Փաշինյանը հանդիպել է ԳԴՀ Արևելյան հանձնաժողովի և գերմանական առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ
10:18 - 04 մարտի, 2023
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն աշխատանքային այցի շրջանակում, հանդիպում է ունեցել ԳԴՀ Արևելյան հանձնաժողովի և գերմանական առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպումը տեղի է ունեցել բիզնես մենեջմենթի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում հայտնի, նաև Հայաստանում գործունեություն ծավալող SAP Data Space Berlin ձեռնարկությունում: Քննարկմանը մասնակցել են ԳԴՀ պետական մարմինների, ինչպես նաև մասնավոր` ագրոբիզնեսի, թվային տեխնոլոգիաների, դեղագործության, էներգետիկայի, ավիահաղորդակցության և այլ ոլորտների կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Այս մասին հայտնում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Ողջունելով ներկաներին` ՀՀ վարչապետը կարևորել է նման ձևաչափով հանդիպումը հայ-գերմանական առևտրատնտեսական համագործակցությունը զարգացնելու և խորացնելու տեսանկյունից: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստանի տնտեսական իրավիճակին` խոսելով ընթացիկ միտումների և ցուցանիշների մասին: Վարչապետը նշել է, որ 2022թ. արձանագրվել է 12.5 տոկոս տնտեսական աճ, 2018թ. ի վեր ստեղծվել է 156 000 նոր աշխատատեղ, պետական բյուջեի մուտքերն ավելացել են 1,8 մլրդ դոլարով: Տնտեսական ազատության միջազգային ինդեքսում Հայաստանը զբաղեցնում է 11-րդ տեղը, թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանում վերացվել է մենաշնորհը, այժմ բարեփոխումներ են իրականացվում տնտեսության ոլորտում, մասնավորապես, գյուղատնտեսության արդիականացման, ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրման, ենթակառուցվածքների բարելավման, էներգետիկայի, բարձր տեխնոլոգիաների և մի շարք այլ ուղղություններով: Հայաստանի` նախորդ տարվա տնտեսական աճի ցուցանիշը եվրասիական տարածաշրջանում լավագույններից մեկն է, իսկ ընթացիկ տարում նախատեսվում է ապահովել առնվազն 7 տոկոս տնտեսական աճ, թեպետ առկա ներուժն ավելի բարձր աճ ապահովելու հնարավորություններ է ստեղծում: Վարչապետի խոսքով` միջազգային հեղինակավոր վարկանիշային կազմակերպությունների կողմից Հայաստանի վարկանիշը կայունից տեղափոխվել է դրականի, ինչը ևս տնտեսական միջավայրի լավարկման մասին է վկայում:
Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է հարկային և մաքսային վարչարարության և բիզնես միջավայրի բարելավման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության քայլերը: Վարչապետը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է Հայաստանում գերմանական և ընդհանրապես եվրոպական ընկերությունների ներգրավվածության ընդլայնմամբ` հավելելով, որ երկրում իրականացվում են խոշորամասշտաբ ծրագրեր ճանապարհաշինության, ենթակառուցվածքների բարելավման և մի շարք այլ ուղղություններով, որտեղ համագործակցության մեծ ներուժ և հնարավորություններ կան:
Հաջորդիվ վարչապետը պատասխանել է ընկերությունների ներկայացուցիչների հարցերին, որոնք վերաբերում էին էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, արդյունաբերության, ֆինանսների, ենթակառուցվածքների և այլ ոլորտներում ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը:

The Prime Minister had a meeting with representatives of the German Eastern Business Association and leading German companies
10:18 - 04 March, 2023
Prime Minister Nikol Pashinyan, as part of his working visit to the Federal Republic of Germany, had a meeting with representatives of the German Eastern Business Association and leading German companies. The meeting took place at SAP Data Space Berlin, a well-known company in the field of business management and information technologies, also operating in Armenia. Representatives of German state bodies, as well as private organizations engaged in agribusiness, digital technologies, pharmaceuticals, energy, aviation and other sectors took part in the discussion.
Welcoming the attendees, the Armenian Prime Minister emphasized the importance of the meeting in this format from the point of view of developing and deepening the Armenian-German trade and economic cooperation. Nikol Pashinyan referred to the economic situation of Armenia, talking about the current trends and indicators. The Prime Minister noted that 12.5% economic growth was recorded in 2022, since 2018 156,000 new jobs have been created, state revenues have increased by $1.8 billion. In the international index of economic freedom, Armenia ranks 11th, after the Velvet Revolution, the monopoly was abolished in Armenia, now reforms are being implemented in the economic sphere, in particular, in the areas of modernization of agriculture, introduction of modern technologies, improvement of infrastructure, energy, high technologies and a number of other directions. Armenia's economic growth rate last year was one of the best in the Eurasian region, and at least 7% economic growth is predicted for this year, although the existing potential creates opportunities for higher growth. According to the Prime Minister, Armenia’s rating by international authoritative rating agencies has moved from stable to positive, which also indicates the improvement of the economic environment.
Nikol Pashinyan presented Armenian government's measures towards improving tax and customs administration and business environment. The Prime Minister noted that the Armenian government is interested in expanding the involvement of German and European companies in Armenia, adding that large-scale projects in road construction, infrastructure improvement and a number of other directions are being implemented in the country with great potential and opportunities for cooperation.
Next, the Prime Minister answered the questions of the representatives of the companies regarding the implementation of investment programs in energy, agriculture, industry, finance, infrastructure and other sectors.