Սեպտեմբերի 13-ի լայնածավալ հարձակումից հետո սահմանամերձ բնակավայրերում հյուրանոցային տնտեսությունը ընկճվածության մեջ է հայտնվել․ Խաչատրյան
17:44 - 06 դեկտեմբերի, 2022
Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը այսօր՝ ԱԺ հայտարարությունների ժամին ՀՀ պաշտոնյաներին, տնտեսավարողներին ու բոլոր քաղաքացիներին կոչ արեց իրենց հանգիստը, արտագնա նիստերը, ժողովները, սեմինարները կազմակերպել այն բնակավայրերում, որտեղ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով տուժել է տուրիզմը։
«Վերջին շրջանում Ադրբեջանի ագրեսիան, ռազմական հարձակումները ուղղված են ոչ միայն երկրի սուվերենության, տարածքային ամբողջականության դեմ, այլ նաև տնտեսական զարգացման և ընդհանրապես տնտեսության դեմ։ Թշնամու նպատակն է նաև կթավածահար անել մեր տնտեսությունը։ Ինչ-որ առումով դա նրան հաջողվում է նաև մեր օգնությամբ։ Սեպտեմբերի 13-ին լայնածավալ հարձակումից հետո մեր սահմանամերձ բնակավայրերում՝ Վայոց ձորում, Սյունիքում, մասնավորապես Գորիս քաղաքում, Ջերմուկում հյուրանոցային տնտեսությունը ընկճվածության մեջ է հայտնվել  և բավականին ծանր կացության մեջ է գտնվում։
Այն, որ արտասահմանից եկած տուրիստները չեն գնում Սյունիք, Վայոց ձոր, ինչ-որ տեղ հասկանալի է, բայց այն, որ ներքին տուրիզմն է դարձել զրոյական մակարդակի վրա, դա ինձ համար հասկանալի չէ։ Այսօր, երբ նայում ենք Դիլիջանի, Ծաղկաձորի և հյուրանոցների ծանրաբեռնվածությունը, տեղ չկա, բայց Սյունիք, Վայոց ձոր, Գորիս, Ջերմուկ, ամբողջությամբ գրեթե տուրիստներ չեն գնում, և ինչ-որ տեղ սա իմ համար անհասկանալի է»։
Խաչատրյանը նշեց՝ հայրենասիրությունը միայն պատերազմի ժամանակ չի, որ պիտի դրսևորվի․ «Հայրենասիրությունը պիտի դրսևորվի մեր ամենօրյա վարքագծում, և հայրենասիրության դրսևորում է այդ տնտեսություններին օգնելու նպատակով մեր ժողովները, սեմինարները, հանգիստը այդ տուժած քաղաքներում անցկացնելը»։

After the large-scale attack of September 13, the hotel economy in the border areas is depressed - Armenian MP
17:44 - 06 December, 2022
Armen Khachatryan, deputy of the "Civil Contract" faction of the National Assembly called on RA officials, businessmen, and all citizens to organize their rest, external sessions, meetings, and seminars in the settlements where tourism was affected by the Azerbaijani aggression.
"Recently, Azerbaijan's aggression and military attacks are directed not only against the country's sovereignty and territorial integrity but also against economic development and the economy in general. The enemy's goal is also to cripple our economy. In a way, he succeeds in this with our help. After the large-scale attack on September 13, the hotel economy in our border settlements, Vayots Dzor, Syunik, particularly in the city of Goris, in Jermuk, has fallen into depression and is in a rather difficult situation.
The fact that tourists from abroad do not go to Syunik, Vayots Dzor is somehow understandable, but the fact that domestic tourism has become zero is not understandable to me. Today, when we look at the congestion in Dilijan, Tsaghkadzor, and hotels, there is no place, but Syunik, Vayots Dzor, Goris, and Jermuk, almost no tourists go there, and somehow this is incomprehensible to me."
Khachatryan mentioned that patriotism should be demonstrated not only during war.
"Patriotism should be demonstrated in our daily behavior, and it is a manifestation of patriotism to hold our meetings, seminars, and recreation in those affected cities in order to help those economies."