Հնդկաստանը Հայաստանին ու Ադրբեջանին կոչ է արել բանակցել և սահմանին ստեղծված իրավիճակը լուծել դիվանագիտական մեթոդներով
18:37 - 13 սեպտեմբերի, 2022
Հնդկաստանը Հայաստանին ու Ադրբեջանին կոչ է արել բանակցել և սահմանին ստեղծված իրավիճակը լուծել դիվանագիտական մեթոդներով |armtimes.com|
armtimes.com: Հնդկաստանը Հայաստանին ու Ադրբեջանին կոչ է անում բանակցել և սահմանին ստեղծված իրավիճակը լուծել դիվանագիտական մեթոդներով։
Այս մասին նշված է Հնդկաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Արինդամա Բահչիի հայտարարությունում, որը հրապարակվել է Հնդկաստանի ԱԳՆ պաշտոնական կայքում։
«Մենք հաղորդումներ ենք ստացել 2022 թվականի սեպտեմբերի 12-13-ը հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակավայրերի և ենթակառուցվածքների վրա հարձակումների մասին։ Մենք կոչ ենք անում ագրեսոր կողմին՝ անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները»,- նշված է հայտարարությունում։
Բահչին նշել է նաև՝ հնդկական կողմի դիրքորոշումն է, որ երկկողմանի վեճերը պետք է լուծվեն դիվանագիտական մեթոդներով ու երկխոսությամբ։
«Ոչ մի հակամարտություն չի կարող լուծվել ռազմական ճանապարհով։ Երկու կողմին կոչ ենք անում շարունակել բանակցությունները՝ կայուն ու խաղաղ լուծման հասնելու համար»,- նշել է Հնդկաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։

2022-09-13-420b872f-dd60-4c89-bd4e-0ec9f9c93571.jpg
India encourages Armenia and Azerbaijan to pursue talks to arrive at a lasting and peaceful solution
India encourages Armenia and Azerbaijan to pursue talks to arrive at a lasting and peaceful solution, the Spokesperson of Ministry of External Affairs of India, Shri Arindam Bagchi said in response to media queries regarding reports of attacks along the Armenia-Azerbaijan border.
“We have seen reports of attacks along the Armenia-Azerbaijan border, including targeting of civilian settlements and infrastructure on 12/13 September 2022. We call upon the aggressor side to immediately cease hostilities.
We believe that bilateral disputes should be settled through diplomacy and dialogue. There can be no military solution to any conflict. We encourage both sides to pursue talks to arrive at a lasting and peaceful solution.”