ԵԽԽՎ-ի Ադրբեջանի հարցով համազեկուցողները Բաքվին կոչ են արել ազատ արձակել ակտիվիստ Բախտիար Հաջիևին
ԵԽԽՎ-ի Ադրբեջանի հարցով համազեկուցողները Բաքվին կոչ են արել ազատ արձակել ակտիվիստ Բախտիար Հաջիևին |1lurer.am|
1lurer.am: ԵԽԽՎ-ի Ադրբեջանի պարտավորությունների մոնիտորինգի համար պատասխանատու համազեկուցողներ Յան Լիդել-Գրեյնջերը Միացյալ Թագավորությունից և Լիզ Քրիստոֆերսենը Նորվեգիայից խոր մտահոգություն են հայտնել ադրբեջանցի հայտնի իրավապաշտպան Բախտիար Հաջիևին կալանքի տակ պահելու կապակցությամբ՝ հայտնել են ԵԽԽՎ մամուլի ծառայությունից:
«Լայնորեն տարածված է այն կարծիքը, որ պարոն Հաջիևին կալանքի տակ պահելը կապված է նրա ակտիվիստ լինելու հետ: Նրա խափանման միջոցը փոխելուց բազմիցս հրաժարվելն անհամաչափ է նրա դեմ առաջադրված մեղադրանքներին։ Ավելին՝ նրա առողջական վիճակը ծայրահեղ մտահոգիչ է»,- նշել են համազեկուցողները։
Նրանց խոսքով՝ Հաջիևի գործը ցույց է տալիս Ադրբեջանի կառավարության քննադատների, քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստների և իրավապաշտպանների կամայական ձերբակալությունների և կալանքի տակ պահելու անհանգստացնող պատկերը: Համազեկուցողները հիշեցրել են, որ Ադրբեջանում օրենքի գերակայության դեմ քրեական իրավունքի չարաշահման դեպքերն ավելացրել են:
«Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ ենք անում անհապաղ ազատ արձակել Բախտիար Հաջիևին և ապահովել նրան պատշաճ բուժօգնության լիարժեք հասանելիություն»,- եզրափակել են ԵԽԽՎ համազեկուցողները:
Հաջիևը ձերբակալվել է 2022 թ. դեկտեմբերի 9-ին՝ խուլիգանության և դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի մեղադրանքով։

PACE monitors call on Azerbaijan authorities to immediately release Bakhtiyar Hajiyev
The co-rapporteurs of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) for the monitoring of Azerbaijan, Ian Liddell-Grainger (United Kingdom, EC/DA) and Lise Christoffersen (Norway, SOC), have expressed profound concern over the continuing detention of Bakhtiyar Hajiyev, a well-known Azerbaijani civil activist who was arrested on 9 December 2022 on charges of hooliganism and contempt of court, PACE press office reports.
“Mr. Hajiyev`s ongoing detention is widely believed to be connected to his activism,” they pointed out. “Repeated refusals to replace it with alternative constraint measures are completely disproportionate to the charges brought against him. Moreover, his state of health raises the utmost concern.”
“Unfortunately, Mr. Hajiyev`s case illustrates a ‘troubling pattern of arbitrary arrest and detention of government critics, civil society activists and human rights defenders through retaliatory prosecution and misuse of criminal law in defiance of the rule of law’, as a recent judgment from the European Court of Human Rights has put it,” they added.
“We call on the Azerbaijani authorities to immediately release Mr. Bakhtiyar Hajiyev and ensure his full access to appropriate medical care”, they said