ԱՄՀ-ն կշարունակի աջակցել մեր երկրի տնտեսական առաջընթացին. Նիկոլ Փաշինյանը և Իվա Պետրովան քննարկել են փոխգործակցության օրակարգի հարցեր
20:37 - 17 մարտի, 2023
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (IMF) հայաստանյան առաքելության ղեկավար Իվա Պետրովային և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը, գոհունակություն հայտնելով ԱՄՀ-Հայաստան գործընկերության կապակցությամբ, կարևորել է ԱՄՀ աջակցությունը Կառավարության բարեփոխումների օրակարգին:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ նախորդ տարի ՀՀ-ն արձանագրել է տնտեսական աճի և պետական բյուջեի եկամուտների աճի բարձր ցուցանիշներ:
Հայաստանի վարչապետն ընդգծել է՝ Կառավարությունը վճռական է տարբեր ուղղություններով բարեփոխումները շարունակելու հարցում և կարևորում է այդ ճանապարհին միջազգային գործընկեր կառույցների հետ հետևողական աշխատանքը:
ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել բարձր գնահատականի համար և նշել, որ ԱՄՀ-ն կշարունակի աջակցել մեր երկրի տնտեսական առաջընթացին, Կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումներին: Նրա խոսքով՝ Հայաստանի տնտեսական ցուցանիշները բավական նշանակալի են, և ԱՄՀ-ն հետաքրքրված է արդյունավետ գործակցության զարգացմամբ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են գործընկերության օրակարգին, քննարկել ԱՄՀ-Հայաստան համատեղ գործողությունների ծրագրին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետը ներկայացրել է տնտեսության դիվերսիֆիկացման, ֆինանսատնտեսական կայունության ապահովման, ներդրումային միջավայրի բարելավման, ենթակառուցվածքների զարգացման, օրենսդրական կարգավորումների, հակակոռուպցիոն պայքարի, հարկային ոլորտի, նաև այլ ուղղություններով բարեփոխումները և արձանագրվող արդյունքները:

The IMF will continue supporting economic progress of our country - Nikol Pashinyan and Iva Petrova discussed issues of cooperation agenda
20:37 - 17 March, 2023
Today RA Prime Minister Nikol Pashinyan received the head of the Armenian mission of the International Monetary Fund (IMF) Iva Petrova and her delegation.
Expressing his satisfaction with the IMF-Armenia partnership, the Prime Minister emphasized the IMF's support for the Government's reform agenda.
Nikol Pashinyan emphasized that last year RA recorded high indicators of economic growth and state budget revenue growth.
The Prime Minister of Armenia emphasized that the Government is determined to continue the reforms in various directions and emphasizes consistent work with international partner structures along the way.
The head of the IMF mission in Armenia thanked for the high evaluation and noted that the IMF will continue to support the economic progress of our country and the reforms initiated by the Government. According to him, Armenia's economic indicators are quite significant, and the IMF is interested in the development of effective cooperation.
The interlocutors referred to the partnership agenda, discussed issues related to the IMF-Armenia joint action plan.
The Prime Minister presented the reforms and recorded results in the diversification of the economy, ensuring financial and economic stability, improving the investment environment, infrastructure development, legislative regulations, anti-corruption fight, tax sector, and other directions as well.