Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի, Աննա Հակոբյանը՝ ԳԴՀ նախագահի տիկնոջ հետ
16:25 - 03 մարտի, 2023
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկին Աննա Հակոբյանի հետ այցելել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նախագահի նստավայր, որտեղ հանդիպում է ունեցել ԳԴՀ նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի և նրա տիկին Էլկե Բյուդենբենդերի հետ:
Դիմավորման արարողությունից հետո վարչապետ Փաշինյանը և տիկին Հակոբյանը գրառում են կատարել պատվավոր հյուրերի գրքում, այնուհետև ՀՀ վարչապետն առանձնազրույց է ունեցել ԳԴՀ նախագահի, իսկ տիկին Հակոբյանը` Էլկե Բյուդենբենդերի հետ:
ՀՀ վարչապետի և ԳԴՀ նախագահի հանդիպումը շարունակվել է նաև ընդլայնված ձևաչափով:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը քննարկել են հայ-գերմանական համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել քաղաքական և տնտեսական բնագավառներում փոխգործակցության զարգացմանը: Այդ համատեքստում կարևորվել է երկու երկրների կառավարությունների ակտիվ փոխգործակցությունը:
ԳԴՀ նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստել երկկողմ կապերի ամրապնդմանը և ընդգծել Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանն ուղղված բարեփոխումների կարևորությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը մանրամասներ է փոխանցել ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացի վերաբերյալ և նշել, որ ժողովրդավարությունը ՀՀ Կառավարության համար ունի ռազմավարական նշանակություն:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
Տիկին Աննա Հակոբյանը և Էլկե Բյուդենբենդերը կարևորել են պետությունների ղեկավարների տիկնանց ակտիվ գործունեությունը տարբեր ուղղություններով:
ԳԴՀ նախագահի տիկինը կարևորել է դուալ կրթության ոլորտի զարգացումն ու այդ ուղղությամբ կյանքի կոչվող ծրագրերը` մանրամասներ ներկայացնելով Գերմանիայում իրականացվող քայլերի վերաբերյալ:
Վարչապետի տիկինը նշել է, որ «Իմ քայլը» հիմնադրամը ևս ծրագրեր է իրականացնում դուալ կրթության ոլորտում:
Ընդգծվել է կանանց կարևոր դերը խաղաղության հաստատման և ամրապնդման գործում:
Այս համատեքստում տիկին Հակոբյանն Էլկե Բյուդենբենդերին հրավիրել է այս տարի Երևանում կայանալիք «Կանանց դերը ժողովրդավարության, խաղաղության և անվտանգության խթանման գործում» թեմայով միջազգային գագաթնաժողովին:

Prime Minister Pashinyan met with Frank-Walter Steinmeier, Mrs. Hakobyan met with the wife of the German President
16:25 - 03 March, 2023
Prime Minister Nikol Pashinyan and Mrs. Anna Hakobyan visited the residence of the President of the Federal Republic of Germany, where they met with the President of Germany Frank-Walter Steinmeier, and his wife Elke Büdenbender. After the welcoming ceremony, Prime Minister Pashinyan and Mrs. Hakobyan made a note in the book of honored guests, then the Prime Minister had a private conversation with the President of Germany and Mrs. Hakobyan with Elke Büdenbender.
The meeting between the Armenian Prime Minister and the German President continued in an extended format.
Nikol Pashinyan and Frank-Walter Steinmeier discussed a number of issues related to Armenian-German cooperation. Reference was made to the development of cooperation in the political and economic spheres. In that context, the active cooperation of the governments of the two countries was highlighted.
The President of Germany expressed readiness to contribute to the strengthening of bilateral ties and emphasized the importance of democratic reforms in Armenia.
Nikol Pashinyan presented details about the process of institutional reforms and noted that democracy is of strategic importance for the Armenian Government.
The interlocutors touched upon the processes taking place in the South Caucasus region, the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh resulted by Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor, and other issues of mutual interest.
Mrs. Anna Hakobyan and Elke Büdenbender highlighted the vigorous activities of the ladies of the heads of state in different directions.
The lady of the German President emphasized the development of the field of dual education and the programs implemented in that direction, presenting details about the steps carried out in Germany.
The Prime Minister's wife noted that the "My step" foundation also implements programs in the field of dual education.
The important role of women in establishing and strengthening peace was emphasized. In this context, Mrs. Hakobyan invited Elke Büdenbender to the international summit on "The Role of Women in Promoting Democracy, Peace and Security" to be held in Yerevan this year.