Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային ժառանգության միտումնավոր ոչնչացումը մարտահրավեր է համայն մարդկության համար. Միրզոյան
14:30 - 25 սեպտեմբերի, 2022
Սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, Քաղաքակրթությունների դաշինքի Բարձր ներկայացուցիչ Միգել Անխել Մորատինոսի հետ:
Արարատ Միրզոյանը կարևորել է ՄԱԿ Քաղաքակրթությունների դաշինքի գործունեությունը` ուղղված քաղաքակրթությունների միջև ներդաշնակությանը, միջկրոնական և միջմշակութային երկխոսության խթանմանը:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն անդրադարձ է կատարել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի հետևանքներին՝ ընդգծելով միջազգային կառույցների կողմից ագրեսոր պետությանը հստակորեն դատապարտելու կարևորությունը:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է նաև 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը: Հայկական կողմը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային ժառանգության կոթողների միտումնավոր ոչնչացումը մարտահրավեր է ոչ միայն Հայաստանի, այլև համայն մարդկության համար։

Deliberate destruction of Armenian cultural heritage by Azerbaijan is a challenge for all humanity - Mirzoyan
14:30 - 25 September, 2022
On September 24, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan had a meeting with UN Deputy Secretary General, High Representative of the Alliance of Civilizations Miguel Ángel Moratinos in New York.
Ararat Mirzoyan highlighted the activities of the UN Alliance of Civilizations aimed at the harmony between civilizations, and the promotion of inter-religious and inter-cultural dialogue.
The head of the foreign political department of the RA referred to the consequences of Azerbaijan's recent aggression against the sovereign territory of the Republic of Armenia, emphasizing the importance of clearly condemning the aggressor state by international structures.
Minister Mirzoyan also emphasized the need to preserve the Armenian cultural and religious heritage in the territories that came under Azerbaijani control as a result of the 44-day war. The Armenian side noted that Azerbaijan's deliberate destruction of Armenian cultural heritage is a challenge not only for Armenia but also for all of humanity.