Հայաստանը քայլեր է ձեռնարկում իր բոլոր հարևանների հետ հարաբերությունները բարելավելու ուղղությամբ. Ալեն Սիմոնյանը՝ Վրաստանի ԱԳ նախարարին
12:47 - 30 ապրիլի, 2022
Ապրիլի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Իլյա Դարչիաշվիլիին: Այս մասին հաղորդում է ԱԺ աշխատակազմը:
Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորել է Իլյա Դարչիաշվիլիին արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում նշանակվելու եւ մեր երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ: Նա ընդգծել է, որ Վրաստանի հետ հատուկ բարիդրացիական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը մեր առաջնահերթություններից է, որն արտահայտված է նաեւ Հայաստանի կառավարության (2021-2026թթ.) գործողությունների ծրագրում:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանի անվտանգությանը եւ կայունությանն առնչվող հարցեր: Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ այս նպատակով Հայաստանը քայլեր է ձեռնարկում իր բոլոր հարեւանների հետ հարաբերությունները բարելավելու ուղղությամբ:
Նա հիշեցրել է պաշտոնական Բաքվի կողմից 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության շարունակական խախտումները՝ նշելով, որ այդ գործողություններն ուղղված են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ հոգեբանական ճնշում գործադրելուն, կենսական ենթակառուցվածքների բնականոն գործունեությունը խափանելուն: Անդրադարձ է եղել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքական պատանդների հարցին: Ալեն Սիմոնյանը վերահաստատել է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների ու ազատությունների երաշխավորման առաջնայնությունը եւ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի նշանակությունը՝ մեծապես կարեւորելով խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցություններ սկսելը եւ համարժեք այլ գործողությունների իրականացումը:
Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ խաղաղությանը նպաստելու համար Վրաստանը միշտ պատրաստ է սերտ համագործակցության եւ աջակցության: Նա նշել է, որ խաղաղ հարեւանությունը եւ մարտահրավերներին միասին դիմակայելը կարեւոր է տարածաշրջանի զարգացման համար:
Կողմերը կարեւորել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար բոլոր ուղղություններով շարժվելու անհրաժեշտությունը:

NA President of Armenia Alen Simonyan Receives Minister of Foreign Affairs of Georgia Ilia Darchiashvili
12:47 - 30 April, 2022
On April 30, the RA NA President Alen Simonyan received the Minister of Foreign Affairs of Georgia Ilia Darchiashvili.
Alen Simonyan congratulated Ilia Darchiashvili on his appointment to the position of Minister of Foreign Affairs and on the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our countries. He underlined that the continuous development of special good neighborly relations with Georgia is one of our priorities, which is also expressed in the RA Government program (2021-2026).
The sides discussed issues related to the security and stability in the region. The President of the National Assembly noted that to this end Armenia takes steps to improve relations with all its neighbors.
He reminded of the continuous violations of the trilateral statement of November 9, 2020 by official Baku, noting that those actions are aimed at exerting psychological pressure on the people of Nagorno Karabakh, disrupting the normal operation of vital infrastructure. The issue of Armenian prisoners of war and political hostages being held in Azerbaijan was touched upon. Alen Simonyan reaffirmed the priority of guaranteeing the rights and freedoms of the Armenians of Nagorno Karabakh and the importance of the status of Nagorno Karabakh, attaching great importance to the start of negotiations between Armenia and Azerbaijan on the peace agreement and the implementation of other equivalent actions.
Thanking for the reception, the Minister of Foreign Affairs of Georgia noted that Georgia is always ready for close cooperation and support to promote peace. He stated that a peaceful neighborhood and meeting challenges together is important for the development of the region.