Ծառայակցին կյանքից զրկել է՝ կարծելով, թե մոտեցողը հակառակորդն է․ ՔԿ
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ ՀՀ ՊՆ N զորամասի զինծառայողի մահվան բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Նախնական տվյալներով՝ 2022 թվականի սեպտեմբերի 30-ին` ժամը 23:40-ի սահմաններում, զորամասի պահպանության տեղամասում գտնվող մարտական դիրքում հերթապահության ընդգրկված ժամկետային զինծառայողը, ոտնաձայներ լսելով, մտածել է, թե մոտեցողը հակառակորդի ԶՈՒ զինծառայող է և խախտելով մարտական հերթապահության կրման վերաբերյալ ՀՀ ՊՆ համապատասխան հրամանով սահմանված կանոնները՝ իրեն ամրակցված «АКМ» տեսակի ինքնաձիգից կրակահերթ է արձակել ծառայակցի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վերջինս ստացել է հրազենային մահացու մարմնական վնասվածքներ:
Դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթով՝ կրակոցներ արձակած զինծառայողը, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 540-րդ հոդվածի 6-րդ մասով նախատեսված հանցանք կատարած լինելու կասկածանքով, ձերբակալվել է։

Investigative Committee provides details on the death of the Armenian soldier
Within the framework of the criminal proceedings initiated in the Fifth Garrison Investigation Department of the General Military Investigation Department of the RA Investigative Committee, the necessary measures are being taken to find out all the circumstances of the death of the serviceman of the N military unit of the RA Defense.
According to preliminary data, on September 30, 2022, at around 11:40 pm, a conscript soldier who was on duty in a combat position in the military unit's security area, hearing footsteps, thought that it was a soldier of the enemy's armed forces and violating the RA Ministry of Defense's regulations on combat duty, shot from the "АКМ" type assault rifle attached to him in the direction of a fellow soldier, as a result of which he received fatal gunshot injuries.
As a result of the criminal proceedings initiated in connection with the incident, the soldier who fired the shots was arrested on suspicion of having committed a crime under Article 540, Part 6 of the RA Criminal Code.