ՊԲ ստորաբաժանումները կրակ չեն բացել Մարտունու շրջանում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ. Արցախի ՊՆ
17:25 - 21 նոյեմբերի, 2022
Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՊԲ ստորաբաժանումները նոյեմբերի 21-ի 10։00-14։25-ն ընկած ժամանակահատվածում կրակ են բացել Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի օկուպացված տարածքներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, հերթական ապատեղեկատվությունն է։

Defense units did not open fire in the direction of the Azerbaijani positions located in the Martuni region – Defense Ministry of Artsakh
The message spread by the Ministry of Defense of Azerbaijan that allegedly the units of the Defense Forces opened fire in the period between 10:00 and 14:25 on November 21 in the direction of the Azerbaijani positions located in the occupied territories of the Martuni region of the Republic of Artsakh is another misinformation, the press service of the Artsakh Ministry of Defense reports.