Ղարաբաղում խաղաղապահներին ՄԱԿ-ի մանդատով օժտելու անհրաժեշտություն չկա. ՌԴ ԱԳՆ |news.am|
news.am: Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահներին ՄԱԿ-ի մանդատով օժտելու անհրաժեշտություն չկա, և Բաքուն և Երևանը համաձայն են նրանց աշխատանքի ձևերի հետ և աջակցում են դրան: Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստիի» հետ զրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ միջազգային կազմակերպությունների դեպարտամենտի տնօրեն Պետր Իլյիչևը։
«ԼՂ հակամարտության գոտում կայունության պահպանման միակ երաշխավորը մնում է ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտը, որին պետք չէ ՄԱԿ-ի մանդատ տալ, քանի որ առաջին եռակողմում արդեն հստակորեն ամրագրված են մեր խաղաղապահների գործունեության եղանակները։ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը։ Այդ կապակցությամբ վեճի մասնակիցների միջև կա կոնսենսուս, և այս փաստն այստեղ առանցքային է»,- ասել է Իլյիչևը։
Նրա խոսքով, պետք է հատկապես նշել, որ «ռուս խաղաղապահների գործունեությանն աջակցում են ինչպես Բաքվում, այնպես էլ Երեւանում, ինչը առանցքային նշանակություն ունի տարածքի վերջնական կարգավիճակի անորոշության համատեքստում»։
Նշենք, որ դեկտեմբերի 29-ին Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի ժամանակ հայտարարել էր․ «Եթե ՌԴ-ն օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ պատճառներով չի կարողանում ապահովել կայունությունն ու անվտանգությունը ԼՂ-ում, կարծում եմ՝ ինքը պետք է քննարկում կազմակերպի ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում և ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբին ՄԱԿ ԱԽ-ի մանդատով օժտելու կամ ԼՂ լրացուցիչ բազմազգ խաղաղապահ ուղարկելու հարց բարձրացնի։ Նման հարցադրում ծագում է նաև այն պատճառով, որ Լաչինի միջանցքի փակումը Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի ներխուժելու առաջին դեպքը չէ։ Սրան նախորդել են Փառուխի և Խծաբերդի իրադրություննները, որի հետևանքով ՀՀ շուրջ երեք տասնյակ քաղաքացիներ շարունակում են մնալ գերեվարված»։

There is no need to endow peacekeepers with a UN mandate in Karabakh - Russian MFA
There is no need to endow Russian peacekeepers with a UN mandate in Nagorno-Karabakh, and Baku and Yerevan agree with and support the way they work.  Pyotr Ilyichev, Director of the Department of International Organizations of the Russian Foreign Ministry, said this in a conversation with "RIA Novosti".
"The only guarantor of maintaining stability in the NK conflict zone is the Russian peacekeeping contingent, which does not need to be given a UN mandate, because the methods of our peacekeepers' activities are already clearly defined in the first tripartite agreement.  Statement of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia on November 9, 2020.  In this regard, there is a consensus among the participants of the dispute, and this fact is key here," said Ilyichev.
According to him, it should be especially noted that "the activities of Russian peacekeepers are supported both in Baku and Yerevan, which is of key importance in the context of the uncertainty of the final status of the territory".
It should be noted that on December 29, Nikol Pashinyan announced during the government session:  "If Russia is unable to ensure stability and security in Nagorno-Karabakh for objective or subjective reasons, I think that it should organize a discussion in the UN Security Council and Nagorno-Karabakh to endow the Russian peacekeeping force with a mandate from the UN Security Council or an additional multinational in Nagorno-Karabakh  to raise the issue of sending a peacekeeper.  Such a question arises also because the closing of the Lachin Corridor is not the first case of Azerbaijan invading the zone of responsibility of the Russian peacekeeping force in Nagorno-Karabakh.  This was preceded by the situations of Parukh and Khtsaberd, as a result of which around three dozen citizens of RA continue to remain captive.