Տաթև-Աղվանի ավտոճանապարհի 19.5 կմ-անոց նոր հատվածը պլանավորվում է հաջորդ տարի ամբողջովին հիմնանորոգել. Գնել Սանոսյան
12:39 - 01 սեպտեմբերի, 2022
Տաթև-Աղվանի ավտոճանապարհի 19.5 կմ-անոց նոր հատվածը պլանավորվում է հաջորդ տարի ամբողջովին հիմնանորոգել. Գնել Սանոսյան |1lurer.am|
1lurer.am: Կառավարությունը վերաբաշխում կատարեց պետբյուջեում և 580 մլն դրամ հատկացրեց մի շարք օբյեկտների շինարարական, նախագծման, փորձաքննության աշխատանքներին:
Գնել Սանոսյանը նշեց, որ 580 մլն դրամից 549 մլն դրամը շինարարության համար է, մնացած մասը՝ տեխնիկական, հեղինակային հսկողության և փորձաքննության:
«Ունենք 7 օբյեկտ, որտեղ շինարարություն է, դրա համար ենք գումար հատկացնում: Դրանցից մեկում շինարարական ընկերությունը աշխատանքները չարեց, ստիպված եղանք պայմանագիրը խզել, նոր մրցույթ ենք հայտարարել, դրա համար ենք նորից գումար հատկացնում. դա Հաղարծին գյուղի մոտ գտնվող կամուրջն է: 4 նախագծային և 6 փորձաքննության աշխատանքներ ունենք»,- ասաց նախարարը:
Նա նշեց, որ Տաթև-Աղվանի միջպետական նշանակության ավտոճանապարհի 19.5 կմ-անոց նոր հատվածը պլանավորվում է հաջորդ տարի ամբողջովին հիմնանորոգել:
«Հատվածում խնդիրներ ունենք, հիմնանորոգման կարիք կա, գերբեռնված մեքենաները վնասում են այլ հատվածներ նույնպես՝ հաշվի առնելով այս տարածաշրջանի տուրիստական մեծ դերը: Թեև մենք կունենանք Տաթև-Լծեն ճանապարհ, բայց այս ճանապարհը կհիմնանորոգենք, որպեսզի և՛ տուրիստական, և՛ այլ նպատակներով ծառայի»,- ասաց Սանոսյանը:
Նախարարը նշեց, որ վերջին տարիների մեծ ծավալի ճանապարհաշինարարական աշխատանքների մեջ նաև բավական մեծ ուշադրություն են դարձնում կամուրջներին, որովհետև երբեմն դրանք չերևացող են, բայց ժամանակային մաշվածության և այլ խնդիրներ կան, որոնք պետք է կարգավորել:
«Երևանը շրջանցող Աբովյան-Առինջ-Ջրվեժ հատվածով Մասիս գնացող ճանապարհի հիմնանորոգումը, կարծում ենք, մեր այն քաղաքացիների երթևեկությունը կհեշտացնի, որոնք դեպի Արարատյան դաշտ կուզեն գնալ. նրանք Երևան մտնելու կարիք չեն ունենա, և Երևանում հոսքը կթեթևանա»,- ասաց նա:

The government redistributed the state budget and allocated 580 million AMD for the construction, design, and examination of a number of facilities.
Gnel Sanosyan noted that out of 580 million AMD 549 million is for construction, and the rest is for technical, author control, and expertise.
"We have 7 objects where construction is underway, we are allocating money for that. In one of them, the construction company did not do the work, we had to cancel the contract, we announced a new tender, that's why we are allocating money again. It is the bridge near Haghartsin village. We have 4 design and 6 examination works," the minister said.
He mentioned that the new 19.5 km section of the Tatev-Aghvan interstate highway is planned to be completely repaired next year.
"We have problems in the section, there is a need for major repairs, overloaded vehicles damage other sections as well, considering the large tourist role of this region. Although we will have a Tatev-Ltsen road, we will thoroughly repair this road so that it serves both tourist and other purposes," Sanosyan said.
The minister noted that in recent years' large volume of road construction works, a lot of attention is also paid to bridges because sometimes they are invisible, but there are time wear and other problems that need to be solved.
"We believe that the major repair of the road bypassing Yerevan to Masis on the Abovyan-Arinj-Jrvezh section will facilitate the traffic of our citizens who want to go to the Ararat valley. They will not need to enter Yerevan, and the flow in Yerevan will be eased," he said.