած էին, որ էներգակիրների խոշոր արտահանող Ադրբեջանի օտարումը կազդի իրենց տնտեսական շահերի վրա: 2022-ի վերջին Հայաստանը կապ է հաստատել ԵՄ-ում Բաքվի խոշորագույն առևտրային գործընկերների, մասնավորապես՝ Հունգարիայի, Իտալիայի և Ռումինիայի հետ՝ քննարկելու ԵՄ դիտորդական առաքելությունը:
Միջազգային ճգնաժամային խմբի մասնագետները զգուշացնում են, որ թեև Հայաստանն ու Ադրբեջանը մի շարք հարցերի շուրջ լուրջ առճակատման մեջ են՝ սեպտեմբերյան մարտերը սահմանի երկայնքով և բուն Հայաստանի տարածքում մեծացրել են այստեղ ռազմական գործողությունների բռնկման վտանգը: Զեկույցը նշում է, որ եթե անգամ մեծածավալ պատերազմ չլինի, նոր մարտերը, բացի թշվառությունից, այլ բան չեն բերի տարածաշրջանի բնակիչներին և էլ ավելի կվատթարացնեն քաղաքական մթնոլորտը Եվրասիայում, որն առանց այդ էլ բավական վատ է Ուկրաինայում Ռուսաստանի գործողությունների պատճառով: Բայց քանի որ բանակցությունները երերուն են, և դիվանագիտությունը բարդանում է Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև խորացող ճգնաժամի պատճառով, հակամարտող կողմերի հարևանները պետք է լրացուցիչ ջանք և եռանդ ներդնեն՝ ռազմական գործողությունների վերսկսման ռիսկը կառավարելու համար:
Հունվարի 23-ին ԵՄ երկամյա առաքելության մասին հայտարարությունը համարձակ և ողջունելի քայլ էր: ԵՄ անդամ պետությունների կոնսենսուսի ձևավորումը պահանջում էր որոշակի մանևրումներ Բրյուսելում՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի հետ Հայաստանի պաշտոնական դաշինքը և Ադրբեջանին օտարելու մտահոգությունը մի ժամանակ, երբ նրա էներգետիկ ռեսուրսները մեծ պահանջարկ ունեն ամբողջ Եվրոպայում: Այդուհանդերձ, ծախսերն ու ռիսկերը կառավարելի են թվում և արժե դրանք ստանձնելը․ ԵՄ առաքելությունը, ըստ երևույթին, լավագույն հնարավորությունն է նվազագույնի հասցնելու սեպտեմբերյան մարտերի կրկնությունը կամ ընդլայնման ռիսկը:
Այժմ Բրյուսելն ու նրա գործընկերները պետք է առավելագույնս օգտագործեն իրենց իսկ իջեցրած հանձնարարականը: ԵՄ-ին անհրաժեշտ կլինի բոլոր հնարավոր ուղիներով շահի Բաքվի համաձայնությունը և թույլտվություն ստանալ սահմանի ադրբեջանական կողմում ևս դիտորդներ տեղակայելու: Այն պետք է աշխատանքային պայմանավորվածություններ հաստատի ռուս սահմանապահների հետ՝ օրինակ վերցնելով այլ դեպքերը, երբ ԵՄ դիտորդները և ռուս անձնակազմը սերտ աշխատում են:

The EU observation mission is an opportunity to minimize new battles - International Crisis Group |civilnet.am|
13:59 - 31 January, 2023
In mid-2022, the EU and the US suggested to Baku that it could overcome the impasse through direct negotiations with Stepanakert authorities. Azerbaijan has indicated that, despite reservations, it will consider this option, although, given the blockade, no progress has been made in that direction.
The authors of the report pay special attention to the EU observation mission to be deployed in Armenia and remind that the proposal to send OSCE observers was not approved by Baku.
The idea of a longer-term OSCE mission gained support, especially in the US and France. As the OSCE brings together all the major European actors, French officials told the Crisis Group that they see a bigger role for the OSCE as a way to avoid tensions between Western states and Moscow that the EU mission could cause.
The report notes that EU diplomats had started preliminary talks with Azerbaijani officials, but these were disrupted by the crisis over the blockade of the Lachin Corridor.
"We are expected to put pressure on Baku to resolve the Lachin Road crisis, but that will make it more difficult for us to soften Baku's position in the negotiations on the mission," an EU diplomat involved in the negotiations told the Crisis Group.
According to the report, while EU diplomats were pushing for regional leaders' approval of the proposed mission, EU officials were working to overcome reservations about it in Brussels. Some European officials have told the Crisis Group they believe the EU should focus its resources on the war in Ukraine and not elsewhere. Others questioned whether the EU should deploy observers to Armenia, a country that is Russia's military ally through the CSTO and should theoretically be responsible for its security. A diplomat told the crisis group: "If we send a mission only to the Armenian side without Baku's consent, it may create a wrong impression... Baku may consider it as the EU is against it."
Others were worried that the alienation of Azerbaijan, a major energy exporter, would affect their economic interests. At the end of 2022, Armenia contacted Baku's largest trading partners in the EU, namely Hungary, Italy, and Romania, to discuss an EU observer mission.
Experts of the International Crisis Group warned that although Armenia and Azerbaijan are in a serious confrontation over a number of issues, the September fighting along the border and in the territory of Armenia itself has increased the risk of an outbreak of hostilities here. The report notes that even if there is no full-scale war, new fighting will bring nothing but misery to the people of the region and further worsen the political climate in Eurasia, which is already bad enough because of Russia's actions in Ukraine. But with negotiations shaky and diplomacy complicated by the deepening crisis between Russia and the West, neighbors of the warring parties must invest extra effort and energy to manage the risk of renewed hostilities.
The announcement of a two-year EU mission on 23 January was a bold step and was very well received. Building a consensus among EU member states required some maneuvering in Brussels, given Armenia's formal alliance with Russia and concerns about alienating Azerbaijan at a time when its energy resources are in high demand across Europe. Still, the costs and risks seem manageable and worth taking. An EU mission appears to be the best chance to minimize the risk of a repeat or escalation of the September fighting.
Now Brussels and its partners must make the most of their own reduced mandate. The EU will need to gain Baku's agreement and permission to deploy observers on the Azerbaijani side of the border by all possible means. It should establish working arrangements with Russian border guards, following the example of other cases where EU observers and Russian personnel work closely together.