news.am: Ես այս թեմային անդրադարձա եւ իմ խոսքում չկար որևէ հերքում կամ հաստատում, ես նշեցի, որ ցանկացած հանցագործության մասին ահազանգ պիտի ենթարկվի օբյեկտիվ քննության և կոնկրետ արձագանք լինի, կհաստատվի կամ կհերքվի տվյալ վարույթի շրջանակներում, դրանից հետո կանդրադառնանք կոնկրետ գնահատականներին։ Այս մասին այսօր՝ մարտի 21-ին, ԱԺ-ում լրագրևողների հետ զրույցում նշեց ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը՝ անդրադառնալով ոստիկանների կողմից արցախցի Տիգրան Ուլիբաբյանի խոշտանգման դեպքին: «Իհարկե հասկանում եմ խոշտանգման առումով հարցի ավելի մտահոգիչ լինելը, ավելի զգայուն լինելը, բայց պատկերացրեք, օրինակ, որ ձեզ մեղադրում են պայմանականորեն որևէ անձի նկատմամբ բռնություն գործադրելու մեջ և միանգամից առանց քննության ֆիքսում ենք, որ դուք եք մեղավորը: Դուք կհանդուրժեի՞ք նման պրոցեսը: Քննությունը կտա բոլոր հարցերի պատասխանները և ես չեմ հավակնում մտածելու, որ բոլորը սուտ է կամ բոլորը կեղծ է, որովհետև այս պահին նման պնդում անել որևէ մեկը իրավասություն չունի»,-ասաց նա: Դիտարկմանը, որ Տիգրանի փաստաբանն ասում է, որ նախ փորձաքննություն իրականացվել է դեպքից մի քանի օր հետո, բացի այդ, հիվանդանոցում արդեն իսկ տղայի վրա արձանագրվել են մարմնական վնասվածքները, դուք ինչո՞ւ եք հակված հավատալ չորս օր հետո արված փորձաքննությանը, այլ ոչ թե դեպքից անմիջապես հետո հիվանդանոցի տված եզրակացությանը, նախարարը պատասխանեց. «Ես ոչ մի բանի հակված չեմ հավատալու, որովհետև սրանք հարցեր են, որոնք անաչառ դիտորդի մոտ պիտի առաջանան, եթե անաչառ դիտորդը ցանկություն ունի օբյեկտիվ պատկերը հասկանալու։ Հիմա, եթե կար արձագանք, որ 10 րոպեն մեկ ինտենսիվ ծեծ է եղել, անաչառ դիտորդի մոտ պիտի տպավորություն ստեղծի, որ պիտի լինեն այլ արձանագրումներ թե՛ հիվանդանոցում, թե՛ դատաբժիշկի կողմից։ Իմ նշած հանգամանքը միայն այն է,  որ ես, որպես այս պահին արդեն իսկ անաչառ դիտորդ, քրեական վարույթի աչքերով, այդ հարցերը առնվազն քննարկման առարկա եմ դարձնում ինքս ինձ համար, որպեսզի հասկանամ, թե հետագայում արդեն քննության արդյունքներով ինչպիսի ընթացք պիտի լինի։ Կարծում եմ, որ նույն այդ հանգամանքները, նույն այդ հարցադրումները վստահ պաշտպանական կողմը կդարձնի քննարկման առարկա կոնկրետ վարույթի շրջանակներում։ Կարիք կլինի կրկնակի փորձաքննության, կրկնակի փորձաքննություն կնշանակվի: Քննչական կոմիտեն պիտի նաև հարցաքննի ոստիկաններին, կրկին տուժողին, կարիք լինի առերեսում իրականացնելու: Առանց այդ դատավարական գործողությունների գնահատական տալը կլինի միակողմանի: Այսինքն, եթե ես հակված եմ մտածելու, որ կա խոշտանգում, ավտոմատ կերպով ես այդ ուղղությամբ եմ մտածելու և իմ բոլոր մտքերը այդ ուղղությամբ պիտի դասավորեմ, բայց ես ՆԳ նախարարն եմ և կարիք ունեմ օբյեկտիվորեն իրավիճակը հասկանալու, որը մի կողմից կպաշտպանի մեր քաղաքացուն, ով ցանկացած պրոցեսի շրջանակներում կարող է ոստիկանի ոչ իրավաչափ ներգործության ենթարկվել, մյուս կողմից, եթե չկա այդպիսի ներգործություն, բայց կա կեղծ մեղադրանք, պաշտպանելու այն ոստիկանության ծառայողին, որը չի կատարել որևէ  ներգործություն: Նորից եմ շեշտում, ես այս պահի դրությամբ այդ դեպքի մասով որևէ գնահատական տալ չեմ կարող: Համարեք բարձրաձայն մտածել եմ, որովհետև ինձ մոտ այդ հարցադրումները առաջացել էին, մնացյալը քննությունը պիտի տա»,- հայտարարեց Արփինե Սարգսյանը:
Դատավարական ճանապարհով Տիգրան Ուլուբաբյանի գործով արդարության հասնել հնարավոր չէ. փաստաբան
Տիգրան Ուլուբաբյանի փաստաբան Ռոման Երիցյանը գրառում է կատարել Ֆեյսբուքի իր էջում, նշելով որ դատավարական ճանապարհով Տիգրան Ուլուբաբյանի գործով արդարության հասնել հնարավոր չէ։ «Պարզաբանեմ՝ Որևէ ոստիկանի լիազորություններ չեն կասեցվել։ Նրանք շարունակում են պաշտոնավարել և ըստ իս՝ ակտիվորեն խոչընդոտել քննությանը՝ խոշտանգման ու մարդուն ազատությունից ապօրինի զրկելու հետքերը թաքցնելու եղանակով Որևէ ոստիկանի նկատմամբ փորձաքննություն չի նշանակվել ՝ պարզելու համար, թե արդյոք նրանց վրա առկա է Տիգրանին խոշտանգման ենթարկելու հետքեր (ձեռքերի վնասվածքներ և այլն) Որևէ ոստիկան չի հարցաքննվել Որևէ փաստաթուղթ կամ նյութ չի առգրավվել (տեսագրության կրիչներ, 7 ժամ ոստիկանությունում պահելու վերաբերյալ փաստաթղթեր) Տիգրանի առողջությանը պատճառված վնասի աստիճանը չի պարզվել։ Նշանակվել և կատարվել է փորձաքննություն, սակայն տվյալները դեռ հայտնի չեն Դեպքին ականատես կամ դրա վերաբերյալ տեղեկություն ունեցող քաղաքացիները ևս չեն հարցաքննվել։ Հարցաքննվել է միայն Տիգրանը, այն էլ ոչ թե խոշտանգումների, այլ Լոռու մարզային վարչության քննիչի մոտ Տիգրանի հագուստը, որի վրա ակնհայտորեն առկա են բռնության հետքեր, չի առգրավվել և չի փորձաքննվել Քրեական վարույթը նախաձեռնվել է բավականին ուշացումով, իսկ պատշաճ նախաքննական մարմնին էլ փոխանցվել երեկ՝ կեսօրից հետո Եվ ամենակարևորը՝ մինչև հիմա չի պարզվել վերջինիս խոշտանգման ենթարկած ոստիկաններից որևէ մեկի ինքնությունը (երկուսի ինքնությունը պարզել ենք մենք, սակայն քննիչն այդ վերաբերյալ տվյալները մեզնից դեռ չի ընդունել) Վերոգրյալի համատեքստում շարունակում ենք լինել Տիգրանի կողքին նաև այսօր՝ սկսած ժամը 17։00-ից, Երևան քաղաքի Մամիկոնյանց 46/5 հասցեում»,- գրել է փաստաբանը։ Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ ահազանգ էր ստացվել, որ 28-ամյա Տիգրան Ուլուբաբյանին մարտի 14-ին ՆԳՆ ոստիկանության Վանաձորի բաժնի աշխատակիցները խոշտանգել են՝ ստիպելով իր վրա վերցնի չկատարած հանցանքը։ Փաստաբան Ռոման Երիցյանը հայտնել էր, որ 6 ոստիկաններ ոչ միայն ֆիզիկական բռնություն են գործադրել Տիգրանի նկատմամբ՝ հարվածելով գլխի ու մեջքի տարբեր հատվածներին, այլև թքել տղայի վրա, քաշել ու պոկել մազերը։ Ոստիկանության բաժնում խոշտանգման հերթական դեպքի մասին ահազանգից հետո մեկ օր անց Քննչական կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 450-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետի հատկանիշներով (խոշտանգում, որն իրականացվել է մի խումբ անձանց կողմից)։
15:34 - 20 մարտի, 2025
Այս պահին մի խումբ քաղաքացիներ, ընդդիմադիր խմբակցությունների պատգամավորներ, հասարակական և քաղաքական գործիչներ բողոքի ակցիա են իրականացնում ՀՀ Քննչական կոմիտեի շենքի մոտ՝ պահանջելով պատժել օրեր առաջ արցախցի երիտասարդին խոշտանգած ոստիկաններին։ «Քննչական կոմիտեն մինչեւ վաղը պետք է տվյալներ ունենա, թե ովքեր են Տիգրան Ուլուբաբյանին ենթարկել բռնության և պետք է նրանց պաշտոնավարումը կասեցնել և ձերբակալել, որպեսզի չխոչընդոտեն ապացուցման գործընթացին, հակառակ պարագայում, մենք հավաքվելու ենք ՔԿ-ի դիմաց և մեր դժգոհությունն ենք արտահայտելու: Վաղը հավաքվելու ենք Մամիկոնյանց 46/5 շենքի մոտ՝ պահանջելու արդար նախաքննություն»,–երեկ հայտարարել էր  արցախցի փաստաբան Ռոման Երիցյանը։ Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ  Վանաձորի ոստիկանության բաժնում երիտասարդին բռնnւթյան ենթարկելու դեպքով հաղորդման հիման վրա նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քր. օրենսգրքի 450-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետի հատկանիշներով (մի խումբ անձանց կողմից կատարված խոշտանգումը): Հիշեցնենք՝ օրեր առաջ ահազանգ էր ստացվել, որ 28-ամյա Տիգրան Ուլուբաբյանին մարտի 14-ին ՆԳՆ ոստիկանության Վանաձորի բաժնի աշխատակիցները խոշտանգել են՝ ստիպելով իր վրա վերցնի չկատարած հանցանքը։
17-ամյա երիտասարդին սպանել են 20-ամյա երիտասարդի կնոջը երկար նայելու պատճառով
Մարտի 18-ին «Սպիտակ» բժշկական կենտրոնից Լոռու մարզի օպերատիվ կառավարման կենտրոն հաղորդում է ստացվել, որ «կենսաբանական մահ, կրծքավանդակի առաջնային պատի ծակած վերք՝ սրտի շրջանում» ախտորոշմամբ իրենց մոտ է տեղափոխվել 17 տարեկան երիտասարդի դիակը։ Քրեական ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության և Համայնքային ոստիկանության Սպիտակի բաժնի ծառայողները պարզել են, որ ժամը 14-ից 15-ն ընկած ժամանակահատվածում Սպիտակ քաղաքի գերեզմանատան տարածքում 20-ամյա և 22-ամյա եղբայրներն ու նրանց հորաքրոջ 20-ամյա որդին անձնական հարցերի շուրջ վիճաբանել են համաքաղաքացի 17-ամյա երիտասարդի հետ, որի ընթացքում 22-ամյա երիտասարդը դանակով հարվածել է 17-ամյա երիտասարդի կրծքավանդակին, ինչի հետևանքով նա մահացել է։ Հայտնում են ՆԳՆ-ից: Ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների ծառայողների համատեղ իրականացված անհետաձգելի գործողությունների արդյունքում երեք երիտասարդները հանցանք կատարած լինելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի հիմքով ժամը 15․35-ին ձերբակալվել և տեղափոխվել են Համայնքային ոստիկանության Սպիտակի բաժին։ Հանցագործության գործիք դանակը հայտնաբերվել է։ Քրեական ոստիկանության Լոռու մարզի ծառայողները պարզել են, որ վեճը եղել է 17-ամյա երիտասարդի կողմից 20-ամյա երիտասարդի կնոջը երկար նայելու պատճառով։ Կազմված փաստաթղթերն ու երիտասարդները ներկայացվել են նախաքննական մարմին։
11:46 - 19 մարտի, 2025
«Ազատազէն»-ը ՆԳ նախարարից պարզաբանում է պահանջում օրինական զենքով կատարված հացագործությունների թվի մասին հայտարարության վերաբերյալ
Այսօր  Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը՝ անդրադառնալով «Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» օրենքում որոշակի փոփոխություններ նախատեսող օրենքի նախագծին ասել է․ «Վիճակագրական տվյալների նախնական հաշվարկները ցույց են տալիս, որ այն միֆը, որ հիմնականում հանցագործությունները հրազենի գործադրմամբ կատարվում են բացառապես ապօրինի հրազենով, չկա այլևս, որովհետև մեր տվյալներով՝ շատ են նաև այնպիսի հանցանքները, որոնք օրինական զենքերով են կատարվում»:  ՆԳՆ նախարարի հայտարարության վերաբերյալ «Ազատազէն» կրթական հասարակական կազմակերպությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ․  «Սիրելի՛ հայրենակիցներ, այսօր տարբեր լրատվական կայքերում տեղ է գտել ՆԳ նախարար Արփի Սարգսյանի հայցազրույցը՝ վերնագրված.   «Մեր տվյալներով՝ շատ են այնպիսի հանցանքները, որոնք օրինական զենքերով են կատարվում» կամ «Հրազենով հանցագործությունների մեծ մասը օրինական զենքերով է կատարվում»։    Արձագանքելով նախարարի պնդումներին, թե շատ են հանցանքները, որոնք օրինական զենքերով են կատարվում, և թե միֆ է կարծիքը, որ զենքի գործադրմամբ հանցագործությունները կատարվում են հիմնականում ապօրինի զենքերով՝ հարկ ենք համարում նշել.   2024 թվականի հոկտեմբեր ամսի դրությամբ ՀՀ ՆԳՆ Ոստիկանությունը չի իրականացրել առանձին հաշվառում օրինական, ապօրինի զենքերով կատարված հանցագործությունների («Ազատազէն» ԿՀԿ-ի հարցման պաշտոնական պատասխանը՝ կից)։   Կցանկանայինք պարզաբանում, թե որտեղի՞ց ՆԳ նախարարին այն համոզմունքը, որ օրինական զենքով հանցագործությունները շատ են: «Շատ են» արտահայտությունը առավելապես ունի հանրային, քան չափելի բնույթ։ Անհրաժեշտ է նաև պարզաբանում` համեմատած ի՞նչ տեսակի զենքի է կատարված հանցագործությունները շատ․ անօրինակա՞ն: Եթե հաշվառումը սկսվել է իրականացվել կից գրությունից անմիջապես հետո, 6 ամիսը արդյո՞ք բավարար ժամանակ է նման պատասխանատու հայտարարություններ անելու համար։   Խնդրահարույց է նաև ՆԳՆ նոր օրենսդրական նախաձեռնությունը պարգևատրական զենքերի վերաբերյալ, որը ըստ էության հակասահմանադրական է:   Անընդունելի է մոտեցումը, որ կոռուպցիոն ճանապարհով պարգևատրված, գնված զենքերը հայտնաբերվելու, առգրավելու փոխարեն, ՆԳՆ փորձում է այդ խնդիրը լուծել քաղաքացիներին փաստացի ստիպելով պարգևատրված զենքերը վերադարձնել:   Հարգելի քաղաքացիներ, ինչպես գիտեք, «Ազատազէն» ԿՀԿ-ի նպատակը Հայաստանում զենքի գրագետ և պատասխանատու մշակույթ ձևավորելն է, և մտահոգիչ է ցանկացած պաշտոնյայի, լրատվականի կամ այլ անձի կողմից չհիմնավորված և անփույթ վերաբերմունքը զենքի հետ կապված ցանկացած հայտարարության»։