Երևանը մերժել է ադրբեջանա-հայկական պայմանական սահմանին անցակետեր տեղակայելու առաջարկը.
Երևանը մերժել է ադրբեջանա-հայկական պայմանական սահմանին անցակետեր տեղակայելու առաջարկը. |azatutyun.am|
azatutyun.am: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովն այսօր ասել է, թե պաշտոնական Երևանը մերժել է ադրբեջանա-հայկական պայմանական սահմանին անցակետեր տեղակայելու Բաքվի առաջարկը:
«Երևանը դա ընդունելի չի համարել և այդ կապակցությամբ պարզաբանում չի տվել: Հայաստանը խուսափում է Ադրբեջանի հետ բանակցություններից»,- ասել է Բայրամովը:
Նրա խոսքով, այդ մերժումը վկայում է, որ Երևանը մտադիր չէ կատարել 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները:
Ադրբեջանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարի պնդմամբ, «անցած երկու տարիների ընթացաում հայկական կողմը բազմիցս խախտել է Լաչինի ճանապարհի օգտագործման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները»:

Yerevan rejected the proposal to place checkpoints on the Azerbaijani-Armenian conventional border |azatutyun.am|
20:50 - 24 February, 2023
Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov said today that official Yerevan rejected Baku's proposal to place checkpoints on the Azerbaijani-Armenian conventional border.
"Yerevan did not consider it acceptable and did not give an explanation in this regard. Armenia avoids negotiations with Azerbaijan," Bayramov said.
According to him, this refusal proves that Yerevan does not intend to fulfill the obligations assumed by the tripartite statement of November 10, 2020.
According to the head of Azerbaijan's foreign ministry, "over the past two years, the Armenian side has repeatedly violated the agreements reached regarding the use of Lachin corridor."