ԱԺ փոխխոսնակ Իշխան Սաղաթելյանն ընդունել է Ֆրանսիայի դեսպան Անն Լույոյին
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Իշխան Սաղաթելյանը մարտի 23-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անն Լույոյին եւ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության առաջին խորհրդական Քրիստոֆ Քացախյանին: Այս մասին հայտնում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը։
Իշխան Սաղաթելյանը ներկայացրել է հետպատերազմյան շրջանում Հայաստանում եւ Արցախում ստեղծված իրավիճակն ու խնդիրները` նշելով, որ թե՛ Հայաստանը, թե՛ Արցախն այս պահին լրջագույն անվտանգության խնդիրներ ունեն: Հրադադարից հետո Ադրբեջանը շարունակում է իր սպառնալից հռետորաբանությունը, ագրեսիան եւ Արցախի հայաթափմանն ուղղված քաղաքականությունը: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը դեռեւս նախորդ տարի երկու ուղղությամբ ներխուժել են Հայաստանի ինքնիշխան տարածք եւ շարունակում են մնալ այնտեղ:
Անդրադառնալով Արցախի հիմնախնդրին եւ դրա շուրջ ընթացող գործընթացներին` Իշխան Սաղաթելյանը հայտնել է, որ օրեր առաջ Արցախում ադրբեջանական կողմից պայթեցրել են գազատարը` շուրջ 100 հազար արցախցիներին կանգնեցնելով հումանիտար աղետի առաջ: Սրան գումարվում են նաեւ բնակիչներին ուղղված տարատեսակ սպառնալիքները` լքելու գյուղերը:
Ինչպես նշված է ԱԺ հաղորդագրությունում, դեսպանը հետաքրքրվել է իշխանությունների հետ ընդդիմության հարաբերություններով, ընդդիմության կողմից Հանրապետության նախագահի թեկնածու չառաջադրելու, Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու հարցերով, հայ-թուրքական հարբերություններով եւ այլն: Իր հերթին դեսպան Անն Լույոն ընդգծել է հայ-ֆրանսիական բարձր մակարդակի հարաբերությունները, կարեւորել խորհրդարանական ընդդիմության հետ հանդիպումները: Դեսպանը հայտնել է, որ Ֆրանսիան ուշադրությամբ հետեւում է հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցող գործողություններին:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին` Անն Լույոն հավաստիացրել է, որ Ֆրանսիան իր դիրքորոշումները պահպանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում, որպեսզի կարողանա օգնել երկու կողմերին` հաստատելու խաղաղություն եւ կայունություն տարածաշրջանում:

On March 23, the RA NA Vice President Ishkhan Saghatelyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of France to the Republic of Armenia Anne Louyot and the First Counselor of the Embassy of France to Armenia Christophe Katsahian.
Welcoming the guests, Ishkhan Saghatelyan highly appreciated the Armenian-French friendly relations. “France is one of the most important and friendly countries of Armenia in Europe. We have permanently seen the support of France to the Republic of Armenia, and we are concerned about developing the bilateral relations,” the NA Vice President underlined.
Ishkhan Saghatelyan has presented the situation created in Armenia and in Artsakh in the post-war period, noting that both Armenia and Artsakh have the most serious security problems at this moment. After the ceasefire Azerbaijan continues its threatening rhetoric, aggression and the policy of evictions of Armenians from Artsakh. In this context the NA Vice President noted that the Azerbaijani armed forces invaded the sovereign territory of Armenia in two directions on the previous year and continue remaining there.
Touching upon the Artsakh problem and the processes going on around it, Ishkhan Saghatelyan informed that a few days ago they exploded the pipeline from the Azerbaijani side in Artsakh, putting about 100.000 Artsakh residents before the humanitarian disaster. And plus to this there are various threats also directed to the residents to leave the villages. “We greatly highlight the response of the international community and the distinct assessment to what is happening. The problem of Artsakh should be resolved within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship,” the NA Vice President stressed, adding that this format should be able to be kept despite the wish of Azerbaijan. “Our position is that Artsakh can never be part of Azerbaijan,” the opposition deputy underlined.
The Ambassador was interested in the relations of the opposition with the authorities, not nominating candidate for the President of the Republic by the opposition, the issues of signing a peace treaty with Azerbaijan, the Armenian-Turkish relations, etc. In her turn, Ambassador Anne Louyot underscored the Armenian-French high level relations, emphasized the meetings with the parliamentary opposition. The Ambassador has informed that France attentively follows the actions happening on the Armenian-Azerbaijani border.
Regarding the issue of the NK conflict settlement, Anne Louyot has assured that France maintains its positions within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship in order to be able to help both sides to establish peace and stability in the region.