ԱՄՆ Կոնգրեսի հանձնաժողովը քննարկելու է ֆինանսական օժանդակության մասին փաստաթուղթը. առաջարկվում է 50 միլիոն դոլարի աջակցություն ՀՀ-ին |armenpress.am|
10:40 - 01 հուլիսի, 2021
armenpress.am: ԱՄՆ  Կոնգրեսի արտաքին հատկացումների կոմիտեն քննարկելու է գալիք տարվա ֆինանսական հատկացումների և օժանդակության մասին փաստաթուղթը։ Այն առաջարկում է առնվազն 50 միլիոն դոլարի օժանդակություն Հայաստանի Հանրապետությանը և 2 միլիոն Արցախին ականազերծման նպատակներով։ Այս մասին հայտնում են Ամերիկայի Հայկական Համագումարի մամուլի ծառայությունից:
Փաստաթուղթն արդեն արժանացել է համապատասխան ենթահանձնաժողովի հավանությանը։ Քննարվելիք օրինագիծն իր առկա վիճակում նաև արգելում է զենքի վաճառքը Թուրքայի նախագահի անվտանգության ծառայությանն, ինչպես նաև վերահաստատում է 907 բանաձևի կարևորությունը, որը սահմանափակում է ամերիկյան կառավարական օգնությունն Ադբեջանին։
Դեռևս 1992-ին ուժի մեջ մտած Ազատության աջակցության 907 բանաձևը կասեցնում է ամերիկյան ուղղակի օժանդակությունը Բաքվին, քանի դեռ վերջինս շրջափակում է իրականացնում Հայաստանի հանդեպ։ Այս դրույթն ամերիկյան պետքարտուղարության կողմից ամենամյա սկզբունքով չեղարկվում է 2001թ-ից սկսած, սակայն վերջին տարիներին Միացյալ նահանգների հայկական լոբբիստական խմբերն աշխատանք են տանում այն վերահաստատելու ուղղությամբ։ «Արտաքին հատկացումների Կոմիտեն մտահոգ է Ադրբեջանին և Հայաստանին տրվող ֆինանսական հատկացումների միջև անհավասարությամբ, ինչը հնարավոր դարձավ ազատության աջակցության 907 բանաձևի ամենամյա կասեցմամբ, որ իրականացնում է Պետքարտուղարը»-, շեշտում է Կոնգրեսում շրջանառվող փաստաթուղթը։

US House Committee on Appropriations discusses $50 million for Armenia and $2 million for demining activities in Artsakh
10:40 - 01 July, 2021
US House Committee on Appropriations released its reports for the Fiscal Year 2022 State, Foreign Operations, and Related Programs and Interior, Environment, and Related Agencies appropriations bills, Armenian Assembly of America reports.
It recommends not less than $50 million for Armenia "for economic development, private sector productivity, energy independence, democracy, the rule of law, and other purposes." In addition, the report language also calls for "not less than $2.000.000 for demining activities in Artsakh."
With the Subcommittee having considered the draft Bill on Monday, June 25, 2021, the full committee is poised to "mark-up" the legislation tomorrow, July 1, 2021.
The Bill also restates Section 907 of the FREEDOM Support Act, in addition to prohibiting the sale of defense articles to the Turkish Presidential Protection Directorate. The report also reiterates the Assembly’s concerns about the military disparity in U.S. assistance to Armenia and Azerbaijan.
"In 1992, Congress took a principled stand against Azerbaijani aggression with the adoption of Section 907 of the FREEDOM Support Act, which states that U.S. funds "may not be provided to the Government of Azerbaijan until the President determines and so reports to the Congress, that the Government of Azerbaijan is taking demonstrable steps to cease all blockades and other offensive uses of force against Armenia and Nagorno Karabakh," the document states.