ԱԳ նախարարը Լիտվայի իր գործընկերոջը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից ՀՀ տարածք ներթափանցման հետևանքով ստեղծված իրադրությանը
20:32 - 22 սեպտեմբերի, 2021
ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 22-ին հանդիպում է ունեցել Լիտվայի ԱԳ նախարար Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսի հետ։
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի ու Լիտվայի հարաբերություններում առկա դրական դինամիկայի կապակցությամբ և վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը բարձր մակարդակով երկխոսության միջոցով խորացնելու առկա համագործակցությունը:
Հայաստանի և Լիտվայի ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության լայն օրակարգի, Հայաստանին ԵՄ կողմից տրամադրվող տեխնիկական աջակցության շուրջ։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակին, ինչպես նաև ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներթափանցման հետևանքով ստեղծված իրադրությանը։ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները խաթարում են Հայաստանի ջանքերը՝ ուղղված իրավիճակի դեէսկալացիային և կայունության հաստատմանը:
Ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո խաղաղ բանակցությունների գործընթացի վերսկսման և տևական ու համապարփակ կարգավորման կարևորությունը։

The Foreign Ministers of Armenia and Lithuania exchanged views on the wide agenda of Armenia-EU partnership, the technical assistance of the EU provided to Armenia
20:32 - 22 September, 2021
On September 22, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan, currently in New York in order to participate in the 76th Session of the UN General Assembly, met with Minister of Foreign Affairs of Lithuania Gabrielius Landsbergis.
The interlocutors commended the positive dynamics in the relations between Armenia and Lithuania, and reiterated their readiness to deepen the existing cooperation through high-level dialogue.
The Ministers of Foreign Affairs of Armenia and Lithuania exchanged views on the wide agenda of Armenia-EU partnership, the technical assistance of the EU provided to Armenia.
During the meeting, the Ministers touched upon the situation in Artsakh following the 44-day war and resulting from the infiltration of the units of Azerbaijani armed forces into the sovereign territory of the Republic of Armenia. Ararat Mirzoyan underscored that Azerbaijan's provocative actions undermine Armenia's efforts of de-escalating the situation and establishing stability.
In the context of the Nagorno-Karabakh conflict, Minister Ararat Mirzoyan stressed the need for the resumption of the process of peaceful negotiations and the lasting and comprehensive settlement within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.