Հայաստանի և Թուրքիայի միջև օդային ավիաբեռնափոխադրումները կարող են սկսվել շատ շուտով․ Սերդար Քըլըչ
«1915-ի իրադարձությունների օրակարգում կային կարծիքների սուր տարաձայնություններ, սակայն այլ հարցեր կարելի է արագ լուծել»։ Այս մասին Անկարայի համալսարանի լեզվաբանական և պատմաաշխարհագրական ֆակուլտետի կողմից կազմակերպված «Թուրքիա-Հայաստան հարաբերությունները վերջին զարգացումների լույսի ներքո» համաժողովի ընթացքում հայտարարել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը՝ նշելով, որ որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև օդային  ավիաբեռնափոխադրումները կարող են սկսվել շատ շուտով։
Սերդար Քըլըչը հիշեցրել է հուլիսի 1-ին Վիեննայում կայացած հանդիպման մասին, որի ժամանակ կողմերը պայմանավորվել են հնարավոր ամենասեղմ ժամկետներում Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային սահմանը հատելու հնավորություն ապահովել, համապատասխանաբար, Հայաստան և Թուրքիա այցելող երրորդ երկրների քաղաքացիների համար։ Իսկ արդեն նոյեմբերի 1-ին հանդիպում է կայացել Թուրքիայի և Հայաստանի միջև տեխնիկական պատվիրակությունների միջև՝ քննարկելու այդ հարցերը։
«Ամերիկայի ձայն»-ի թուրքական ծառայության փոխանցմամբ՝ Քըլըչը նշել է, որ նոյեմբերի 1-ին տեխնիկական պատվիրակությունների հանդիպումը առավոտյան կայացել է թուրքական կողմի նախաձեռնությամբ, իսկ կեսօրից հետո՝ հայկական կողմի նախաձեռնությամբ։ Քըլըչի խոսքով՝ դա խորհրդանշական նշանակություն ունի։
Քըլըչի խոսքով՝ օդային  ավիաբեռնափոխադրումները սկսելու համար կան որոշակի տեխնիկական խնդիրներ, ինչպես օրինակ, Ալիջանի կամուրջի վերանորոգումը (կամուրջի սահմանային դարպասը փակվել է 1993 թվականին՝ Արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ,- խմբ․), որը կարող է երկարացնել օդային ավիաբեռնափոխադրումների սկսման գործընթացը։
Ներկայացուցչի խոսքով՝ Թուրքիան որոշակի քայլերի սպասում է նաև Հայաստանի կողմից․
«Կան որոշ քայլեր, որոնք մենք ակնկալում ենք, որ կձեռնարկվեն հաջորդ գործընթացում։ Կան քայլեր, որոնք մենք պետք է անենք, կան քայլերո, որոնք ակնկալում ենք հայերից: Եթե ​​դրանք հնարավոր լինի անել, կանցկացնենք հատուկ ներկայացուցիչների հերթական հանդիպումը՝ արդեն Հայաստանում կամ Թուրքիայում»։
Նա հիշեցրել է, որ Թուրքիայում արդեն բարձրաստիճան պաշտոնյանները նույնպես հայտարարել են երրորդ երկրում հանդիպում չանցկացնելու անհրաժեշտությունը։ Քըլըչը, եվս մեկ անգամ ընդգծելով, որ հաջորդ հադիպումները պետք է կայանան Հայաստանում կամ Արբեջանում, նշել է, որ այս գործընթացում կարևոր է նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների զարգացումները, որոնք կնպաստեն գործընթացի արագ զարգացմանը։
Սերդար Քըլըչի խոսքով՝ եթե Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորվեն և Ադրբեջանի հետ խնդիրները լուծվեն, ապա տնտեսական զարգացումների կարելի է հասնել հատկապես հօգուտ Երևանի։
«Եթե, օրինակ, հարաբերությունները նորմալ լինեին, Բաքու-Թբիլիսի-Էրզրում գազատարը (Հարավկովկասյան գազատար) կարող էր անցնել Հայաստանով, երթուղին կարող էր այլ լինել»,- ասել է Քըլըչը՝ նշելով, որ, սակայն, «այս բոլոր հնարավորությունները կորցվել են Ղարաբաղի հարցում Հայաստանի անզիջում դիրքորոշման պատճառով»։
«Եթե ​​ադրբեջանական կողմի հետ կնքվի խաղաղության համաձայնագիր, և հաջողությամբ ավարտվի Թուրքիա-Հայաստան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, բնականաբար, Հայաստանը կարող է ներգրավվել առաջիկայում իրականացվելիք նախագծերում։ Հայաստանը «Սևծովյան տնտեսական համագործակցություն» կազմակերպության անդամ է, մշտական ​​ներկայացուցչություն ունի Ստամբուլում։ Եթե ​​առաջիկա ժամանակահատվածում հնարավոր լինի դրական տեղաշարժեր արձանագրել, էներգետիկ ոլորտում բնական գազի և նավթատարների անցման հնարավորություն կստեղծվի՞, իհարկե, սա չգիտեմ․ սրանք տեխնիկական խնդիրներ են»,- ասել է Քըլըչը։

13:40 - 29 December, 2022
"There were sharp differences of opinion on the agenda of the events of 1915, but other issues can be resolved quickly."
During the "Life devoted to diplomacy: Turkey-Armenia relations in the light of recent developments" conference organized by the Faculty of Linguistics and Historical Geography of Ankara University, Serdar Kılıç, the special representative of Turkey for the process of normalization of relations between Armenia and Turkey, stated that air cargo transportation between Armenia and Turkey can begin very soon.
He reminded about the meeting held in Vienna on July 1, during which the parties agreed to ensure the possibility of crossing the Armenia-Turkey land border in the shortest possible time for citizens of third countries visiting Armenia and Turkey, respectively. And already on November 1, a meeting was held between the technical delegations between Turkey and Armenia to discuss these issues.
According to the Turkish service of "Voice of America", Kılıç noted that the meeting of technical delegations was held on November 1 at the initiative of the Turkish side in the morning, and in the afternoon at the initiative of the Armenian side. According to him, it has a symbolic meaning.
Kılıç stated that there are certain technical problems to start air cargo transportation, such as the repair of the Alijan bridge (the border gate of the bridge was closed in 1993, during the first Artsakh war - ed.), which can prolong the process of starting air cargo transportation.
According to the representative, Turkey is waiting for certain steps from Armenia as well.
"There are some steps that we expect to be taken in the next process. There are steps that we need to take, there are steps that we expect from Armenians. If it is possible to do them, we will hold another meeting of special representatives in Armenia or Turkey."
He reminded that high-ranking officials in Turkey have also announced the need not to hold a meeting in a third country. Emphasizing once again that the next meetings should take place in Armenia or Azerbaijan, Kılıç noted that the developments of Armenia-Azerbaijan relations are also important in this process, which will contribute to the rapid development of the process.
According to Serdar Kılıç, if the relations with Armenia are regulated and the problems with Azerbaijan are resolved, economic developments can be achieved especially in favor of Yerevan.
"If, for example, the relations were normal, the Baku-Tbilisi-Erzrum gas pipeline (South Caucasian gas pipeline) could pass through Armenia, the route could be different," he said, noting that, however, all these opportunities were lost in the Karabakh issue because of Armenia's intransigent position.
"If a peace agreement is signed with the Azerbaijani side and the process of normalization of Turkey-Armenia relations is successfully completed, naturally, Armenia can be involved in the projects to be implemented in the near future. Armenia is a member of the "Black Sea Economic Cooperation" organization and has a permanent representative office in Istanbul. If it is possible to register positive changes in the coming period, will there be an opportunity to pass natural gas and oil pipelines in the energy sector? Of course, I do not know this. These are technical problems," Kılıç said.