Մեզ համար անընդունելի է ԼՂ հայաթափման լուռ վկա դառնալու ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ավելի ու ավելի տեսանելի դարձող գործելակերպը․ Փաշինյան
11:41 - 29 դեկտեմբերի, 2022
Նիկոլ Փաշինյանը գործադիրի նիստի ժամանակ նշեց, որ Կառավարության չզեկուցվող հարցերի փաթեթում ներառված է ԼՂ-ին լրացուցիչ 4 միլիարդ դրամի աջակցություն ցուցաբերելու հարցը։ Նրա խոսքով՝ ԼՂ ժողովրդին անհրաժեշտ հումանիտար, սոցիալ-հոգեբանական աջակցություն ցուցաբերելը բացարձակ անհրաժեշտություն է։
«Հումանիտար ճգնաժամի միջազգային հանրահռչակումը նույնպես մեր ամենօրյա աշխատանքի մասը պետք է դառնա։ Գործընկեր պետությունները, միջզագային կազմակերպությունները պիտի մանրամասնորեն տեղյակ լինեն հաստատված հումանիտար ճգնաժամի և իրավիճակի վատթարացման մասին»,- նշեց Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետը ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ Լաչինի միջանցքի փակումը 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի կոպիտ խախտում է․ «Այս կետով պարտավորություն են կրում եռակողմ հայտարարության կողմերից երկուսը՝ Ադրբեջանի Հանրապետությունը և Ռուսաստանի Դաշնությունը։ Ադրբեջանը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանոգությունը, իսկ ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը վերահսկողության տակ է պահում Լաչինի միջանցքը»։
Փաշինյանի խոսքով՝ միջազգային հարթակներում Ադրբեջանի կողմից շրջանառվող դրույթը, թե Լաչինի միջանցքը բաց է երթևեկության համար, սին է և իրականության հետ որևէ կապ չունի․ «Լաչինի միջանցքը փակվել Ադրբեջանի կողմից, և սա նրա միջազգային պարտավորության կոպտագույն խախտում է։ Եթե նույնիսկ հիմնվենք Ադրբեջանի պրոպագանդիստական վարկածի վրա, թե Լաչինի միջանցքը փակել են էկոակտիվիստները, 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգ երթևեկություն ապահովելը Ադրբեջանի ուղիղ պարտավորությունն է։ Այս պայմաններում իրավիճակի հստակ պարզաբանմամբ պետք է հանդես գան ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը և ՌԴ-ն, որը անվտանգային կոնկրետ պարտավորություններ է ստանձնել ԼՂ ժողովրդի առաջ»
Փաշինյանը հարցեր հնչեցրեց, մասնավորապես, թե որն է իրադրության ՌԴ գնահատականը, որն է Լաչինի միջանցքով երթևեկությունը վերականգնելու նրա պլանն ու ճանապարհային քարտեզը․ «Սրանք հարցեր են, որոնց պատասխանները ՀՀ ու ԼՂ հանրությունը սպասում է ՌԴ-ից, որը հիշեցնեմ՝ նաև ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ է։ Եթե ՌԴ-ն օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ պատճառներով չի կարողանում ապահովել կայունությունն ու անվտանգությունը ԼՂ-ում, կարծում եմ՝ ինքը պետք է քննարկում կազմակերպի ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում և ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբին ՄԱԿ ԱԽ-ի մանդատով օժտելու կամ ԼՂ լրացուցիչ բազմազգ խաղաղապահ ուղարկելու հարց բարձրացնի։ Նման հարցադրում ծագում է նաև այն պատճառով, որ Լաչինի միջանցքի փակումը Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի ներխուժելու առաջին դեպքը չէ։ Սրան նախորդել են Փառուխի և Խծաբերդի իրադրություննները, որի հետևանքով ՀՀ շուրջ երեք տասնյակ քաղաքացիներ շարունակում են մնալ գերեվարված»։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ բոլոր նախանշանները կան պնդելու, որ Ադրբեջանը հերթական ռազմական սադրանք է պատրաստում, այդ թվում ԼՂ-ում, և իրադրության զարգացումները հրատապ պատասխանի սպասող հարցեր են բարձրացնում՝ ԼՂ-ում խաղաղապահ զորախմբի գործունեության հետ կապված։
«ՀՀ-ն ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայության համոզված կողմնակիցն է և ջատագովը, բայց մեզ համար անընդունելի է ԼՂ հայաթափման լուռ վկա դառնալու ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ավելի ու ավելի տեսանելի դարձող գործելակերպը։ Ամեն դեպքում մենք այս հարցերի պարզաբանման շուրջ պիտի սերտորեն աշխատենք ՌԴ և մյուս միջազգային գործընկերների հետ իրադրության հետագա սրում թույլ չտալու և համապարփակ կագրավորումների հասնելու համար»,- նշեց Փաշինյանը։
Նա նաև վերահաստատեց Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու, սահմանների դելիմիտացիան ավարտին հասցնելու, տարածաշրջանային կոմունիկացիաները բացելու Հայաստանի պատրաստակամությունն ու հաստատակամությունը։

During the Government session, Nikol Pashinyan mentioned that the Government's package of non-reportable issues includes the issue of providing additional 4 billion drams of support to Nagorno-Karabakh. According to him, providing necessary humanitarian, and socio-psychological support to the people of Nagorno-Karabakh is an absolute necessity.
"International popularization of the humanitarian crisis should also become part of our daily work. Partner states and international organizations should be fully aware of the established humanitarian crisis and the deterioration of the situation," Pashinyan said.
The RA Prime Minister emphasized once again that the closure of the Lachin Corridor is a gross violation of point 6 of the tripartite statement of November 9, 2020.
"Two of the parties to the tripartite statement, the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation, are bound by this clause. Azerbaijan guarantees the safe movement of citizens, vehicles, and cargo through the Lachin Corridor, and the Russian peacekeeping force keeps the Lachin Corridor under control."
According to Pashinyan, the statement circulated by Azerbaijan on international platforms that the Lachin Corridor is open for traffic has nothing to do with reality.
"Lachin Corridor was closed by Azerbaijan, and this is a gross violation of its international obligations. Even if we rely on the propaganda version of Azerbaijan that the Lachin corridor was closed by eco-activists, according to point 6 of the tripartite declaration of November 9, 2020, ensuring the safe movement of citizens, vehicles, and cargo through the Lachin Corridor is Azerbaijan's direct obligation. Under these circumstances, the Russian peacekeeping force in Nagorno-Karabakh and the Russian Federation, which has undertaken specific security obligations to the people of Nagorno-Karabakh, should come forward with a clear explanation of the situation.
Pashinyan raised questions, in particular, what is the Russian assessment of the situation, and what is its plan and road map to restore traffic through the Lachin Corridor?
"These are questions, the answers of which the RA and Nagorno-Karabakh community are waiting for from the Russian Federation, which, let me remind you, is also a permanent member of the UN Security Council.
"If Russia is unable to ensure stability and security in Nagorno-Karabakh for objective or subjective reasons, I think it should organize a discussion in the UN Security Council and endow the Russian peacekeeping force in Nagorno-Karabakh with a UN Security Council mandate or raise the issue of sending additional multinational peacekeepers to Nagorno-Karabakh.
Such a question arises also because the closing of the Lachin Corridor is not the first case of Azerbaijan invading the zone of responsibility of the Russian peacekeeping force in Nagorno-Karabakh. This was preceded by the situations of Parukh and Khtsaberd, as a result of which around three dozen citizens of RA continue to remain captives.
Pashinyan emphasized that there are all signs to claim that Azerbaijan is preparing another military provocation, including in NK, and the developments of the situation raise questions that require an urgent answer regarding the activities of the peacekeeping troops in NK.
"RA is a firm supporter of the presence of the Russian peacekeeping troops in Nagorno-Karabakh, but it is unacceptable for us that they become a silent witness to the depopulation of the Nagorno-Karabakh region, which is becoming more and more visible. In any case, we will have to work closely with Russia and other international partners to clarify these issues in order not to allow further escalation of the situation and to achieve comprehensive adjustments," Pashinyan said.
He also reaffirmed Armenia's readiness and determination to sign a peace treaty with Azerbaijan, to complete border delimitation, and to open regional communications.