Մակրոնը Փաշինյանին մարտի 9-ին հրավիրել է Փարիզ` մասնակցելու հայ-ֆրանսիական համագործակցության ֆորումին
20:45 - 03 մարտի, 2022
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին մարտի 9-ին հրավիրել է Փարիզ` մասնակցելու հայ-ֆրանսիական համագործակցության ֆորումին: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության կողմից հրապարակված` Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի շնորհավորական ուղերձից, որը նվիրված է հայ-ֆրանսիական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին:
Ֆրանսիայի նախագահը շնորհավորական ուղերձում ընդգծել է, որ դարեր շարունակ ֆրանսիացի և հայ ժողովուրդներին կապող սերտ բարեկամության շնորհիվ երկու երկրները վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում կառուցել են ամուր, բազմազան և խոստումնալից գործընկերություն՝ հանուն ապագայի:
«Ուրախ եմ, որ մեր քաղաքական, մշակութային և տնտեսական շփումները շարունակում են էլ ավելի ամրապնդվել՝ շնորհիվ տնտեսական համագործակցության ճանապարհային քարտեզի ընդունման, համաճարակային ճգնաժամի դեմ պայքարում Հայաստանին աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով պատվաստանյութի չափաբաժինների տրամադրման, ինչպես նաև վերջերս Հայաստանում Ֆրանսիական ինստիտուտի ստեղծման:
Այս օրը նշելու և մեր ընդհանուր հավակնությունն իրագործելու համար, ցանկացա մարտի 9-ին Փարիզում կազմակերպել հանդիպում ֆրանս-հայկական համագործակցության դերակատարների մասնակցությամբ։ Երկխոսության այս հարթակը, որի նպատակը հաստատակամորեն դեպի ապագա ուղղորդելն է, կմիավորի ֆրանսիացի և հայ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ձեռնարկությունների, ասոցիացիաների, ինչպես նաև բազմաթիվ անհատների ամենատարբեր բնագավառներից: Այն հնարավորություն կընձեռի բոլոր նրանց, ովքեր կյանքի են կոչում մեր մշակութային, գիտական և տնտեսական հարաբերությունները, նախանշել երկարաժամկետ կառուցվածքային նախագծեր՝ նպաստելու Հայաստանի կայուն զարգացմանն ու բարգավաճմանը՝ շեշտը հատուկ դնելով Ձեր երկրի երիտասարդության վրա։ Ուրախ կլինեմ այս առիթով ընդունել Ձեզ Փարիզում՝ նշելու մեր երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Ֆրանսիայի նախագահը նշել է, որ Հայաստանը կարող է ապավինել Ֆրանսիայի վճռական մոբիլիզացմանը, ինչպես երկկողմ, այնպես էլ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում` հասնելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական կարգավորման նպատակով դեէսկալացիոն միջոցառումների ընդունմանը և իրականացմանը։
«Հավատացած եղեք, որ Ֆրանսիան լիովին հանձնառու կլինի առաջիկա տարիներին մեր գործընկերության ամրապնդմանը` դիմագրավելու ժամանակակից աշխարհի բազմաթիվ մարտահրավերներին: Հաճեցեք ընդունել, պարոն Վարչապետ, հարգանացս հավաստիքը»,- ընդգծել է Մակրոնը:

Macron invites Pashinyan to Paris on March 9 to participate in Armenian-French cooperation forum |armenpress.am|
20:45 - 03 March, 2022
armenpress.am: French President Emmanuel Macron invited Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to Paris on March 9 to participate in the Armenian-French cooperation forum, ARMENPRESS was informed from the congratulatory message of the French President Emmanuel Macron, published by the French Embassy in Armenia, dedicated to the 30th anniversary of the establishment of the Armenian-French diplomatic relations.
In his congratulatory message, the French President stressed that thanks to the close friendship between the French and Armenian peoples for centuries, the two countries have built over the past three decades a strong, diverse, promising future-oriented partnership.
"I am glad that our political, cultural and economic contacts continue to be further strengthened due to the adoption of the roadmap for economic cooperation, the provision of vaccine doses to assist Armenia in the fight against the epidemic crisis, as well as the recent establishment of the French Institute in Armenia.
Aimed at celebrating this day and realizing our common ambition, I wanted to organize a meeting on March 9 in Paris with the participation of the actors of the French-Armenian cooperation. This platform of dialogue, which aims to steadily guide to the future, will unite French and Armenian high-ranking officials, local governments, enterprises, associations, as well as many individuals from various walks of life. It will give an opportunity to all those who bring our cultural, scientific-economic relations to life, to outline long-term structural projects to promote the sustainable development and prosperity of Armenia, with a special emphasis on the youth of your country. I will be glad to receive you in Paris on this occasion to mark the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our two countries," the statement said.
The French President noted that Armenia can rely on the decisive mobilization of France, both bilaterally and within the framework of the OSCE Minsk Group co-chairs’ format, to achieve the adoption and implementation of de-escalation measures for the lasting settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
"You can be confident that France will be fully committed to strengthening our partnership in the coming years to meet the many challenges of the modern world. Please accept, Mr. Prime Minister, the assurances of my highest consideration," Macron said.