Հայաստանի կողմից մարդասիրական օգնությունը հասել է Հալեպ |civilnet.am|
civilnet.am: Հայաստանի կողմից մարդասիրական օգնությունը հասել է Սիրիայի Հալեպ քաղաք։ Այս մասին հայտնում է Սիրիայում լույս տեսնող «Գանձասար» պարբերականը։
Մարդասիրական օգնությունը Հալեպի փոխնահանգապետ Ֆավազ Հիլալիին է փոխանցել Սիրիայում ՀՀ դեսպան Ռուբեն Խարազյանը։
«Պատմությունը փաստում է, որ սիրիացի և հայ ժողովուրդները բարեկամական հարաբերություններ ու փոխադարձ աջակցություն են ունեցել։ Հուսով ենք, որ սիրիացի ժողովուրդը կհաղթահարի այս մարտահրավերները, և Սիրիան նորից կծաղկի»,- ասել է ՀՀ դեսպանը։
Հալեպի փոխնահանգապետն իր շնորհակալությունն ու երախտագիտությունն է հայտնել հայ ժողովրդին և Հայաստանի կառավարությանը՝ Սիրիա մարդասիրական օգնություն ուղարկելու համար։ Նա շեշտել է, որ Հայաստան-Սիրիա բարեկամական հարաբերություններն ամուր հիմքի վրա են։
Սիրիային ուղարկված մարդասիրական բեռը ներառում է սնունդ և բժշկական պարագաներ, որոնք կօգնեն մեղմել պատերազմի և ճգնաժամի հետևանքները բարեկամ սիրիացի ժողովրդի համար:
Հումանիտար բեռները Սիրիա են մեկնել հայ-թուրքական սահմանի «Մարգարա» անցակետով։Հայաստանից Սիրիա հումանիտար օգնություն ուղարկելու նպատակով Հայաստան-Թուրքիա փակ սահմանի անցակետը բացվել է մարտի 21-ին՝ տասն օրով։