Լիբանանն արաբական աշխարհում Հայաստանի վաղեմի բարեկամներից է. Վահագն Խաչատուրյան
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի 27-րդ համաժողովի շրջանակում հանդիպում է ունեցել Լիբանանի վարչապետի պաշտոնակատար Նաջիբ Միկաթիի հետ։
Վարչապետը, ողջունելով նախագահ Խաչատուրյանին, շեշտել է, որ հայ-լիբանանյան հարաբերությունները լավագույն ավանդույթներն ունեն թե՛ քաղաքական, թե՛ առևտրատնտեսական տեսանկյունից։ Նախագահ Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ Լիբանանն արաբական աշխարհում Հայաստանի վաղեմի բարեկամներից է, որի հետ շփումներն ու փոխգործակցությունը մշտապես սերտացման և զարգանալու լայն հնարավորություններ ունեն։
Զրույցի ընթացքում Վահագն Խաչատուրյանը լիբանանցի գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել վերջերս կայացած Արաբական լիգայի 31-րդ գագաթնաժողովում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթի վրա, որում վերջինս փորձում է ղարաբաղյան հակամարտությունը ներկայացնել որպես կրոնական անհանդուրժողականության դրսևորում՝ հիշատակելով քանդված մզկիթները։
Նախագահ Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարություններն աղերս չունեն իրականության հետ, Հայաստանը բազմաթիվ բարեկամներ ունի մուսուլմանական աշխարհում, իսկ հիշատակված քանդված մզկիթները վերաբերում են Խորհրդային Միության ժամանակաշրջանին, երբ հավասարապես մերժողական պետական քաղաքականություն էր վարվում բոլոր կրոնների նկատմամբ, և նույն ժամանակաշրջանում շատ քանդված եկեղեցիներ ևս կան։
Լիբանանի վարչապետն ընդգծել է, որ անձամբ ներկա է եղել գագաթնաժողովին և կարծիք է հայտնել, որ նմանօրինակ թյուրըմբռնումներից խուսափելու համար Հայաստանը պետք է առավել ակտիվացնի իր ջանքերն արաբական աշխարհի պետությունների հետ հարաբերությունների սերտացման ուղղությամբ։

2022-11-07-1112409c-c842-43fe-ba1a-9cd9f5f80d22.jpeg
The President of the Republic Vahagn Khachaturyan had a meeting with the Acting Prime Minister of Lebanon Najib Mikati within the framework of the 27th Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change.
Welcoming President Khachaturian, the Prime Minister emphasized that Armenian-Lebanese relations have the best traditions from both political and trade-economic points of view. President Khachaturyan emphasized that Lebanon is one of Armenia’s long-standing friends in the Arab world, with whom contacts and cooperation always have wide opportunities for rapprochement and development.
During the conversation, Vahagn Khachaturyan put the attention of his Lebanese colleague to the speech of Azerbaijani President Ilham Aliyev at the recently held 31st Arab League summit, in which the latter tries to present the Karabakh conflict as a manifestation of religious intolerance, mentioning the destroyed mosques.
President Khachaturyan emphasized that the statements of the President of Azerbaijan have nothing to do with reality and that Armenia has many friends in the Muslim world, and the mentioned destroyed mosques refer to the period of the Soviet Union when the state policy was equally negative towards all religions, and there were also many destroyed churches in the same period.
The Prime Minister of Lebanon emphasized that he was personally present at the summit and expressed his opinion that in order to avoid such misunderstandings, Armenia should intensify its efforts in the direction of closer relations with the states of the Arab world.